کد خبر : 90328       تاریخ : 1396/05/17 12:36:27
خبرنگاری عشق درونی با اهداف بلند انسانی است

خبرنگاری عشق درونی با اهداف بلند انسانی است

دیرزمانی نیست که در رویدادی خونین، خبرنگار تاریخ ساز ایرانی، جاودانه شد. سکوت جامعه مطبوعات شکست و روزی در تاریخ و تقویم کشورمان بنام "خبرنگار" نامگذاری گردید.

سیده نیره قیمی-خبرنگار

دیرزمانی نیست که در رویدادی خونین، خبرنگار تاریخ ساز ایرانی، جاودانه شد. سکوت جامعه مطبوعات شکست و روزی در تاریخ و تقویم کشورمان بنام  "خبرنگار" نامگذاری گردید.

در این روز، حرفه خبرنگاری - که در کشاکش دردها و بلاها قلم التیام بخش بر زخم جامعه می زند- گرامی داشته می شود.

از روزی که ایرانی قلم را به خدمت اندیشه‌اش گرفت تا جامعه را از مسائل روز زمانه آگاه کند، سال‌هایی به درازای تاریخ ورود ایران به دنیای نوین می‌گذرد. از آن روز تاکنون، خبرنگار پای در رکاب تاریخ گذاشت؛ همزاد قلم شد و آموزگاری افکار عمومی را بر عهده گرفت.

روز خبرنگار را گرامی می داریم؛ ما که هنوز شهید صارمی- آزاد مردی که 17 مرداد ماه را جاودانه کرد- شهید مرتضی آوینی و سانحه ی هواپیمای 130 c- و دوستانی را که پرواز زودهنگام شان نقره داغ مان کرد، از یاد نبرده ایم. هنوز صدای شهید رهبر خبرنگار صدا و سیما که از پیروزی های دفاع مقدس می گفت، در گوشمان طنین انداز است...

اما امروزه در جهانی زندگی می کنیم؛ دیگر نیازی به روابط چهره به چهره برای رد وبدل شدن اخبار نیست. اخبار منتظر خروج ما از منزل یا محیط کارمان نمی شوند. بلکه دایماً همچون اکسیژن هوا، حیات اجتماعی ما را فرا گرفته اند.

پیچیدگی زندگی اجتماعی و سرنوشت مشترک بشر در روابط به هم تنیده شده جهان امروز، شکل اتفاقات و سطح توقعات آدم ها را از «دانستن» به عنوان یک حق طبیعی؛ به شدت تغییر داده است...

دیگر خبرهای معمولی و خصوصی از زندگی آدم ها کسی را مشغول و یا قانع نمی کند.

جنگ و درگیری، بحران های اقتصادی، تغییر دولت ها، شکست جریان های فکری و سیاسی، بحران محیط زیست و بسیاری از امور از این دست، نقش مهمی در موفقیت و یا شکست زندگی فردی و گروهی انسان ها دارد.

خبرنگاران، مهمترین عناصر زیر ساختی ارتباطات انسانی در جهان امروز محسوب می شوند.

حرفه خبرنگاری در عین حال که به مهارت های حرفه ای نیازمند است، ولی از امتیازات حرفه ای متناسب با ماهیت و سختی کار آن برخوردار نیست وبه دلیل تهدیداتی که هم از جانب منابع خبرساز متوجه آنان می شود، و هم  خطراتی که حاصل شرایط حضور در موقعیت های مربوطه است؛  انتخاب آن به عنوان یک شغل و کنار آمدن با مشکلات مربوط به آن در قامت یک خبر رسان و تحلیل گر مستقل؛ نیاز به داشتن عشق درونی و اهداف بلند انسانی دارد.

گزارش سالانه کمیته محافظت از روزنامه نگاران جهان می گوید که 199 روزنامه نگار در سراسر جهان در سال گذشته بازداشت و زندانی شده اند.

از اشرف الدین گیلانی که کارش را به تیمارستان کشاندند و جهانگیرخان شیرازی که در دادگاه محمد علی شاه محکوم به اعدام شد و کریم پور شیرازی که شعله های آتش تن وی موجبات تفرج اشرف پهلوی را درعصر چهارشنبه سوری فراهم آورده بود؛ بگیرید تا دوره معاصر که درب روزنامه هایی به شکل فله ای تخته شده و اگر بخت با ایشان یاری کند و به زندان نیفتند، از نان خوردن که قطعاً می افتند!!!

به امید روزی که هیچ انسانی به خاطر رسوا کردن جرم وجنایت، دزدی و اختلاس، تاوان خدماتش را با اسارت تن و روح خویش نپردازد.

روز خبرنگار بر تمامی خبرنگاران مبارک باد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=90328

نظـــرات شمـــا