کد خبر : 93653       تاریخ : 1396/07/30 14:11:12
خوشگلی آقای خاتمی و حلالیت آقای حائری

خوشگلی آقای خاتمی و حلالیت آقای حائری

آقای حائری شیرازی لابد از هفتاد و شش تا نود و شش به مدت بیست سال همچنان قائل به آن سخن خود بوده است و اکنون هم اگر عارضه ای که می فرمایند حادث نمی شد طلب حلایت نمی کردند؟

عبدالرسول عمادی
آقای حائری شیرازی امام جمعه سابق شیراز از آقای خاتمی حلالیت طلبیده است. ایشان در سال هفتاد و شش از کسی پرسیده که چرا می خواهد به آقای خاتمی رای دهد؟
آن شخص گفته چون خوشگل است و آقای حائری گفته خوب یزید هم خوشگل بود!
آقای حائری حالا از آقای خاتمی حلالیت می خواهد. به نظرم لازم نیست کسی از آقای خاتمی حلالیت بخواهد چون خاتمی دلی دریایی دارد و این اندک پلیدی ها هیچگاه آن دریای مواج را  آسیبی نمی رساند تا کسی از او حلایت بخواهد خاتمی همه را حلال کرده است بسیاری آدم ها مانند مرحوم آیت‌الله خزعلی و دیگران با بغض و کینه نسبت به او زیسته و مرحوم شده اند و بسیاری کسان از زندگان با کینه او زندگی می کنند و خاتمی کینه به دل ندارد و اصلا یک آدم کینه ورز نمی تواند این گونه به پهنای تمام صورتش بخندد.
نکته در این بیان آقای حائری است که خوشگل بودن آقای خاتمی را با خوشگل بودن یزید مقایسه کرده است. واقعا بین آقای خاتمی و یزید چه وجه شباهت دیگری وجود داشته است که خوشگلی آقای خاتمی به چشمش نیامده و ایشان را با یزید مقایسه کرده است.
آقای حائری مخالف سیاسی آقای خاتمی بوده است.
این تشبیه نشان نمی دهد که از نظر آقای حائری مخالف سیاسی مردود و مظهر همه صفات ناشایست است؟
آقای حائری در سال هفتاد و شش معتقد بوده که شورای نگهبان یزید بن معاویه را برای نامزدی ریاست جمهوری تایید صلاحیت کرده است؟!
صحنه انتخابات با این تشبیه چیزی بوده در حد صحنه درگیری کربلا و یک طرف آقای ناطق به عنوان نماد امام حسین علیه السلام و سوی دیگر آقای خاتمی به عنوان نماد یزید بوده است؟
آقای حائری شیرازی لابد از هفتاد و شش تا نود و شش به مدت بیست سال همچنان قائل به آن سخن خود بوده است و اکنون هم اگر عارضه ای که می فرمایند حادث نمی شد طلب حلایت نمی کردند؟
این که عارضه بیماری ایشان را به این حلالیت طلبی واداشته از ارزش کارشان می کاهد اگر چه باز هم ارزشمند است و انشالله آقای حائری که مردی متفکر هستند حالا حالا ها زنده باشند اما اگر معتقد بودند که سخنشان نادرست بوده باید همان موقع که متوجه این حقیقت می شدند از آقای خاتمی پوزش می طلبیدند.
نکته دیگر این است که آقای حائری آقای خاتمی را مستقیما مخاطب سخن خود نکرده اند تا از ایشان حلالیت بخواهند ایشان باید مستقیم با آقای خاتمی مکاتبه می کرد و حلالیت می خواست یا حضوری با ایشان دیدار می کرد و طلب حلالیت می کرد.
نمی شود که آدم رویش را آن طرف کند و حلالیت بخواهد که! نامه ایشان مخاطب خاصی ندارد ولی درآن از آقای خاتمی و آقای ریشهری حلالیت خواسته شده است.
آدم اگر مدیون شخص خاصی نیست خوب حلالیت عامی می طلبد تا اگر کسی از او دلگیر است و او نمی داند با شنیدن آن پیام عام او را حلال کند یا مراجعه کند و شرط و شروط خود را برای حلال کردن بیان کند و با هم توافق کنند و حلالیت حاصل بشود یا به توافق نرسند و حلالیت حاصل نشود.
اما اگر کسی که بر او ستم رفته معلوم است باید به صورت مصداقی مخاطب حلالیت باشد و برای جلب حلالیت جدی و پیگیر اقدام بشود اگر معتقدیم که خدا حق الناس را نمی بخشد و منطقی نیست که ببخشد.
از زمان نوجوانی ام نوشته ها و سخنرانی های عالمانه و عارفانه آقای حائری شیرازی برایم الهام بخش و لذت بخش بوده است.
صدای ایشان که نرم است و با لهجه شیرازی آمیخته است به دلم می نشیند.
برای آقای حائری سلامتی و طول عمر آرزو می کنم.

منبع/haftjoosh @


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=93653

نظـــرات شمـــا