کد خبر : 97792       تاریخ : 1396/12/12 08:57
مرگ زیست محیطی در خیران بوشهر

مرگ زیست محیطی در خیران بوشهر

اگر توجه به این موضوع زیست گونه آبزیان نشود تاثیر سویی بر محیط آبی و شهری در بوشهر از خود بجا خواهد گذاشت..

حسین شادکامی- کارشناس صید و بهره برداری

موقعیت خیران (خورها )در کانال شرق بوشهرکه با نام سلطانی و یا لشکری می خوانند. نوار ساحلی جزر و مدی این کانال  به طولی بیش از 65 کیلومترتخمین زده  می شد.و در گذشته قسمت شمالی آن به وسعت منطقه ای (باسیدون تا جزیره انجیر وشیف وعباسک ) که ورودی کانال بود، امتداد پیدا می کرد.و تا خور دلوار در جنوب شهر به هم متصل می شد. و بوشهر را به جزیره مبدل می ساخت.
عرض میانگین این کانال 200 تا300 متر و در نقاطی به پهنای مسیله (شوره زار ) وسیع می گشت.و در طی سالیان سال با چرخش آب وحرکت آبرفتی ها به داخل خشکی ها توسط این کانال توانسته انواع معصب ها و خورها و خوریات ( سه دندون، تل خرو،بوپاتیل،علبدون ،میگویی،محمود، لاری، بندوک،مولیات، برنجی،  عباسک، مرکب،لچه،لشکری الخبور،الزاره، الزرون،سه دندون، بنگله،پودر، منگف،صددروازه هاله ... ) که بستری مناسب جهت رشد ونموی آبزیان در چرخه تکمیلی اکوسیستم دریایی که به صورت بانک زیستی عمل می نمود و مردم ساحل نشین از این موقعیت طبیعی جهت ارتزاق و معیشت از این ذخیره بهره برداری می نمودند. وبدین لحاظ اسامی خورها به فعالیت صید وصیادی خوانده و نام گذاری می شد. (درسال های 44وسالهای54وسال84 عمق کانال از5متربه 10مترلایروبی شد. )

تا جایی که مشاهدات عینی دلفین ها در این خور مشاهده می شد.لذا با توجه به پیشرفت و توسعه شهری و مسدود شدن این کمربندآبی توسط جاده های خروجی ( بوشهر،تنگک ونیروگاه) شریان چرخش آب یک طرفه شد و با نیاز به توسعه منطقه ساحلی شهر با احداث اسکله ها از شمال غربی کانال (اداره بنادر و دریا نوردی، گمرک،با انداز جبری(ماگوبار )،پرشین مارین، شیلات،انبار شرکت نفت،اسکله های والفجر،صلح آباد،سکوساز،شهید محلاتی،شرکت پخش فرآوردهای نفتی،صدرا و کارخانجات ومجتمع تفریحی وگردشگری ) با دیوارهای بلند خطوط جزر و مدی ساحلی را قطع نموده است و در قسمت شرقی کانال که می توانست چرخه حیات را در خود تقویت وبهسازی نماید .توسط گسترش فعالیت توسعه طلبانه (صدرا ونگین ) که بدون توجه به اهمیت زیست گونه ای آبزیان دریایی را تحت تصرف دریا خواری از بین برده اند. که بیش از 90درصد خورها ومصب ها را خشکانده و درون کانال پیشروی داشته وعلاوه بر آن ورود انواع آلایند ها و فلزات سنگین (جیوه،سرب، نیترات ) در این خورها رها شده که هنگام جزرومد به سایر صیدگاه های شمالی و جنوبی سرایت می کند.و آینده منطقه به سوی کویر بیولوژیک واکولوژیکی سوق داده خواهد شد.
اگر توجه به این موضوع زیست گونه آبزیان نشود تاثیر سویی بر محیط آبی و شهری در بوشهر از خود بجا خواهد گذاشت. به همین موضوع: (سخنان دکتر دلشب مدیر کل محترم محیط زیست استان در باره خیران بوشهر از آنجا که خور سلطانی و لشکری در ساحل شهر بوشهر به عنوان بزرگترین خور استان و به عنوان یک بانک زیستی با ارزش برای ادامه حیات کلیه آبزیان و موجودات وابسته به دریا در این منطقه جغرافیایی عمل می نمایند،لذا هرگونه فعالیت که باعث ایجاد اختلال در چرخش آب این مکان با ارزش گردد دارای اثرات غیر قابل جبرانی بوده و باعث مرگ اکولوژیک و بیولوژیک آن می گردد؛ لذا رعایت الزامات زیست محیطی و انجام مطالعات ارزیابی زیست محیطی جامع برای آن ضروری بوده و می بایست در دستور کار مسوولین ارشد استان قرار گیرد.

در راستای این مهم اقدامات ذیل مانند : پیشگیری به عنوان مهمترین و مطمئن ترین شیوه حفاظت از محیط زیست و سلامت، و در مرحله بعد کنترل که درجه اهمیت آن بر اساس ماهیت عوامل تهدید کننده و در نهایت پاکسازی که از مسائل پرهزینه نیز می باشد و به ناچار می بایست برای مناطق آلوده انجام گیرد اقدام نمود.در نهایت از آنجا که مناطق ساحلی در شمار سرمایه ملی به شمار آمده، نباید خصوصی سازی شده یا برای انجام طرحها و فعالیت های صرفاً اقتصادی اعم از اسکله و بارانداز و... باعث مسدود شدن این اراضی و از این طریق حذف کامل کارکردهای اکولوژیک آنها شود.انجام مطالعات منطقه ای نواحی ساحلی برای محدوده هایی از این مناطق که دارای آثار میراث فرهنگی می باشند نیز الزامی بوده و باید از این طریق نیز همواره از ساخت و ساز جلوگیری کرد.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=97792

نظـــرات شمـــا