کد خبر : 113704       تاریخ : 1399/01/09 16:41:15
هجوم ملخ‌ها به استان طی روزهای آینده

هجوم ملخ‌ها به استان طی روزهای آینده

پیغام: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهرهجوم ملخ‌ها به استان طی روزهای آینده خبر داد و گفت: شرایط برای مقابله با این آفت در استان فراهم است.

به گزارش «پیغام»؛ محمدتقی منوچهری در جمع خبرنگاران با اشاره به کنترل ملخ در استان بوشهر، اظهار داشت: فقط در نقاطی که UTM را برداشته‌ایم و تخم‌ریزی شده و برای کمتر کردن جمعیت ملخ‌ها و بیشتر در مناطق کوهستانی تمرکز داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه طبق پیش‌بینی‌ها در چند روز آینده ریزش جدید ملخ خواهیم داشتیم، افزود:  کار اصلی از نیمه فروردین آغاز می‌شود، بنابراین هواپیما در استان مستقر و ۶ فرودگاه سمپاشی ترمیم و آماده شده است.

وی با اعلام اینکه علاوه بر سموم استفاده شده در بهمن و اسفند، سم به میزان کافی و تعدادی سمپاش جدید خریداری و در انبار قرار داده شده است، ادامه داد: الان حدود ۱۰۰ سمپاش آماده به علاوه ۳۰۰ نفر نیروی عملیاتی درگیر مبارزه هستند که به‌محض رخ دادن هر اتفاقی در عرصه هستند.

منوچهری عنوان کرد: حدود ۵۵ گروه ردیابی و پایش داریم و حدود ۲۵ گروه مبارزه که به طور قطع در اردیبهشت این اکیپ‌های مبارزه، به‌ویژه در زمان انتقال عملیات مبارزه به دشت‌ها چند برابر خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: انواع روش‌های مبارزه شامل سمپاشی هوایی و استفاده از انواع سمپاش‌ها بسته به منطقه‌ای که طغیان آفت را داشته باشیم و متناسب با آن شرایط از سمپاش‌های مختلف استفاده می‌کنیم.

وی گفت: کشاورزان و باغ‌داران آموزش داده شده و خودشان به‌عنوان ردیاب و پایشگر فعالیت می‌کنند و مزارع و باغ‌های وسیع را ردیابی می‌کنند و در صورت بروز هر اتفاقی به‌سرعت به ما اطلاع می‌دهند.

او افزود: خط قرمز ما نخلستان‌ها و باغ‌های مرکبات است و اینکه بتوانیم آفت را در استان کنترل کنیم تا به استان‌های مجاور خسارت نزند. در صورت نیاز به استان‌های همسایه کمک می‌کنیم و هم از آن‌ها کمک می‌گیریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: در حال حاضر توصیه ما فقط این است که همه مراقب باشند و به‌محض اینکه ریزش جدید در نقطه‌ای اتفاق بیفتد و یا پوره‌ها از تخم بیرون بیایند به ما اطلاع دهند تا نیرو‌های آماده‌باش کار خود را در منطقه آغاز کنند.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=113704

نظـــرات شمـــا