کد خبر : 123818       تاریخ : 1399/10/21 2
«گمشده ي همه ي نسل ها....»
برای چند لحظه تصور کنید که در دنیا همه حقوق برابر داشته باشند..

«گمشده ي همه ي نسل ها....»

رسول سعادت نيا وكيل پايه يك دادگستري این بار در یاداشت خود تحت عنوان « گمشده ی همه ی نسل ها..» ضمن اشاره به دردهایی اجتماعی با انتشار انشاء دانش آموزی نوشت: شايد دور از انصاف نباشد اگر در وصف نسل نوجوان امروز بگویيم آنچه جوانان در خشت مي بينند ما در آينه هم نديدیم.

 رسول سعادت نيا
وكيل پايه يك دادگستري

اين روزها سرم تير مي كشد از آمار خودكشي ها،از پركشيدن رضاهاي بي آرزو(١)،كودكان كار، دختركان معصوم و قربانيان تبعيض ها ناروا، بارها قلمم بر كاغذ بي قرار شد و درهجوم پياپي رويدادهاي تلخ، گيج و منك چشم هايش به سفيدي رفت و در بغض سكوت فرو غلتيد.
تا اينك انشايي از دخترخانمي كه كلاس سوم متوسطه مدرسه اتحاد بوشهر است و در روزهاي اخير نوشته شده بود بدستم رسيد. انشايي كه عنوانش تمام حرف هاي ناگفته ي دلم را فرياد مي كشد.
خواندن آن التيامي بر بغض سكوت بود و نويد فرداي روشن مي داد. چرا كه دركنار نصف نيمه خالي دنياي لودگي و آلوده مجازي، سرعت آگاهي و تبادل افكار در اين دنياي پُر التهاب، موجب شده تا نسل فردا آرزوهاي ساليان دور و دراز انسان و انسانيت را بهتر از گذشتگان بجويد بپويد و مطالبه گر شود. شايد دور از انصاف نباشد اگر دروصف نسل نوجوان امروز بگويم آنچه جوانان در خشت مي بينند ما در آينه هم نديدم.
مي پرسيد چرا؟پاسخ روشن است زيرا آنچه كه در قوانين اساسي كشورها،معاهدات و منشورها و ميثاق هاي بين المللي كه عصاري سال ها تجربه بشري است و ملت ها و قدرت ها به آن متعهد شدند مي توان در اين انشاء كوتاه يافت تعهداتي كه چونان آرزويي محال در دوردست هاي خيال همچنان پرسه مي زند .

بي هيچ دخل و تصرفي متن انشاء را به داوري خوانندگان مي گذارم تا در راستاي اين هدف بي بديل همگام و همدل با نسل فردا دنيا را جايي بهتر براي زندگي كنيم:


و اما متن انشاء دانش آموز عزيز:

« موضوع انشاء:هدفی که باید برایش جنگید

همه‌ی ما آدمهایی را در زندگی دیده‌ایم که انگیزه و هدفی برای ادامه زندگی ندارند و به همین دلیل زندگی برایشان بی معنا است،پس بهتر است که انسان‌ها برای ادامه زندگیشان هدفی داشته باشند و برای رسیدن به آن تلاش کنند.هدف انسان‌ها متفاوت است،یکی برای رسیدن به پول و ثروت تلاش میکند،هدف دیگری وصال به محبوبش است،اما هدف من،هدف من و عده‌ای دیگر متفاوت است،هدف من شخصی نیست.
هدف من این است که دنیا را جای زیباتری برای زندگی کنم،که در روز کمتر یا حتی اصلا خبری از خودکشی نوجوانان و جوانان این جهان نشنوم،شکستن دل آدم ها را برای تبعیض و فرق گذاشتن چه بین همجنس و چه بین جنس مخالف نبینم!نبینم که دختری به دلیل دختر بودنش سرش را پایین انداخته و ناراضی است،نبینم که پسری را که عوضی نیست،عوضی خطاب کنند و بگذارند تر و خشک باهم بسوزند!
اولین قدم این هدف این است که حقوق زن و مرد را برابر بدانیم،چرا که فرقی بین زن و مرد نیست،هردوی آنها احساس دارند،هردوی آنها هدف دارند،برای ادامه دادن دنیا به هردوی آنها نیاز است،هردوی آنها حق دارند که در برابر مشکلات زندگی زانو خم کرده و بشکنند،گریه کنند و هربار قویتر از بار قبل بلند شوند،تنها تفاوت آنها در فیزیک بدنشان است،که این اهمیتی ندارد،چرا که اول از هرچیزی همه‌ی ما انسان هستیم و این مهمتر از هرچیزی است.
متاسفانه هنوز آدم های زیادی هستند که حتی چیزهای کوچک را به دو دسته زنانه و مردانه تقسیم میکنند!برای مثال لباس،لباس جنسیت ندارد،اول و آخر یک تکه پارچه است که به شکل‌های مختلفی دوخته میشود و چه زن و چه مرد میتوانند آن را بپوشند.
یا برای مثال اینکه در ایران زنان اجازه ورود به ورزشگاه را ندارند!
یا یک پسر میتواند نیمه شب بیرون از خانه در خیابان با دوستانش باشد اما یک دختر نمیتواند!میپرسید چرا؟چون امنیت نیست! ما باید فرزندان خود را طوری تربیت کنیم که هیچ زمانی کسی را آزار ندهند.برای اینکه بتوانیم حقوق زن و مرد را برابر کنیم باید از چیزهای کوچک به سمت چیزهای بزرگتر برویم تا آرام آرام تمامی آنها را از بین ببریم.
تبعیض های جنسیتی در چیزهای بسیار بزرگتری هم هست،برای مثال برای رسیدن ارث پسر مقدم تر از دختر است و سهم بیشتری دارد.یا برای ازدواج،یک دختر حتما به اجازه پدر نیاز دارد ولی پسر نه،مگر چه فرقی بین این دو وجود دارد که فقط دختر نیاز به اجازه پدر دارد؟!
فقط برای چند لحظه تصور کنید که در دنیا همه حقوق برابر داشته باشند،اینگونه دنیا جای بسیار زیباتری برای زندگی است،پس بیایید باهم برای این هدف بجنگیم تا بتوانیم جهان را جای بهتری برای زندگی کنیم.»

پانوشت:
١-رضا فیوجی كودك كاري كه در سال ۱۳۹۳ در برنامه ماه عسل شرکت کرده بود و در جواب احسان علیخانی، مجری این برنامه که پرسیده بود چه آرزویی داری پاسخ داد: من هیچ آرزویی ندارم، چون وقت نکردم به آن فکر کنم. چون از صبح تا شب سرکار بودم، اصلا نتوانستم به آرزوهایم فکر کنم .رضا در ١٦ديماه٩٩ در سن ١٨سالگي خودكشي كرد


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=123818

نظـــرات شمـــا