کد خبر : 133206       تاریخ : 1400/09/01 21:50:12
به انتصابات استان نمره خوبی نمی دهم/ ارز ترجیحی  ریشه های فساد و رانت در کشور است
نماینده مردم دشتستان در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

به انتصابات استان نمره خوبی نمی دهم/ ارز ترجیحی ریشه های فساد و رانت در کشور است

حذف ارز ترجیحی جراعی بزرگ در اقتصاد ما است/در عزل و نصب ها در استان دخالتی نداشته ام/مردم خط قرمز ما است/بسیاری از مشکلات به خاطر نبود شفافیت است

پیغام: نماینده مردم دشتستان با اشاره به این که به انتصابات استان نمره خوبی نمی دهم، بیان داشت:  انتظار دارم فرایند انتصابات  شفاف باشد که نیست، لایه های مختلف تصمیم سازان و تصمیم گیران امروز در استان، فردا باید پاسخ گوی فقر، بیکاری جوانان  و بی بندوباری نفتی ها و معضلات اساسی مردم در استان باشند.

به گزارش «پیغام»؛ ابراهیم رضایی در نشست با خبرنگاران که به همت خانه مطبوعات استان بوشهر در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر برگزار شد، با بیان این که همه انتصابات را بد نمی دانم، گفت: اما نمره مطلوبی  هم نمی توان به آن داد با تاکید بر این نگاه شهرستانی ندارم اما جدای از نماینده دشتستان برداشتی که دارم نیروهای دشتستان  در مسئولیت ها نادیده گرفته شده است و امیدوارم این روند اصلاح شود. 

  

حذف ارز ترجیحی جراعی بزرگ در اقتصاد ما است

وی در پاسخ به سوالی در خصوص حذف ارز ترجیحی افزود:  یکی  از ریشه های فساد و رانت در کشور ارز ترجیحی است ،عده ای با  ارز 4200 تومانی به جای این که کالاهای اساسی و دارو را وارد کشور کنند پول آن را به جیب زدند و صرف امور شخص خود کردند فسادهای زیادی در این سالها شاهد بودیم.

رضایی با بیان این که بهترین راه، شفافیت و آزاد کردن ارز ترجیحی است، اظهار داشت: اگر قرار است یارانه ای به شکل کنونی به مردم داده شود اشتباه است بلکه باید به شیوه ای باشد که  به مردم لطمه ای وارد نشود و یارانه های باید ساماندهی شود به ویژه یارانه ای که حاصل ارز ترجیحی است.

وی در ادامه افزود: در راستای حذف ارز ترجیحی، دولت یک لایحه دو فوریتی به مجلس ارسال کرد و مجلس اعلام کرد در لایحه بودجه 1400 این اختیاررا به دولت داده شده  و دولت می تواند بدون اجازه  مجلس اجرایی کنند و به مجلس دلیل این لایحه در مجلس رد شد.

رضایی با بیان این که حذف ارز ترجیحی یک جراعی بزرگ در اقتصاد ما است، بیان داشت: در خصوص حدف ارز ترجیحی اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد، برای مثال باید برای قیمت نان و دارو چه باید کرد، چرا که با حذف ارز ترجیحی این مردم هستند که آسیب می بینند و این مهم نیازمند بررسی کار کارشناسی از سوی دولت است.

نماینده مردم دشتستان با بیان این که در حال حاضر این لایحه در مجلس متوقف شده و ممکن است برای سال آینده اجرایی شود،  بیان داشت: به عنوان یک نماینده  با اصل این کار موافق هستم اما  بهتر است برای حذف ارز،  این کار با نهایت پختگی و  همراه با پیوست های فرهنگی، اجتماعی  و رسانه ای همراه با آگاه کردن مردم ایران باشد و باید جوانب مختلف کار بررسی شود تا این جراحی بزرگ در کشور صورت بگیرد و ریشه فساد خشکانده شود.

در عزل و نصب ها در استان دخالتی نداشته ام

وی در ادامه در خصوص دخالت برخی نمایندگان استان در عزل و نصب ها گفت:  بر اساس  قانون اساسی نمایندگان نباید در انتصابا ت دخالتی داشته باشند، یکی از آسیب ها  ورود نمایندگان به مسائل اجرایی است  وطبق تاکیدات رهبری باید انتصاب مدیران  مسیر قانونی  خود و بدون دخالت نمایندگان را طی کند.

رضایی با بیان این که تاکنون دخالتی در انتصاب مدیران نداشته ام، افزود: ما از مسئولان استان می خواهیم شاخص ها را مدنظر داشته باشند و داماد سالاری نکنند و شایسه سالاری را در نظر داشته باشند و مسئولیت ها به افراد متعهد و متخصص که در استان هم کم نداریم  داده شود. متاسفانه برخی از همکاران ما این رویه را رعایت نکردند  و در این انتصابات دخالت کردند.

  

مردم خط قرمز ما است

وی با بیان این که مردم خط قرمز ما است، گفت:  در جایی که احساس کنیم  منافع مردم ضبح می شود شرحاً وظیفه داریم از حقوق مردم دفاع کنیم  و سکوت نخواهیم کرد .

رضایی در پاسخ به سوالی درخصوص این که به عملکرد دولت چه نمره ای می دهید، گفت: برای قضاوت کردن در مورد عملکرد دولت  و استاندار بوشهر هنوزاست، همه ما وظیفه داریم از استاندار حمایت کنیم  تا در مسیر توسعه استان از جمله رفع مشکل بیکاری جوانان، آسیب های اجتماعی  و حل مسئله آب موفقیت لازم را به کسب کند و عملکرد مطلوبی در استان داشته باشد.

بسیاری از مشکلات به خاطر نبود شفافیت است

وی با بیان این که بسیاری از مشکلات به خاطر نبود شفافیت است، افزود: درهمه مسائل به ویژه مسائل اقتصادی و اجرایی باید شفافیت  وجود داشته باشد  این که وام ها، امتیازات و مسئولیت ها به چه کسی داده می شود و امضاهای طلایی برای چه کسانی است  اگر همه اینها شفاف شود، من مدیر اگر عملکردم شفاف باشد ناچارم  به مردم پاسخ دهم ومدیرپاسخگو نمی تواند رانت خواری کند و فرزند و داماد خود را سر کار بیاورد درحالی که جوانان بسیاری بیکار باشند، درصورتی که شفافیت باشد فساد به حداقل خواهد رسید.

نماینده دشتستان با بیان این که همه ظرفیت های باید برای حل مشکلات استان بسیج شوند، گفت: به عنوان نماینده مردم در خدمت مدیران هستم و تاجایی که به مردم خدمت کنند  از انها حمایت  خواهم کرد اما اگر جایی انحرافی ببینم می ایستم و تذکر  خواهم داد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص کندی انتخاب معاونان وزرا و مدیران سازمان در دولت سیزدهم گفت: مدیران ارشد  دولت، معاونان و مدیران سازمان بزرگ هر چه زودتر باید انتخاب شوند تا حساب کار نمایندگان به دست شان بیاید و برای حل مشکلات مردم اقدام کنند.

نماینده مردم دشتستان در مجلس  به احداث راه های مواصلاتی استان اشاره کرد و گفت: توسعه زیر ساخت های راهسازی و راه آهن  بوشهر شیراز از اولویت های ما است، بزرگترین بزرگراه های استان بوشهر، دالکی – کنارتخته و براجان – اهرم  است که یا متوقف شده اند و یا با حداقل نیرو مشغول به کار هستند که باید این روند تسریع شود.

  

کم آبی و بیکاری دو مشکل اصلی در دشتستان

وی کم آبی و بیکاری را دو مشکل اصلی در این شهرستان عنوان کرد و گفت: خرمای دشتستان در سال های اخیر به خاطر کم آبی افت کرده است و اکنون مشکلی که برای نخل ها رود فاریاب منطقه ارم دشتستان رخ داد به خاطر کم آبی است  و مردم دست به فروش نخل های خود زده اند وتلاش ما بر این است که  بتوانیم اب موردنیاز برای مردم تامین کنیم .

رضایی ادامه داد: مسئله عجیبی که در استان  ما وجود دارد و تاسف انگیز است این است که در فصل زمستان به خاطر خسارت هایی که سیل به مردم وارد می کند مجبوریم هزینه کنیم  و در مقابل باید در فصل تابستان به خاطر بی آبی  وبرای تامین آب مورد نیاز مردم یا التماس کنیم  و یابرای شیرین سازی آب هزینه کنیم،  برای رفع این مشکل باید سدهای ایجاد شود تا هم آبها کنترل شوند و هم سرفه های زیر زمین تقویت شوند و در فصل تابستان با مشکل کم آبی مواجه نشویم.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد : در یکسال و نیمی که از فعالیت مجلس شورای اسلامی می گذرد بنده به عنوان نماینده مردم دشتستان 351 سوال از مسئولان دولت داشته ام،557 تذکر به رئیس جمهور و وزرا داده ام  و در 66 طرح تفحص و تحقیق مشارکت داشته ام.

 

 

 

 

 

 

 

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=133206

نظـــرات شمـــا