کد خبر : 150337       تاریخ : 1401/09/22 11:16:14
اى كسى كه رحمت او بر خشم و غضبش پيشى دارد

اى كسى كه رحمت او بر خشم و غضبش پيشى دارد

عباس عاشوری نژاد- عضو هیات علمی دانشگاه آزادی اسلامی واحدبوشهر هیات تحریریه هفته نامه پیغام

این روزهایِ نامهربانِ آشفته، همچنان جاری است و در این شرایط سخت، متاسفانه صداهایِ نامهربان طنین بیشتری دارد و با تاسف مضاعف برخی از کسانی که در مسند قانونگذاری هم هستند، همنوا با نامهربانان از "اَشّد مجازات" سخن ها می گویند. با فرصت طلبانِ جوانِ این طایفه حرفی ندارم؛ فقط در عجبم که پیرانِ این طایفه که نام مسلمانی نیز به دوش می کشند، چرا و برای چه در نیمه پایانی عمر، این گونه از مرگ و خشونت سخن می گویند. "گوییا باور نمی دارند روز واپسین / کین همه قلب و دغل در کار داور می کنند"(حافظ)

باز هم بخوانیم از آموزه های دین مبین اسلام که مایه فخر انسانیت است:

"اساس هدايت خداوند مبتنى بر رحمت،عفو،گذشت،عطوفت و مهربانى است و غضب و عذاب حالت استثنايى دارد و جز در موارد ناچارى از آن استفاده نمی ‏شود. در دعا می خوانيم: «يا من سبقت رحمته غضبه / اى كسى كه رحمت او بر خشم و غضبش پيشى دارد». دستور به آغاز كردن همه كارها با «بسم ‏اللَّه الرحمن الرحيم» براى توجه دادن به رحمت بى‏ پايان و بى‏ منتهاى خداوند متعال است و نيز شروع 113 سوره از سوره‏ هاى قرآن كتاب هدايت و راهنمايى بشر به سوى كمال و سعادت با «بسم ‏اللَّه الرحمن الرحيم» به انسان مى‏ فهماند كه هدايت خداوند بر اساس رحمت و مهربانى است نه بر اساس انتقام، خشم، غضب و ... .

رهبران الهی و پيشوايان معصوم عليهم‏ السلام در برخورد با مخالفان خود نهايت رحمت، عطوفت و مهربانی را به كار می‏ گرفتند تا در حد امكان هر كس را كه استعداد هدايت دارد به خود جذب كنند و مبادا بر اثر برخورد تند و خشن پيشوايان، آتش عناد و لجاجت در وجودشان شعله‏ ور شود، سرمايه هدايت آنها را سوزانده، در ضلالت و گمراهی غوطه‏ ورشان سازد يا بر گمراهی و شقاوت آنان بي افزايد.

«مهربانی، عطوفت و نرم‏ خويی با مردم را در دل خود جای ده (از صميم قلب آنان را دوست بدار و به ايشان نيكی كن) نسبت به ايشان به سان درنده ای مباش كه خوردن آنان را غنيمت شماری. زيرا مردم دو گروه ند، دسته‏ای برادر دينی تو هستند و گروه ديگر در آفرينش همانند تو. اگر گناهی از ايشان سر می‏زند، عيب هايی برايشان عارض می‏ شود و خواسته و ناخواسته خطايی انجام می ‏دهند، آنان را عفو كن واز خطاهايشان چشم بپوش همان گونه كه دوست داری خداوند تو را ببخشد و از گناهانت چشم‏ پوشی كند. زيرا تو مافوق مردم هستی و كسی كه تو را به كار گمارده، مافوق تو و خداوند بالاتر از او ... هيچ گاه از بخشش و گذشت پشيمان نشو وبه كيفر و مجازات شادمان مباش. در عمل به خشم و غضبی كه می‏ توانی خود را از آن برهانی، شتاب نكن.»( محمدحسين مهورى، سيره اميرالمؤمنين(ع) در برخورد با مخالفان جنگ ‏طلب، صراط مبین، تاریخ دسترسی7/9/1401 به نقل از عهدنامه امير مؤمنان(ع) به مالك اشتر، نامه 53 نهج ‏البلاغه)

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=150337

نظـــرات شمـــا