کد خبر : 154391       تاریخ : 1402/03/09 08:23:14
نگفتمت….

نگفتمت….

"نگفتمت مرو آنجا كه آشنات منم…" زيرا كه طالبان حزب بعثي ديگر و عمال آن صدامي دگر است كه چشم طمع به اين خاكدوخته اند.و پاسخ به هرگونه تعرض و ياوه­گويي هاي آنان بايد به موقع و سنجيده باشد.

رسول سعادت نيا - وكيل پايه يك دادگستري

  

  مرداد ١٤٠٠ يادآور خروج امريكا از افغانستان و همراهي چراغ خاموش بايدن و هم پيمانانش در واگذاري      قدرت به طالبان است .روزهايي كه فرزند خلف احمدشاه مسعود شير دره پنج شير براي دفاع از مردمان        ديار خود و باورهاي ارزشمند اصيل انساني در برابر طالبان و طالبانيسم لباس رزم پوشيد و اروپا را به        مقصد دره پنج شير ترك كرد و دست ياري به سوي مردمان ديار خويش، همسايگان همكيش وهموطن          سرزمين مادري خويش دراز كرد.

  روزي كه مردمان ايران و مهاجران افغان براي سرنوشت افغانستان نگران بودند و فضاي مجازي سرشار      همدلي و مهر سرزمين مادري به پاره تن ايران زمين بود. اما بي وفايي دهر، سقوط كابل به دست طالبان    در سينه داشت و همراهي دولت مردان دول دور و نزديك پشت بازوي طالبانيسم قوت بخشيدند و شيران دره پنچشير يكي پس از ديگري به قربانگاه رفتند.

جبهه مقاومت ملي افغانستان، به حق روند صلح افغانستان را به جهت افراطي گري و حكومت تك قومي طالبان را غير مشروع دانست و بر آن معترض بود و همراهي هموطنان خويش با چنين تفكري را واپسگرايي و خسراني جبران ناپذير مي دانست.

ما به نظاره نشستيم و سكوت پيش ساختيم تا ضمن تامين منافع ملي، به قولي سرنوشت مردم همسايه به دست خويش بسپاريم.

 پس از استقرار حكومت امارت اسلامي واپسگرايي افغانستان و ناديده گرفتن حقوق حقه شهروندان افغاني در موضوعاتي بديهي چون منع تحصيل زنان و تبعض ناروا عليه زنان و شكنجه و سانسور و برخورد با روزنامه نگاران و نقض آشكار آزادي بيان تيتر اول رسانه ها شد.

  

اينك شاهديم تفكر طالبانيسم و افراطي گرا پا از گليم خود دراز تر كرده و با ناديده گرفتن حقابه آب هيرمند به ايران، سعي درافكندن بذر خشونت به منطقه دارد زيرا آنان دست پرورده بدخواهان منطقه براي تنش زايي پايدار خاورميانه هستند.ناخلفاني كه به سرزمين مادري خود پشت كرده و رجز مي خوانند و تيغ بر مرزبان جان بركف ميهن،سرباز سرفراز مي كشند و مام ميهن را در داغ فرزند برومند خود محمدمهدي احمدي به سوگ مي نشاند.

بي راهه نيست سخن نغز احمد مسعود فرزند خلف دره پنجشير كه با كنايه به مصرعي از غزل مولانا توئيت كرد :

"نگفتمت مرو آنجا كه آشنات منم…" زيرا كه طالبان حزب بعثي ديگر و عمال آن صدامي دگر است كه چشم طمع به اين خاكدوخته اند.و پاسخ به هرگونه تعرض و ياوه­گويي هاي آنان بايد به موقع و سنجيده باشد.

به رسميت شناختن اقليتي زور گو و افراطي گر و سازماندهي شده بيگانگان اين سرزمين، جفا بر مردمان خوش فكر و بافرهنگ ديار سرسبز افغانستان است و سخن اخير وزير امور خارجه كه در رد حكومت طالبان بر افغانستان راند چه خوب مي بود اگر پيشتر مي بود.

پانوشت:

خبرگزاري رسمي ايرنا: حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران، در دیدار مقامات وزارت خارجه و رؤسای نمایندگی‌های سیاسی ایران در خارج از کشور با سید حسن خمینی، تولیت حرم امام خمینی (ره) در ۴ خرداد ماه ١٤٠٢گفت: “ ما از این که در افغانستان دولت فراگیر تشکیل نشده ناخرسندیم و این موضوع را به حاکمان کنونی افغانستان نیز اعلام کرده‌ایم. ما هیئت حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید داریم، همچنین طالبانبخشی از واقعیت افغانستان است نه همه آن.”

غزل مولانا:

نگفتمت مرو آن‌جا که آشنات منم

در این سراب فنا چشمة حیات منم

 

وگر به خشم روی صدهزار سال ز من

به‌عاقبت به من آیی که منتهات منم

 

نگفتمت که به نقش‌جهان مشو راضی

که نقش‌بند سراپردة رضات منم

 

نگفتمت که منم بحر و تو یکی ماهی

مرو به خشک که دریای باصفات منم

 

نگفتمت که چو مرغان به‌سوی دام مرو

بیا که قدرت پرواز و پرّ و پات منم

 

نگفتمت که تو را ره‌ زنند و سرد کنند

که آتش و تبش و گرمی هوات منم

 

نگفتمت که صفت‌های زشت در تو نهند

که گم کنی که سرِ چشمه صفات منم

 

نگفتمت که مگو کار بنده از چه جهت

نظام گیرد و خلّاق بی‌جهات منم

 

اگر چراغ دلی دان که راه خانه کجاست

وگر خداصفتی دان که کدخدات منم


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=154391

نظـــرات شمـــا