کد خبر : 163345       تاریخ : 1402/08/23 09:23:15
قلمی که از نوشتن بازماند

قلمی که از نوشتن بازماند

کاش می بودی و قلمت چراغ آگاهی می افروخت که سخت محتاج بیداری هستیم. و رواست سهوی اگر از جانبت رفته درگذرند و فرصت کلک مهرآمیز و اندیشه فروزانت را غنیمت شمرند. که روزنامه نگاران، پیشگامان مدافع فرهنگ در جدال با تهاجم فرهنگی بیگانگانند.

 رسول سعادت نیا - وکیل پایه یک دادگستری

نمی دانم مستند حکم محکومیت تو چیست اما با شناختی که از تو دارم قلمت جز به رهگشایی و رهنمایی، رهی اختیار نکرد و نمی کرد. حال چه شده است و چه سهوی روا رفته نمی دانم.

با شناختی که از تو دارم برای این خاک، برای باورهای پاک، برای نفس کشیدن مردمان دل سوخته و سینه چاک،جان برکفانه برای میهن و ملت، کوشا بوده و هستی که مصداق آشکار آن سابقه طولانی حضور تو در دفاع از کشور به گاه جنگ هشت ساله تحمیلی است.

همان زمان که درکنار همرزمان شهیدمان، نقد جوانی خود را به امنیت و آرامش ملت و پاسداری از تمامیت ارضی ایران زمین هزینه نمودی و هماره بر آن افتخار می کنی.

    

 نه من، که هر که تو و اندیشه ی بالنده ی تو را می شناسد هرگز باور نمی دارد که تو علیه امنیت این خاک، قلمی بزنی یا کلامی برانی ..!؟تویی که از پیشگامان دفاع از این خاک و این سرزمین کهن اعتبار بوده و هستی.

نه من و نه هر که اندک شناختی در پندار و گفتار و رفتار تو دارد هرگز به باورش نمی گنجد که علیه ائمه و مقدسات خود که هیچ، علیه باورهای هر باورمندی سخنی ناروا روا داری..!؟ و در حیرتم به چه مستندی چنین روا رفت بر تو که اینک قلم «حُر مهاجر» از نوشتن بازماند و کنج قفس به حبس بنشیند. قلمی که آزادگی را از آزاده سرفراز نینوا آموخت و ره نقد حسین گونه اختیار کرد. نقدی که نوک پیکان آن به سوی فساد و جور زمانه بود. و بی محابا قلم می زد تا کج روان را به درستی و راستی برگرداند و در اصلاح جامعه خویش گام موثر ایفاء کند.

معلمی که سی سال صادقانه درس مهرورزی داد و نهال مهر به جان نونهالان بخشید و سخنی جز به آگاهی و آگاهی بخشی نگفته و قلمی جز به حاکمیت قانون و قانون گرایی نفرسود. و اینک در دوران بازنشستگی تجربه تلخ میله ها حبس برای او که عمری به آموزگاری و تربیت نسل صرف کرده چه سخت هولناک، طاقت فرسا و جان کاست.!؟

و از لحظه ای که خبر رفتنت به آن سوی میله ها را دریافت کرده ام ماندم چه بگویم چه بنویسم!!!؟  آن هم در روزگاری که خودی ها بیش از بیگانگان به تهاجم علیه فرهنگ های اصیل قد برافراشته اند و داشته های فرهنگی را خواسته یا ناخواسته بر باد می دهند.!!

مپرس از من کدام؟؟ که مبهوت مانده بر حجمی از تصمیمات و رفتارهای خانه برانداز ....

حاکمان همسایه با جعل تاریخ، می کوشند بنیان های فرهنگی ایران زمین را به نام خود کنند و ما شوربختانه در خوابیم و بعضا با تصمیمات خلق الساعه و نابخردانه داشته های خویش بر باد می دهیم اگر امروز مجال نگاشتن می داشتی قطعا قلمت، نفیر سخن می گشود و بر اریکه نشریات به نقد عملکرد کج نگران خیز می برداشت ...

چرا که در روزگاری که حاکمان همسایه بی درنگ در تلاشند تا فرخنده مناسبت های نوروز، چهارشنبه سوری و شب چله «یلدا» و،....و بزرگانی چون مولانا و نظامی گنجوی ، رودکی ... را هویت ملی خود سازند ما به داشته های خود جفا روا می داریم و واژگان زیبای « فرهنگ میهمانی و پیوند خویشان» و «تکریم همسایگان » را به رو در رویی با مناسبت های باستانی و ملی «شب یلدا» و «چهارشنبه سوری» قربانی می سازیم آن هم در مقطعی که دیگران با نوشتن کتاب ها و ساخت فیلم ها و انیمیشن های تخیلی، برای مردمشان خلق اسطوره و الگو می کنند. و نوجوانان ما در ناشناختگی بزرگان تاریخی و اساطیری خود، مغلوب فرهنگ تهاجمی به بتمن و مردعنکبوتی روی می آورند و تهمتن و روئین تن را به فراموشی می سپرند.

رفتاری که فقط برای ایران زمین هزینه آور است و مجال تاختن بیگانگان به داشته هایمان را فراهم می کند. کاش می بودی و قلمت چراغ آگاهی می افروخت که سخت محتاج بیداری هستیم. و رواست سهوی اگر از جانبت رفته درگذرند و فرصت کلک مهرآمیز و اندیشه فروزانت را غنیمت شمرند. که روزنامه نگاران، پیشگامان مدافع فرهنگ در جدال با تهاجم فرهنگی بیگانگانند.

 پانوشت:

🔷 «حُر مهاجر» نام مستعار حسین روئین تن در فضای مجازی است.

🔷 به گزارش هرانا، بر اساس حکم دادگاه تجدیدنظر استان بوشهر، حسین روئین تن روزنامه نگار و فعال سیاسی دشتستان از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس، از بابت اتهام “توهین به مقدسات و ائمه اطهار، اهل بیت، حضرت سکینه و زینب” به ۵ سال حبس، به اتهام “توهین به بنیانگذار و توهین به رهبری” به ۲ سال حبس و از بابت اتهام “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی” به ۲ سال حبس و پرداخت ۱۵ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس برای او قابل اجرا خواهد بود.

🔷 حسین روئین تن در ۲۵ مهر ۹۶  بازداشت و در تاریخ ۲۵ آبان ۹۶ باتودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد والنهایت یکشنبه هفتم آبان ١۴٠٢ خود را برای اجرای حکم به زندان برازجان معرفی و اینک در حال سپری دوران محکومیت است. ضمنا درخواست پابند الکترونیکی وی توسط مراجع ذیربط رد شد.

🔹به گزارش رکنا ؛ براساس  تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در ١٨ مهر ١۴٠٢ ، از سال۱۴۰۳ دو آیین ایرانی شب یلدا در آخرین شب آذرماه، به عنوان «روز ترویج فرهنگ میهمانی و پیوند با خویشان» و سه‌شنبه آخر سال که زمان برگزاری آیین باستانی چهارشنبه‌سوری است به عنوان «روز تکریم همسایگان»‌ در تقویم رسمی کشور ثبت می‌شود.این مصوبه در ١۵ آبان ماه ١۴٠٢جهت اجرا،  ابلاغ و منتشر شد.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=163345

نظـــرات شمـــا