کد خبر : 163388       تاریخ : 1402/08/25 14:18:15
استاندار بوشهر: استان بوشهر می‌تواند مواد خام صنایع نساجی بنگلادش را تأمین کند

استاندار بوشهر: استان بوشهر می‌تواند مواد خام صنایع نساجی بنگلادش را تأمین کند

استاندار بوشهر گفت: این استان می‌تواند مواد خام صنایع نساجی بنگلادش را از مجتمع‌های پتروشیمی در استان تأمین کند.

به گزارش «پیغام» به نقل از مهر؛ احمد محمدی‌زاده در نشست با سفیر بنگلادش در ایران با بیان اینکه بوشهر با پنج کشور حوزه جنوبی خلیج‌فارس همسایه است اظهار داشت: این استان دارای طولانی‌ترین مرز دریایی با خلیج‌فارس است.

وی گفت: استان بوشهر در عرصه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی از ظرفیت بالایی برخوردار است و از میدان گازی مشترک ایران و قطر روزانه ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز در فصل سرما استخراج و ۷۴ درصد گاز کشور تأمین می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۳ پالایشگاه بزرگ گاز در استان بوشهر تصریح کرد: ۲۹ مجتمع پتروشیمی در استان بوشهر مستقر است و و سالانه ۶۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید و بخش زیادی از آن صادر می‌شود.

استاندار بوشهر با بیان اینکه مواد اولیه تولیدی از صنایع پتروشیمی به محصولات دیگر تبدیل می‌شود تاکید کرد: بخشی از محصولات پتروشیمی در تولید پارچه نقش دارد که با توجه به وجود نساجی‌های بزرگ در بنگلادش محصولات پتروشیمی استان بوشهر می‌تواند نیاز این نساجی‌ها را برآورده کند.

صادرات ۹۳ درصد نفت خام کشور

محمدی‌زاده صادرات ۹۳ درصد نفت خام کشور از خارگ را از دیگر ویژگی استان بوشهر دانست و تصریح کرد: تجارت و بازرگانی دریایی یکی دیگر از ظرفیت‌های استان بوشهر و اکنون ۲ هزار شناور تجاری لنج در این استان فعال است.

وی با بیان اینکه مبادلات تجاری لنج‌های استان بوشهر از دیرباز با کشورهای مختلف از جمله بنگلادش برقرار بوده است گفت: ۱۴ بندر بزرگ و کوچک در استان بوشهر وجود دارد و قابلیت تردد شناورها از ۵۰۰ تن تا ۲۰ هزار تن ظرفیت دارد.

استاندار بوشهر تولید محصولات کشاورزی از جمله خرما را از دیگر قابلیت‌های این استان برشمرد و افزود: ۱۵ درصد خرما کشور در استان بوشهر تولید می‌شود و هر ساله نمایشگاه تخصصی خرما در این استان برای معرفی توانمندی‌ها تشکیل می‌شود.

تولید ۴۰ نوع محصول خرما

محمدی‌زاده از تولید ۴۰ نوع محصول خرما در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: سیمان، آهک، کلینکر از دیگر ظرفیت‌های تولیدی استان بوشهر است.

وی با بیان اینکه استان بوشهر می‌تواند مواد خام صنایع نساجی بنگلادش از مجتمع‌های پتروشیمی در استان تأمین کند اضافه کرد: خرما از محصولات مهم استان بوشهر ظرفیت خوبی برای صادرات به بنگلادش است.

استاندار بوشهر صنعت سیمان، کلینکر و آهک را از دیگر ظرفیت‌های استان بوشهر برای صادرات به بنگلادش دانست و تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های استان بوشهر همکاری دو جانبه بنگلادش با بوشهر پیگیری می‌شود.

محمدی‌زاده با تشریح ظرفیت‌های تولیدی و اقتصادی خواستار تعامل و همکاری تجار و بازرگانان استان بوشهر با بنگلادشی شد.

وی بازدید تجار استان بوشهر از ظرفیت‌های بنگلادش و بالعکس بازرگانی بنگلادشی از توانمندی تجاری و اقتصادی استان بوشهر را یک ضرورت دانست.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=163388

نظـــرات شمـــا