کد خبر : 10080       تاریخ : 1392/12/20 14
زنجانی «17 میلیارد دلار» پول جابجا کرد
حمید حسینی، صادر کننده فرآورده‌ نفتی

زنجانی «17 میلیارد دلار» پول جابجا کرد

تا جایی که من اطلاع دارم وی 17 میلیارد دلار پول جابه‌جا کرد . خب اگر این کار را انجام داده باشد کار مثبتی کرده و به نفع کشور بوده اما اگر در این حوزه هم بدهی داشته رسما فاجعه رخ داده و احتمالا ذی‌نفعان اقتصادی وی را وارد این کار کرده‌اند یا برخی مسائل سیاسی در این حوزه دخیل بوده است .

پرونده بابک زنجانی هر روز بعد تازه‌ای می‌یابد . در حالی که می‌گفتند وی با شکایت وزارت نفت بابت بدهی 2 میلیارد و 800 میلیون تومانی دستگیر شده است، یوسفیان ملا، نماینده آمل در مجلس گفته است تنها 5 درصد بدهی زنجانی به فروش نفت مرتبط است. رئیس کمیسیون انرژی مجلس نیز در حالی از نفوذ بیشتر مرتبطان با زنجانی در وزارت نفت سخن گفته است که حمید حسینی فعال حوزه نفتی و عضو اتحادیه صادر‌کنندگان فرآورده‌های نفتی اعلام کرد تا جایی که ما می‌دانیم کلیه مرتبطین با پرونده زنجانی از کار برکنار شده‌اند و اگر آقای میرکاظمی اطلاعات دقیقی در مورد نام این افراد دارد، بهتر است از پرده‌پوشی و در لفافه صحبت کردن دست برداشته و اعلام کنند قضیه چیست و چه کسانی با این فرد در ارتباط بوده‌اند . میرکاظمی گفته است وزارت نفت باید تکلیف افراد مرتبط با آقای زنجانی را تعیین کند و هشدار داده است نفوذ مرتبطان با پرونده زنجانی در وزارت نفت بیشتر از قبل شده است . وی گفته است رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: در پرونده زنجانی بحث بانک مسکن را داریم زیرا این بانک طی نامه‌ای به کمیسیون انرژی اعلام کرد که 4.5 میلیارد یورو پول بابک زنجانی در حساب است. سپس از آنها برای حضور در کمیسیون دعوت کردیم. به آنها گفتیم اگر ادعایی که مطرح می‌کنید مربوط به بانکFIIB است. ما قبول نداریم زیرا گفته می‌شود سوئیفت آن جعلی است.وزیر نفت دولت دهم به موضوع تحقیق و تفحص از وزارت نفت اشاره کرد و به فارس گفت: تحقیق و تفحص از وزارت نفت در زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد مطرح شد. کمیسیون انرژی در آن زمان هشدارهای لازم در خصوص بابک زنجانی را به صورت کتبی و شفاهی به وزارت نفت داد اما وقتی ترتیب اثر داده نشد، وارد بحث تحقیق و تفحص شد.
در خصوص این ماجرا گفت‌وگویی با حمیدحسینی، عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی و عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی داشتیم که در پی می‌آید:


 آقای حسینی، شما پیش از این اطلاعاتی درباره کسانی که زنجانی را به وزارت نفت معرفی کردند، اعلام کردید آیا نفوذ این افراد در وزارت نفت بیشتر از قبل شده است؟


با توجه به صحبت‌هایم با آقای قاسمی وزیر پیشین نفت، آقای زنجانی از کانال صندوق بازنشستگی نفت به وزارتخانه معرفی شده بود و در حال حاضر تمامی اعضای هیات مدیره تغییر کرده‌اند. در ضمن برخی از افرادی که در دستگاه‌های دیگر بودند نیز حامی ایشان بودند که آنها نیز بنا به اطلاعی که داریم تغییر کرده‌اند، حالا اگر کسی از حامیان ایشان باقی مانده است بهتر است شفاف معرفی شود .انگار برخی خیلی تلاش می‌کنند بگویند زنجانی مولود دولت سازندگی بوده است. عکس‌های ایشان را با شخصیت‌هایی مثل آقای‌هاشمی و ... منتشر می‌کنند تا این طور وانمود کنند اما واقعیت این است که کاملا مشخص شده است وی با چه کسانی کار کرده و از سوی چه کسانی حمایت شده است . بالاخره ما در کشوری زندگی می‌کنیم که شفاف نیست.  بالاخره کسانی که تا دیروز تمام قد پشت سر دولت سابق ایستاده بودند امروز دم از این می‌زنند که ما حمایتی از ایشان نکردیم و این ابهام مختص فضای سیاسی ایران است .


 ماجرای معرفی صندوق بازنشستگی به همان مراودات مالی برمی گردد ، یعنی افرادی از صندوق ایشان را برای مراودات مالی به وزارت نفت معرفی کردند ؟


بله. ایشان از ابتدا در کار فروش نفت فعال نبودند . وی در نقل و انتقال پول فعالیت داشت  و اتفاقا در این حوزه هم خوب عمل کرد .


 اما اخیرا اخباری به نقل از آقای یوسفیان ملا، عضو ناظر خانه ملت در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مبنی بر اینکه همه بدهی ایشان به مسئله فروش نفت مربوط نیست، منتشر شده است .


اگر این طور باشد که واقعا فاجعه‌ای رخ داده است . من شنیده بودم ایشان در بخش مالی فعالیت می‌کرد و اتفاقا عملکرد بسیار خوبی هم در این حوزه داشت . اصلا بابت همین عملکرد مناسب بود که اعتماد وزارت نفت به وی جلب شده و وارد کار فروش نفت خام می‌شود  والا اگر در آن حوزه هم بد کار کرده است که دیگر قضیه پیچیده‌تر می‌شد .


 شنیده‌های شما در مورد مراودات مالی وزارت نفت و زنجانی چه بود؟


تا جایی که من اطلاع دارم وی 17 میلیارد دلار پول جابه‌جا کرد . خب اگر این کار را انجام داده باشد کار مثبتی کرده و به نفع کشور بوده اما اگر در این حوزه هم بدهی داشته رسما فاجعه رخ داده و احتمالا ذی‌نفعان اقتصادی وی را وارد این کار کرده‌اند یا برخی مسائل سیاسی در این حوزه دخیل بوده است .


 شما در زمانی که ایشان نفت ایران را می‌فروخت آشنایی با وی داشتید؟


بله، ما شنیدیم که چنین تصمیمی گرفته شده است . البته وی را در آن دوره ندیدم اما برخی از کسانی که در دوبی فعالیت می‌کردند به وی هشدار داده بودند که با شرکت "فال" کار نکند چرا که این شرکت ورشکسته است و به اختلاس متهم شده و پرونده‌اش در دادگاه مفتوح است . وی محموله‌هایی که گرفته بود را تحویل این شرکت که یک شرکت بانکرینگ است ، داده بود .


 کمی عجیب است . بالاخره وی با توجه به حجم فعالیت اقتصادی‌اش چطور چنین ریسکی را کرده بود و با این شرکت کار می‌کرد؟


 برخی به وی پیغام دادند که صلاح نیست چنین کاری بکند اما وی جواب داده بود که از تهران به من گفته‌اند با این شرکت کار کنم و از خودش رفع مسئولیت کرد .
 یعنی جوری عمل کرد که به‌هیچ کمکی نیاز ندارد.


 بله، خودش را تافته جدا بافته می‌دانست . هیچ ارتباطی با ما و همکاران اتحادیه نداشت . البته نوع عملکردش در بازار نفت نشان می‌داد که هیچ آشنایی با بازار نفت ندارد .


 تا به حال هیچ ملاقاتی با وی داشته‌اید؟


بله اخیرا ، قبل از دستگیری، بابک زنجانی را در مراسم روز ملی امارات دیدم . من به نمایندگی از اتاق بازرگانی در این مراسم حاضر بودم و دیدم با چند نفر آمد و دائم با افراد مختلف عکس می‌گرفت . قیافه‌اش معصوم و نجیب بود . من ایشان را آدم پیچیده‌ای ندیدم . فکر می‌کنم ایشان در بستری قرار گرفت که برگشتی در کار نبود . حالا هم ضرر و زیانی که از بابت فروش نفت در پرونده وی هست قابل جبران نیست چه رسد به اینکه ماجرا از این هم فراتر باشد .


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=10080

نظـــرات شمـــا