کد خبر : 101270       تاریخ : 1397/04/21 10:21:22
دهدار:واگذاری دهکده گردشگردی به شهرداری تعیین تکلیف شود/رستمی: طرح  تفصیلی شهر بوشهر مشکل دارد
در نشست علنی شورای شهر مطرح شد:

دهدار:واگذاری دهکده گردشگردی به شهرداری تعیین تکلیف شود/رستمی: طرح تفصیلی شهر بوشهر مشکل دارد

پیغام: رئیس شورای شهر بوشهر گفت: واگذاری دهکده گردشگردی به شهرداری بوشهر هر چه سریعترتعیین تکلیف شود.

به گزارش«پیغام»؛ابوذر دهدار درجلسه علنی شورای شهر بوشهر که با حضور رستمی مدیر کل راه و شهرسازی استان برگزارشد،اظهار داشت:بر اساس  مصوبه شورا با واگذاری دهکده گردشگری به شهرداری موافقت شد و مقرر شد در صورت نداشتن مسائل مالی و حقوقی  تفاهم نامه با سهم ۷درصد  سرمایه گذاری شهرداری  بین اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری منعقد شود که انتظار داریم هر چه سریعتر وضعیت این تفاهم نامه مشخص شود.
وی با بیان این که مشکل سند املاک واگذار شده به شهرداری رفع شود،افزود: برخی از املاک و اراضی که به شهرداری واگذار شده مثل ترمینال مسافربری و میدان میوه و تره بار با مشکل سند مواجه هستند که درخواست داریم این موضوع در دستور کار قرار گیرد و سندهای آن به نام شهرداری صادر شود.

دهدار خاطر نشان کرد: با توجه به مسائل و مشکلات بسیار زیادی که در سطح شهر در جهت بازگشایی املاک و معابر در مسیر گذر داریم ، سهم ده درصدی شهرداری جهت واگذاری زمین معوض به املاک در گذر تسریع و در صورت امکان با توجه به شرایط خاص مرکز استان زمین های بیشتری اختصاص داده  شود.

رئیس شواری شهر بوشهر اذعان داشت:همچنین در مورد اراضی ۵۳۱ هکتاری طبق ماده 11 قانون زمین شهری سهم شهرداری و توسعه شهر دیده شود.
دهدار با اشاره به طرح تفضیلی بافت تاریخی بوشهر یادآور شد: طرح تفضیلی بافت تاریخی شهر بوشهر که شورای چهارم به تصویب رسیده است هنوز در کمیسیون ماده ۵ به تصویب نرسیده که انتظار داریم هر چه سریعتر این طرح که با توسعه و بهسازی  بافت تاریخی بندر بوشهر مرتبط است، به تصویب برسد.
سهم ۱۰ درصدی املاک  شهرداری اختصاص داده شود
عضو شورای اسلامی شهر بوشهردر جلسه علنی شورا گفت: احداث و راه اندازی تالار شهر بوشهر یکی از مصوبات مهم شورای پنجم بوده که در بودجه سال ۹۷ ردیف بودجه ای  به آن اختصاص داده شده است، با توجه به برگزاری  جلسه مشترک کمیسیون عمران شورا با مدیران راه و شهرسازی و دیگر صاحب نظران در زمینه مکان یابی آن انتظار داریم مسکن و شهرسازی به مثابه گذشته همکاری لازم در مورد واگذاری زمین مناسب جهت این تالار را با شهرداری به عمل آورند.
طاهره شمشیری با بیان این که اداره راه و شهرسازی سهم ده درصد املاک به شهرداری تخصیص دهد، گفت: با توجه به ضرورت بازگشایی گذرها و معابر در سطح شهر ،شهرداری فاقد زمین کافی جهت واگذاری به صورت معوض به شهروندان است و  باید به صورت نقدی اقدام نماید که با توجه به شرایط نامناسب نقدینگی شهرداری و بعضا تحمیل فشار مضاعف بر بدنه ضعیف خود قادر به بازگشایی گذرها  نمی باشد لذا درخواست دارم اداره کل راه و شهرسازی نسبت به تامین سهم ده درصد املاک شهرداری اهتمام ویژه داشته باشند.
وی  به واگذاری دو پلاک با کاربری ورزشی  در پشت سالن شهید صدوقی به شهرداری  در شورای سوم و هم چنین به استناد تفاهم نامه منعقد شده فی مابین  شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی اشاره کرد و بیان داشت: به دلیل اختلاف راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی  این امر تاکنون محقق نشده امیدواریم هر چه سریعتر این دو زمین تعیین تکلیف و به شهرداری واگذار شود.

نواقص طرح تفصیلی شهر بوشهر برطرف شود

رئیس کمیسیون معماری وشهرسازی شورا  در جلسه شورای شهر بوشهر با اشاره به نواقص موجود در طرح تفصیلی شهر بوشهر گفت: طرح تفصیلی شهر بوشهر دارای نواقصی است که در کثرت پرونده های ارجاعی به کمیسیون ماده ۵ خودش را نشان می دهد باید با اخذ نظرات مشاور نواقصات این طرح برطرف شود.
پویا دولابی افزود: در کمیته کار و کمیسیون ماده 5 به جای طرح مسائل موردی باید مسائل کلان و جدی،در راستای رفع نواقص طرح تفصیلی، مطرح گردد.
وی با بیان این که طرح تفصیلی تهیه شده خلاهای زیادی برای گریز از قانون وجود دارد که این خلاها باید برطرف شود،اظهار داشت: جلسات زیاد کمسیون ماده ۵ به نفع شهر، شهروند و مدیرت شهری نیست.
دولابی خاطر نشان کرد: از ده سال قبل 24 هکتار زمین برای انتقال مشاغل مزاحم اختصاص داده شد اما شاهدیم که هیچ اتفاقی مبنی بر انتقال مشاغل مزاحم شهری به خارج از شهر نیفتاده است.
ضرورت اختصاص زمین جهت ایجاد فضای سبز در محلات تنگک
عضو شورای اسلامی شهر بوشهر در جلسه علنی شورا با  اشاره به اشکالات طرح تفصیلی شهر بوشهر بیان کرد: محلات تنگک درحالی که  کنار شهر بوشهر قرار دارند اما  به دلیل نداشتن طرح تفصیلی  با عقب ماندگی مواجه شدند در حالی که خیلی از روستاهای ما امکانات بهتری نسبت به  سه محله تنگک دارند
ندا عبدالله زاده کمبود فضای سبز ، مرکز درمانی و آموزشی از مهمترین مشکلات این محلات عنوان کرد و افزود:  شهرداری زمینی در این محلات جهت ایجاد فضای سبز ندارد و انتظارمی رود با توجه به نظر مساعد اداره کل راه و شهرسازی زمینی جهت ایجاد فضای سبزو مجموعه ورزشی در اختیار شهرداری قرار گیرد.
وی اضافه کرد: در صورت اختصاص زمین جهت احداث مرکز آموزشی و درمانی افراد خیراعلام آمادگی کردند که این دو مرکزدر محلات تنگک احداث کنند.
طرح  تفصیلی شهر بوشهر مشکل دارد
مدیرکل راه و شهرسازی که در جلسه علنی شورا حضور داشت با اشاره به اشکالات طرح تفصیلی شهر بوشهر گفت: طرح جامع و تفصیلی شهر بوشهر مشکل دارد برخی جاها مشوق گذاشتیم که نبایدمی گذاشتیم برخی جاها باید مشوق می گذاشتیم که نگذاشتیم.
فرزاد رستمی افزود: از ابتدای سرپرستی خود به شهرداری بوشهر پیشنهاد دادم قراردادی با مشاور طرح تفصیلی  منعقد شود که حداقل پرونده ای که به کمیسیون ماده ۵ می آید نظر مشاور گرفته شود.
وی با بیان این که خط قرمز شهرداری در احداث مجتمع های بزرگ باید رعایت حداقل 20درصد فضای باز باشد، گفت: انتظار داریم این مورد در بوشهر رعایت شود.

رستمی بیان داشت: با توجه به وضعیت خیابان امام خمینی و گره ترافیکی این خیابان، شهرداری  از ارسال مجوز تجاری به کمیسیون ماده ۵ در این خیابان جلوگیری شود.
وی همچنین در پاسخ  به عضو شورای درباره اختصاص زمین  به فضای سبز در محلات تنگک گفت: شورا برای تملک زمین های با کاربری  فضاهای سبز و عمومی بودجه مناسبی اختصاص دهد و ما در جهت از بین نرفتن زمین ها حاضر به کمک به مجموعه شهرداری در جهت تملک این املاک هستیم.
رستمی ادامه داد: جهت ایجاد فضای سبز در محلات تنگک در حال واگذاری 20هکتار زمین به شهرداری هستیم همچنین این اداره کل آماده واگذاری زمین جهت ایجاد مرکز آموزشی و بهداشتی در تنگک ها می باشد.
وی درباره واگذاری سهم ده درصد املاک به شهرداری بوشهر افزود: درزمینه واگذاری سهم ده درصدی شهرداری همکاری خوبی با مجموعه شهرداری داشتیم زمین های واگذار شده و در حال واگذاری تعدادی دیگری زمین سهم شهرداری هستیم.
رستمی در پاسخ  به رئیس کمیسون معماری شورا درباره انتقال مشاغل مزاحم به خارج از شهر بیان داشت: در مورد انتقال صنایع آلاینده به خارج از شهر 24 هکتار زمین در تنگک ها واگذار شد اما هنوز مشاغل مزاحم شهری منتقل نشدند.
رستمی در ادامه خاطر نشان کرد: در راستای اصلاح طرح  تفصیلی شهر بوشهر به دنبال گرفتن مجوز اصلاح طرح تفصیلی هستیم.
وی در پاسخ به مصوب نشدن طرح تفضیلی بافت تاریخی شهر بوشهر گفت: طرح تفصیلی بافت باید در میراث مصوبه نهایی بگیرد و سپس برای تصویب به کمیسیون ماده ۵ ارسال شود.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=101270

نظـــرات شمـــا