کد خبر : 105072       تاریخ : 1397/09/17 09:59:12
بخشدار آبدان: نبود آب و برق مشکل اساسی روستای چاه قد

بخشدار آبدان: نبود آب و برق مشکل اساسی روستای چاه قد

پیغام: بخشدار آبدان شهرستان دیر خواستار ایجاد شبکه آب و برق در روستای عشایری'چاه قد' این بخش شد.

به گزارش«پیغام» به نقل از ایرنا، ابوالحسن گنخکی در حاشیه بازدید از این روستا گفت: چاه قد به دلیل فصلی بودن سکونت اهالی و احتمال جابه جایی محل استقرار روستا فاقد شبکه توزیع برق و آب آشامیدنی است.
وی افزود: برای حل این مشکلات، اکنون با استفاده از 20 دستگاه پنل خورشیدی برق و 13مخزن پنج هزار لیتری، آب اهالی روستا تامین می شود.

بخشدار آبدان اظهارداشت: با توجه به تاخیر یک ماهه در شروع مدرسه روستا به دلیل بازگشت تدریجی عشایر از ییلاق، بلافاصله پس از دایر شدن مدرسه از آنجا بازدید به عمل آمد و پیگیری های لازم برای تهیه اقلام و امکانات مورد نیاز مدرسه از جمله مخزن آب، بخاری نفتی، تخته سفید، صندلی معلم، میز و نیمکت، لباس گرم، وسایل ورزشی صورت گرفته و این اقلام در اختیار مدرسه و دانش آموزان قرار گرفت.

وی ضمن تاکید بر ضرورت ارتقای شاخص های بهداشتی در روستای چاه قد گفت: با مساعدت فرماندار و همکاری مدیریت امور عشایر استان، دهیاری این روستا تعداد 10 واحد سرویس بهداشتی و حمام خورشیدی در روستا در دست اقدام دارد.

گنخکی ضمن تاکید بر اهتمام جدی تر دهیاری چاه قد بر برطرف کردن کمبودهای منازل عشایر گفت: با توجه حضور نیافتن خانواده ها در منطقه در فصل ییلاق و آسیب وارده به منازل، اقدامات لازم درزمینه تعمیر منازل و نصب شیشه درب ها و پنجره ها و پوشش نایلونی سقف منازل صورت گرفته است.

وی بیان کرد: درخواست اهالی این روستا تامین مخزن چرخدار آب است که اکنون با مساعدت امور عشایر استان آب مورد نیاز منازل و دام های عشایر بوسیله دستگاه تانکر از مناطق همجوار تامین می شود و برای کمک به اهالی، یک دستگاه مخزن چرخدار تامین آب توسط دهیاری روستا تهیه خواهد شد.

بخشدار آبدان گفت: در بازدیدهای مستمر، تامین زیرساخت های این روستای عشایری در حال پیگیری است و در آینده ای نزدیک امکان سنجی جابه جایی محل استقرار عشایر این روستا نیز تعیین تکلیف نهایی خواهد شد تا روند خدمت رسانی به آنان شتاب بگیرد.

روستای عشایری چاه قد با 150نفر جمعیت در منطقه آبدان شهرستان دیر قرار دارد و مردم روستا به شغل دامداری و دامپروری اشتغال دارند و در فصل قشلاق در این منطقه سکونت می کنند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=105072

نظـــرات شمـــا