کد خبر : 110399       تاریخ : 1398/06/20 11:21:15
عکس/ آیین «گِل مالی» و عزاداری پرشور عرب‌های مقیم بوشهر

عکس/ آیین «گِل مالی» و عزاداری پرشور عرب‌های مقیم بوشهر

عزاداران حسینی و هیئت های حاضر در مراسم عزاداری کوی فضیلت -محل سکونت عرب های مقیم در بوشهر- در شب عاشورا پس از اینکه سر و صورت و لباس هایشان را با گل پوشاندند به صورت دسته جمعی و همنوا با اشعار و نوحه های عزای امام حسین (ع) که در فضا طنین انداخته در گذر از کوچه هایی که از ابتدای محرم قطعه ها و خیمه هایی در آنها برپا کرده اند، بر سر و سینه خود می زنند.

پیغام: آیین «گِل مالی» روایتی از عمق اندوه قلب‌هایی است که با عشق حسین (ع) رشد کرده و درخت جان هایشان با مهر اهل بیت تنیده شده، عشقی که خدا آن را در خاک مومنان ریخته و با ترکیب مهر وجودشان با گِل زمینی خاکی‌ترین آیین عاشورایی را به نمایش می گذارند. سنت دیرینه «گل مالی» از عمق جان ها و باور عمیق عزاداران و عاشقان حسین نشات گرفته است. در این آیین، پس از درست کردن گِل فردی آن را بر روی شانه‌ها و سر که محل اندیشه انسان است، گذاشته و خود را به خاک آغشته می سازند به این معنی که جسم ما از خاک است و به خاک برمی‌گردد.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا، عزاداران حسینی و هیئت های حاضر در مراسم عزاداری کوی فضیلت -محل سکونت عرب های مقیم در بوشهر- در شب عاشورا پس از اینکه سر و صورت و لباس هایشان را با گل پوشاندند به صورت دسته جمعی و همنوا با اشعار و نوحه های عزای امام حسین (ع) که در فضا طنین انداخته در گذر از کوچه هایی که از ابتدای محرم قطعه ها و خیمه هایی در آنها برپا کرده اند، بر سر و سینه خود می زنند. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=110399

نظـــرات شمـــا