کد خبر : 1616       تاریخ : 1392/05/30 14:45
وقتی روزنامه نگار به نشریه اش لبخند می زند

وقتی روزنامه نگار به نشریه اش لبخند می زند

مجموعه کوچک پیغام شد وقایع نویس وحامی مردم که دردی از مشکلات شهروندان را بکاهد و در کل واسطه ای بین مردم و لایه های حاکمیت باشد و مسوولان با برداشت منصفانه از اخبار و آورده های نشریه و انتقاد مطلوب که از آنها در برابر مردم می شوند، راهکارهای خود را مشخص نمایند.

عبدالکریم نیسنی

(روزنامه نگار و  سردبیر نخل جنوب)

پانزده سال پیش از این به من و غلامرضا کرمی صاحب هفته نامه دریا دلان در بندر گناوه پیغام دادند که  پیغام در بوشهر متولد شده و تاریخ  مطبوعات استان غنی تر از همیشه  با تداوم  و انتشار مسلسل وار یک نشریه دیگر موسوم به پیغام  در جمع  مستان روزنامه نگار  به صاحب امتیازی  یک فرهنگی شوریده سر متعهد به نام رضا معتمد طلوع تاریخ دیگری را در نشریه رسانه استانی ورق خواهد زد.

مجموعه کوچک پیغام  شد وقایع نویس وحامی مردم  که دردی از مشکلات  شهروندان را بکاهد و در کل واسطه ای  بین مردم و لایه های حاکمیت باشد و مسوولان با برداشت منصفانه از اخبار و آورده های  نشریه و انتقاد مطلوب که از آنها در برابر مردم می شوند، راهکارهای خود را مشخص نمایند.

نمی دانم این رضا معتمد در این پانزده سال با چه معجزه و توانی  پیغام را مسلسل وار بدون وقفه به گردش آورد زیرا زندگی کردن با روزنامه و روزنامه نگاری در شرایط فعلی نمی تواند عملا امکان پذیر باشد.  

روزنامه نگاری  با فرایند جست و جو، گردآوری ، تهیه و نگارش ، ویرایش و انتقال با انتشار مبتنی بر اصول علمی و  شرافت حرفه ای مقوله بسیار دشواری است که حتی ممکن است سلامت تن و جان و روان روزنامه نگار را در معرض خطر  قرار دهد.

تازه رعایت اصول اخلاق و میثاق خبری حرفه ای روزنامه نگار از داشته های مورد تعهد است که در پیغام رعایت شده است. براین  اساس این  شغل شریف نمی تواند به دور از دغدغه باشد. بهشت خبرنگاری و روزنامه نگاری  تاکنون جز دردسر برای دست اندرکاران این حرفه  نداشته است. اصولاً حرفه روزنامه نگاری هنوز نتوانسته است به تعریف سازمانی  خود برسد تا روزنامه نگاران از امنیت  شغلی مناسب نیز برخوردار باشد.

امید است با آن معجزه ای که پدر پیغام  یعنی جناب معتمد و همکاران وی در طول 15 سال به کار برده اند و با تمام خستگی و با بیداری تمام  به دفاع از حق و حقوق  شهروندی گام  برداشته اند، با تشکیل یک انجمن صنفی منسجم لااقل در قالب  خانه مطبوعات این کارعاشقانه را برای خود و اهداف مورد نظر روزنامه نگاری حرفه ای، آسان تر کنند و در زمان انتشار مسلسل هر شماره از نشریه اش به کارمطلوب خود لبخند بزند.

*(روزنامه نگار و  سردبیر نخل جنوب)


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=1616

نظـــرات شمـــا