کد خبر : 19896       تاریخ : 1393/06/23 10
پندارِ  گناه

پندارِ گناه

آیا چرخه ی زندگی ما چیزی بیش از گمان بردن و سخن گفتن و رفتار کردن است؟ آیا به درستی نفرموده است که پندارِ نیک و گفتار نیک و رفتار نیک، ضامن خوشبختی ابدی اند و پندار و گفتار و رفتار بد باعث بدبختیِ همیشگی؟(زرتشت)

آیا چرخه ی زندگی ما چیزی بیش از  گمان بردن و سخن گفتن و رفتار کردن است؟ آیا به درستی نفرموده است که پندارِ نیک و گفتار نیک و رفتار نیک، ضامن خوشبختی ابدی اند و پندار و گفتار و رفتار بد باعث بدبختیِ همیشگی؟(زرتشت)
آیا آن عارفِ فرزانه و انسان شناس بی بدیل، مولانا جلال الدین محمد، نفرموده است که:
ای برادر تو همان اندیشه ای                        مابقی تو استخوان و ریشه ای
گر گُلست اندیشۀ تو  گلشنی                        ور بود خاری تو هیمۀ گلخنی
آیا  خداوند سبحان در محکم کتاب خویش به صراحت نفرموده است: یا ایُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجتَنِبُوا كَثِیراً مِنَ الظَّنِّ اِنَّ بَعضَ الظَّنِّ اِثمٌ / ای کسانی که ایمان آورده‌اید‏ از بسیاری از ظنّ و گمان، دوری نمایند  همانا بعضی از گمان‌ها گناه است.(حجرات/12)
آیا مولای سترگِ متقیان آینده ما را مثل آیینه پیش روی مان نگذاشته است: مواظب اندیشه ات باش که به گفتار تبدیل می شود، مواظب گفتارت باش که به رفتار تبدیل می شود، مواظب رفتارت باش که به عادتت تبدیل می شود، مواظب عادتت باش که به سرنوشتت تبدیل می شود. پس اول درست بیندیش. همه ی این بزرگان به زبان ها و اشکال مختلف گفنه اند و نوشته اند که اندیشه ما، ضامن سعادت ماست. بنابراین در اپتدا درست بیندیشیم تا درست زندگی کنیم و عاقبت درستی داشته باشیم. در فولکلور آلمان هم ، قصه ای هست که می گوید:
«مردی صبح از خواب بیدار شد و دید تبرش ناپدید شده . شک کرد که همسایه اش آن را دزدیده باشد ، برای همین تمام روز او را زیر نظز گرفت.
متوجه شد که همسایه اش در دزدی مهارت دارد ، مثل یک دزد راه می رود ، مثل دزدی که می خواهد چیزی را پنهان کند ، پچ پچ می کند . آن قدر از شکش مطمئن شد که تصمیم گرفت به خانه برگردد ، لبلسش را عوض کند و نزد قاضی برود و شکایت کند.
اما همین که وارد خانه شد ، تبرش را پیدا کرد . زنش آن را جا به جا کرده بود . مرد از خانه بیرون رفت و دوباره همسایه اش را زیر نظر گرفت و دریافت که او مثل یک آدم شریف راه می رود ، حرف می زند و رفتار می کند.»*
...............................
* کوئلیو، پائولو(1385): قصه هایی برای پدران، فرزندان و نوه ها، ترجمه آرش حجازی.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=19896

نظـــرات شمـــا