کد خبر : 21174       تاریخ : 1393/08/17 09:13
از بگم بگم‌ تا اظهار دوستي!

از بگم بگم‌ تا اظهار دوستي!

سوداي بازگشت به قدرت دارد، بايد کاري کند و راهي براي خود بگشايد. سال 82 درست زماني که شوراي شهر تهران در دست اصولگرايان قرار داشت احمدي‌نژاد توانست از نردبان اصولگرايي بالا رود و به عنوان شهردار تهران منصوب شود که مي‌توان آن را نقطه آغاز دورخيزش براي رياست جمهوري دانست.

سوداي بازگشت به قدرت دارد، بايد کاري کند و راهي براي خود بگشايد. سال 82 درست زماني که شوراي شهر تهران در دست اصولگرايان قرار داشت احمدي‌نژاد توانست از نردبان اصولگرايي بالا رود و به عنوان شهردار تهران منصوب شود که مي‌توان آن را نقطه آغاز دورخيزش براي رياست جمهوري دانست. سال 84 با ليست اصولگرايان وارد انتخابات رياست جمهوري شد و اختلافات در اردوگاه اصلاح‌طلبان اين فرصت را به او داد تا به رغم آنکه چهره‌اي شناخته شده نبود اما در دور دوم اکثريت آرا را کسب نمايد و رئيس‌جمهور شود و پس از آن در انتخابات 88 پيروز ميدان شود. احمدي‌نژاد که حمايت تمام عيار اصولگرايان را همراه خود داشت از هجمه به رقيب نيز فروگذار نبود که اوج آن را مي‌توان مناظره‌هاي سال 88 دانست. او حتي ناطق نوري را نيز که چهره‌اي اصولگرا داشت مستثنا ندانست و او را هم از انتقادهايش بي‌نصيب نگذاشت. اما حمايت اصولگرايان از او پس از ماجراي عدم حضور 11روزه‌اش در رياست‌جمهوري تبديل به محل اختلاف در اردوگاه اصولگرايي شد اما هنوز برخي بر طبل دفاع از او مي‌کوبيدند ولي برخي خود را از احمدي‌نژاد جدا کردند تا حدي که هر روز بر اين مرزبندي در ميان اصولگرايان افزوده و در سالهاي پاياني دولت دهم به انتقادهاي صريح تبديل شد.

ليست اصولگرايان براي احمدي‌نژاد جا ندارد

خرداد 92 تنها پاياني براي 8 سال رياست جمهوري محمود احمدي‌نژاد نبود بلکه نوعي خداحافظي اصولگرايان با رياست جمهوري يازدهم نيز به حساب مي‌آمد. بيش از يک سال از انتخابات 92 مي‌گذرد و تا انتخابات دور دهم مجلس شوراي اسلامي حدود يک‌سال ونيمي باقيست و محمود احمدي‌نژاد مي‌خواهد نقشي جدي در آن داشته باشد اما او مي‌داند اين حضور بدون قرار داشتن در يک ليست انتخاباتي با پايگاه قوي اجتماعي غيرممکن است. سوال اينجاست که آيا در ليست اصولگرايان جايي براي احمدي‌نژاد وجود دارد؟ با توجه به موضع گيري‌هاي اصولگرايان به نظر مي‌رسد ديگر اين اردوگاه نمي خواهد روندهاي گذشته خود را تکرار کند. اين مسئله وقتي از زبان محمدرضا باهنر و امثال او مطرح مي‌شود بيشتر اين نظريه را به واقعيت نزديک مي‌نمايد.

دست به دامان اصلاح طلبان

اصولگرايان راه خود را مشخص کرده‌اند و اين واقعيتي است که احمدي‌نژاد هرچند احتمال آن را نمي‌داد اما به هر حال با آن رو‌به‌رو شد. اما او راه را بر خود بسته نمي‌بيند و از اين رو سعي دارد تا با نزديک شدن به اصلاح‌طلبان راهي جديد براي خود باز کند.

رئيس دولت‌هاي نهم و دهم با يک تغيير قابل توجه در رويکرد خود براي آنها يا نامه تشکر مي‌فرستد يا تماس تلفني برقرار مي‌کند که تنها يک معني مي‌تواند داشته باشد و آن هم تلاش براي قرار گرفتن در ليست انتخاباتي اصلاح‌طلبان است که به هر حال نسبت به اصولگرايان از نظر پايگاه اجتماعي در موقعيت مناسب‌تري قرار دارند. در اين رابطه تلاش احمدي‌نژاد براي تماس با محمد خاتمي رئيس بنياد باران و رهبر اصلاحات مسئله‌اي است که تعجب همگان را برانگيخت. سيدحسن رسولي عضو بنياد باران درباره ديدارها و ارائه درخواست از سوي احمدي‌نژاد با برخي شخصيت‌هاي سياسي اصلاح‌طلب براي انتخابات آينده اظهار داشت: وي شخصا يا با واسطه با برخي چهره‌هاي اجتماعي و فرهنگي اصلاح طلب تماس گرفته و از آنها درخواست کرده تا در انتخابات آينده در ليست انتخاباتي وي قرار گيرند.

رسولي گفت: جريان سياسي اصلاح طلبان و شخصيت‌هاي شاخص اين جريان همچون حجت‌الاسلام سيدمحمد خاتمي، عارف و... هوشمندتر از آنند که بازيگر چنين کارگرداني شوند. لازم به ذکر است که پيش از اين نيزتلاش هايي براي ديدار با سيدحسن خميني در مرقد امام(ره ) صورت گرفت و حتي فراتر از آن ارسال نامه تشکر براي اختصاص دادن فضاي مناسب در موزه آستان حضرت امام‌خميني(س) براي استقرار هداياي گروه‌هاي مردمي، دولت‌ها و شخصيت‌هاي داخلي و بين‌المللي که در دوره رياست جمهوري دريافت داشته و خواستار تنظيم چيدمان و برنامه‌ريزي به منظور انتقال اين هدايا شده بود.

اصلاح‌طلبان و پروژه احمدي‌نژاد

اگر به سال 89 بازگرديم و فردي خبر از رفتار امروز محمود احمدي‌نژاد مي‌داد بي‌شباهت به يک داستان خيالي نمي‌بود اما به واقع اين تلاش‌ها بيش از آنچه تصور شود جاي سوال دارد چرا که مدت زيادي نيست که از بگم‌بگم‌هاي او عليه اصلاح‌طلبان مي‌گذرد و گو اينکه خاطرات آن از اذهان پاک شده و اقدامات جديد مي‌تواند بابي براي دوستي باشد و اين مسئله چيزي نيست که احمدي‌نژاد با آن همه داعيه تيزهوشي نتواند آن را پيش‌بيني کند اما يک فرضيه باقي مي‌ماند و آن سرنوشتي است که گريبان جريان اصولگرايي را گرفته.

به عبارت ديگر يکي از دلايلي که موجب شد تا در انتخابات92 اصولگرايان بازي را واگذار نمايند سرنوشت اقدامات دولت احمدي‌نژاد بود که منجر به دلسردي مردم از اصولگرايان شد که حال مي‌تواند اين مسئله شامل حال اصلاح طلبان نيز بشود. در حقيقت عاملي که مي‌تواند عقبه اجتماعي اصلاح‌طلبان را از اين طيف دلسرد سازد نزديکي شخصي است که بسياري از افراد جامعه مشکلات امروزشان را نتيجه تصميمات و عملکردهاي دولت او مي‌دانند و همين مسئله مي‌تواند آراي اصلاح طلبان را به نفع اصولگرايان بچرخاند و بار ديگر کرسي‌هاي مجلس در اختيار آنها قرار گيرد.

 


  منبع: آرمان
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=21174

نظـــرات شمـــا