کد خبر : 3505       تاریخ : 1392/07/23 09:49:32
گرافیک یعنی اختصار، انتزاع و انعطاف...
گفت و گو با هنرمند گرافیست " ایران رییسی نژاد " به انگیزه ی برگزاری نمایشگاه " op art" (هنر دیداری):

گرافیک یعنی اختصار، انتزاع و انعطاف...

پیغام: بیشتر با این فلسفه که مغز را به چالش بکشم سراغ این کار رفتم. به خاطر نوع فرم ها و خطوط و نحوه چیدمان این آثار و القای بعد و حرکت و حجم و نظایر آن، این کار امکان‌پذیر به نظر می‌رسید.

پیش آغاز: ایران رییسی نژاد در فروردین ماه 1363در بوشهر زاده شد. دارای مدرک لیسانس گرافیک از جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران و دانشجوی جامعه شناسی دانشگاه پیام نور بوشهراست .

جوایز و عناوین از سال 1380 تاکنون :

به گزارش «پیغام» ، مقام دوم در رشته پوستر در دومین جشنواره هنرهای تجسمی بوشهر در سال 80 / مقام دوم در رشته طراحی جلد کتاب در جشنواره فرهنگی دیبآذر در سال 81 / مقام چهارم در رشته تصویر سازی کتاب کودک در جشنواره ملی شهروندی در سال 81 / مقام سوم در رشته پوستر در جشنواره دانشجویان برتر کشوری نجف آباد در سال 82 / مقام برتر در رشته لوگوتایپ در جشنواره دانشجویی دانشگاه های پیام نور در سال 84 / راهیابی به چهارمین جشنواره بین المللی فجر در سال 85 / راهیابی به جشنواره فیلم کوتاه دزفول در رشته پوستر فیلم در سال 87 / راهیابی به جشنواره فیلم کوتاه منطقه ای بوشهر در رشته پوستر در سال 88 / مقام دوم در رشته پوستر در چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی بوشهر در سال 88/ مقام برتر در طراحی غرفه اداره ارشاد در جشنواره کشوری مطبوعات در سال 89 / حضور در دو نمایشگاه انفرادی و گروهی در بوشهر و تهران.

 

 

وی اکنون مدیرمسئول و صاحب امتیاز "کانون تبلیغات فانوس" ، هنرآموز هنرستان هنرهای تجسمی فاطمیه و آموزشگاه های هنرهای تجسمی و مؤسسه آموزش عالی خرد و عضو هیأت امنای انجمن هنرهای تجسمی بوشهر است. هنرمند گرافیست  ایران رییسی نژاد در روزهای اخیر نمایشگاه "op art" را در گالری سوره حوزه هنری برگزار کرد و آثارش با استقبال هنر دوستان مواجه شد. به همین انگیزه با او گفت و گویی به انجام رسید.

گفت و گو با هنرمند گرافیست " ایران رییسی نژاد " به انگیزه ی برگزاری  نمایشگاه " op art" (هنر دیداری):

گرافیک  یعنی اختصار، انتزاع و انعطاف...

امید غضنفر

نخست به دیروزهای دور بازگردیم، به دوران تحصیل. در چه مدارسی بودید و کدام یک از همشاگردی ها و آموزگاران را هنوز به یاد دارید؟

- دوره ابتدایی که بهترین دوره تحصیلم بود را در دبستان شریعت گذراندم.از آن جا بود که به فعالیت های هنری و فرهنگی علاقه مند شدم. بجاست از ناظم عزیزم خانم مواجی تشکر می کنم و برایشان آرزوی سلامتی دارم. مقطع راهنمایی را هم در مدرسه نمونه فرهنگیان گذراندم و سال اول دبیرستان را مدرسه حجاب بودم. دو سال گرافیک را هم در هنرستان فاطمیه سپری کردم که تلاش و حمایت های خانم عادلی را هرگز فراموش نمی کنم. آقایان دهداران، بهی پور و نیسنی و خانم‌ها فلاحتی، عادلی و جاویدی باعث پیشرفت و علاقه من در رشته گرافیک بودند. بهترین دوست و همشاگردیم خانم آذین هوشیار بود که الان در خارج از ایران مشغول به تحصیل است و برایشان آرزوی موفقیت می کنم.

از چه زمانی احساس کردید به گرافیک علاقه دارید و  به توان و استعدادتان در این عرصه  پی بردید؟

- همیشه جور دیگر نگاه کردن را دوست داشتم و این علاقه مندی با انتخاب رشته و تحصیلات آکادمیک پررنگ تر شد.

آیا لحظه ی خلق اولین اثرتان را به یاد دارید؟

-بله، وقتی9 ساله بودم به کلاس نقاشی "خانه هنر" می رفتم. در آن کلاس مشغول سایه زدن یک کوزه بودم و این کار برایم در حد خلق تابلو " ویولن زن" پیکاسو  بود؛ خاص و متفاوت!

شما هنر گرافیک را به شکلی آکادمیک دنبال کرده اید. به باور شما آیا یک فرد مستعدِ علاقه مند به این هنر در روندی تجربی می تواند در این عرصه موفق شود؟

- از نظر من، بهتر است تجربه بعد از تخصص ایجاد شود. گرافیک اصول و قواعد بصری دارد که باید خالق اثر با این اصول و قواعد آشنایی داشته باشد، در غیر این صورت آثارش بی منطق و دور از اصول می شود. نحوه قرار گرفتن فرم و رنگ برای خلق یک اثر باید با منطق بصری همراه باشد تا تأثیر مطلوب و صحیح روی مخاطب بگذارد.

 

 

آثار کدام یک از گرافیست های ایران و جهان را می پسندید و نیز از کدام گرافیست در روند خلق آثارتان تأثیر گرفته اید؟

- رنه ماگریت، خوان میرو، بردبری تامپسون، سیامک فیلی زاده و بیژن جناب. اما در این عرصه بیشتر تحت تأثیر ویکتور وازارلی بودم.

چه تعریف و توصیفی از هنر گرافیک دارید؟

- اختصار، انتزاع و انعطاف.

در حال حاضر جایگاه هنر گرافیک در بوشهر و کیفیت آثار گرافیست های بوشهری را چگونه ارزیابی می کنید؟

- در سطح عالی و در رقابت گسترده. با وجود کمبود امکانات و محرومیت ها شاهد شاهکارهای بسیاری هستیم. خلق این آثار همه دور از حمایت و توجه مسئولان انجام می گیرد و کمتر بودجه ای برای انجمن هنرهای تجسمی به عنوان تنها مکان تجمع هنرمندان تجسمی بوشهر برای رفع نیازهایشان، اختصاص داده شده است. ما با بی مهری فراوان روبرو هستیم که باعث مسکوت ماندن یا مهاجرت همکاران و هنرمندان از این شهر شده است.

به نمایشگاه اخیر شما بپردازیم. لطفاً به شکلی اجمالی به هنر دیداری (op art) ،  تاریخچه‌ی شکل‌گیری‌اش و ویژگی های  این آثار بپردازید.

- جنبش هنری دهه 60 میلادی است که از هنر عامه به صورت مکتبی مستقل در آمد. هنری است که با  خط ها، سطح ها و فرم های خرد و سیاه و سفید یا با رنگ های درخشان نشان داده می شود. بسیاری از نمونه های مشهور این هنر به صورت سیاه و سفید رسم شده اند به همین دلیل برخی آن را آبستره نیز می دانند. عدم تقارن و تمرکز، تکرار و واریاسیون، لرزش، پیش‌آیندی، پس‌روندی، چشمک، دوری و نزدیکی و القای بُعد از بارزتر ین نشانه های این هنر می باشد. در اپ آرت، تحریک شبکیه چشم مهم ترین و تنها وسیله ارتباط است و هدف از آن ایجاد واکنش های بصری فیزیولوژیک در تماشاگر می باشد. از هنرمندان پایه گذار این مکتب می توان از" بریجیت رایلی"  انگلیسی و "ویکتور وازارلی" مجارستانی نام برد.

ایده ی برگزاری این نمایشگاه چگونه شکل گرفت؟

- بیشتر با این فلسفه که مغز را به چالش بکشم سراغ این کار رفتم. به خاطر نوع فرم ها و خطوط و نحوه چیدمان این آثار و القای بعد و حرکت و حجم و نظایر آن، این کار امکان‌پذیر به نظر می‌رسید.

از تعداد آثار، زمانی که برای خلق تابلوها سپری شد و نیز مشکلات بگویید.

حدود دو سال می شود که مشغول کار کردن روی این تابلوها هستم و تا حالا حدود 60 اثر با این شیوه کار کردم. بیشترین نگرانیم به خاطر محدودیت اجرا و نوع نمایش بود که به هر حال و به هر ترتیبی نمایشگاه برگزار شد.

استقبال از نمایشگاه را چگونه دیدید؟

- در یک جمله می توانم بگویم عالی بود و از تمام همشهریان و دوستانم نهایت تشکر را دارم. با وجود خاص و انتزاعی بودن آثار، ارتباطی سریع برقرار می شد که گاهی فراتر از حد انتظار من بود.

برنامه های آینده؟

- در حال آماده سازی نمایشگاه بعدی از همین سری هستم. البته تا آن زمان امیدوارم یک گالری استاندارد در بوشهر ایجاد شده باشد.

کلام ناگفته؟

- از صبوری و حمایت پدر و مادر عزیزم و دوستان و استادان وهمکارانم سپاس گزارم و از مسئولان نیز تقاضای حمایت و توجه بیشتر دارم.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=3505

نظـــرات شمـــا