کد خبر : 43031       تاریخ : 1394/03/06 17
افراد زیر 50 سال تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد برای دریافت خدمات باید باسواد شوند
معاون نهضت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر:

افراد زیر 50 سال تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد برای دریافت خدمات باید باسواد شوند

پیغام: دانش فر: در سال 95 افراد بی سواد بر اساس این مصوبه یا باید با سواد شوند ویا از خدماتی مانند اخذ وتمدید گواهینامه رانندگی، صدور و تمدید پروانه کسب را منوط به اخذ و ارایه مدرک سواد آموزی کرده است.

پیغام: در اولین روز هفته جاری، خبری از قول معاون نهضت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان انتشار یافت که بر اساس آن دولت با صدور مصوبه ای، دستگاه های تحت امر خود را موظف کرده برای ترغیب بی سوادان جامعه به سوادآموزی در کنار سیاست های تشویقی برخی از سیاست های محدود کننده را نیز به اجرا در آورند. غلامرضا دانش فر در این مصاحبه از محدودیت صدور گواهی نامه رانندگی برای افراد زیر 50 سال فاقد سواد به عنوان یکی از این سیاست های محدود کننده نام برده بود.
برای دریافت اطلاعات بیشتر از چگونگی اجرای این طرح و بررسی امکان یا عدم امکان اجرای آن، گفت و گویی را با آقای دانش فر انجام داده ایم که می خوانید:
در چند روز گذشته خبری به نقل از شما در خصوص ممنوعیت صدور گواهی نامه رانندگی برای افراد بی سواد منتشر شد. این طرح شامل چه گروه سنی می شود؟
ـ قبل از هر چیز باید بگویم که اصل  آگاهی ودانش وسوادآموزی  هم در شرع اسلام  به آن اهمیت فراوان داده شده که احادیث وروایات گوناگون حاکی از این موضوع است وهم در قانون اساسی ما که مبتنی بر شرع اسلام است وهم در قوانین بین المللی با توجه به همه این مسایل و این که با توجه به آمار ارایه شده هنوز بخشی از افراد در کشور اسلامی ما از این نعمت  با وجود رایگان بودن محروم هستند. دولت تصمیم گرفته راهکارها ی جدیدی ارایه کند.البته راهکارها ی دیگری هم هست که ارایه خواهد شد.
از همین رو در بهمن سال ،93 هیات محترم دولت، به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛ مصوبه ای را گذراند ودر اسفند ماه به وزارت آموزش وپرورش ابلاغ کرد البته این مصوبه به وزارت خانه های کشور؛ تعاون ، کار ورفاه اجتماعی وسازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور هم ابلاغ شده است. این مصوبه چند بخش است وشامل تعاریف، وظایف، نحوه مشارکت سازمان ها ونهاد ها ومردم در امر سواد آموزی، تشویقات و محدودیت ها است.
مثلا این که افراد بی سواد، افرادی هستند که توانایی خواندن ونوشتن متون فارسی و حساب کردن در حد چهار عمل اصلی را ندارند وفاقد مدرک سواد آموزی هستند. این شامل گروه سنی 10 تا 49سال سال می شود.
همچنین تشکیل مرکز یادگیری محلی که در آنها خدمات آموزشی شامل آموزش پایه، مهارت های اساسی زندگی، حقوق شهروندی ومهارت های اجتماعی در جهت توانمند سازی وایجاد فرصت یادگیری از دیگر بخش های این مصوبه است. این امر از طریق مشارکت سایر دستگاه ها از قبیل جهاد کشاورزی؛ بهداشت ودرمان وآموزش پزشکی؛ تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان محیط زیست و مرکز امور زنان وخانواده وهمچنین حوزه های علمیه وبخش های غیر دولتی وسازمان های مردم نهاد با هماهنگی شورای آموزش وپرورش فعالیت می کنند.
در این خصوص سواد آموزی هم موظف شده در صورتی که افراد محروم از سواد در کلاس های سواد آموزی شرکت کرده وموفق به اخذ گواهینامه پایان دوره شوند، معادل 20 درصد سرانه هزینه تمام شده به عنوان تشویق به آنها پرداخت شود.
سال  94 هم به افراد محروم از سواد فرصت داده شده در گروه سنی 10 تا 49سال که با شرکت در این کلاس ها و سوادآموزی از خدمات استفاده کنند.
در سال 95 افراد بی سواد بر اساس این مصوبه یا باید با سواد شوند ویا از خدماتی مانند اخذ وتمدید گواهینامه رانندگی، صدور و تمدید پروانه کسب را منوط به اخذ و ارایه مدرک سواد آموزی کرده است.
علاوه بر این کمیته امداد امام خمینی (ره) وسازمان بهزیستی هم مکلف شده اند افراد بی سواد تحت پوشش خود را برای آموزش برای سواد آموزی معرفی کنند ویا رأساً با همکاری سواد آموزی اقدام به آموزش سواد به آنها بکنند. ارایه واستمرار خدمات به افراد بی سواد تحت پوشش دستگاه های یاد شده با سواد آموزی توام خواهد بود.
افراد داوطلب برای آموزش بی سوادان چگونه می توانند با شما همکاری کنند؟
ـ این افراد به صورت تشکیل سمن ها و یا سازمان های مردم نهاد با هماهنگی سواد آموزی و اخذ قراداد و یا مراجعه به آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق  و مسئولان سواد آموزی ادارات ما می توانیم در خدمت آنها باشیم.لازم به ذکر است که در قبال هر قبولی هم مبلغی در حدود 7 میلیون ریال پرداخت خواهد شد.
چه تسهیلاتی برای سواد آموزان در نظر گرفته اید؟
ـ سواد آموزان عزیز هم اول این که از نعمت سواد برخوردار می شوند وکسب آگاهی ودانش خود بزرگترین تسهیلات است. اما برای تشویق، در صورت اخذ گواهینامه قبولی 20 درصد از هزینه آموزشی هم به سواد آموزان تعلق می گیرد وهمچنین ملزوماتی که برای آموزش احتیاج دارند، به آنها داده می شود. فرد بی سواد هم آسیب دیده است هم آسیب پذیر وهم آسیب رسان.
افرادی که بی سواد هستند اما در محدوده سنی که شما اعلام کردید، نباشند باز هم شامل این ممنوعیت می شوند؟
ـ خیر این افراد تاکنون شامل این محدویت ها نمی شوند اما سواد آموزی ودانش وعلم آموزی نعمت ویژه ای است که به دست آوردنش برای هر فردی لازم است.
نحوه ثبت نام از افراد چگونه است ؟
ـ افراد محروم از سواد می توانند با مراجعه به مدیران مدارس محل خود ویا ادارات آموزش وپرورش ضمن معرفی خود  از طریق سامانه سواد آموزی ثبت نام کنند.
آیا راهنمایی و رانندگی برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده است؟
به نظر نمی رسد که درجامعه ما کسی از سواد آموزی وعلم آموزی استقبال نکند. مسولان محترم راهنمایی و رانندگی هم همیشه یار و مددکارسوادآموزی بوده وهستند. در ضمن این مصوبه هیأت دولت جمهوری اسلامی ایران است و بر اساس بند الف ماده 3 این مصوبه راهنمایی ورانندگی را مکلف نموده است.
محدودیت هایی که برای افراد بی سواد تحت پوشش دو نهاد بهزیستی و کمیته امداد در نظر گرفته شده، شامل چه مواردی است؟
ارایه و استمرار خدمات دستگاه های یاد شده به افراد تحت پوشش  منوط به سواد آموزی خواهد بود.
یعنی ممکن است حتی منجر به قطع مستمری آنها شود؟
احتمال این موضوع با توجه به منوط بودن دریافت خدمات به سواد آموزی وجود دارد.
فکر نمی کنید اجرای این طرح، واکنش هایی به همراه داشته باشد؟
ـ با توجه به فرصت داده شده واین که دولت می خواهد خدمت سواد اموزی را به افراد ارایه دهد، امید است که افراد محروم از سواد با حضور و ثبت نام وآموزش خودشان را توانمند سازند ومهارت های اجتماعی را فرا گیرند. این ان شاءالله بهترین واکنش آنها خواهد بود.
طرح حمایت از سوادآموزی شامل افراد خاص نظیر معلولان بی سواد هم می شود و آیا دولت هزینه باسواد شدن آنها از جمله هزینه ایاب و ذهاب به آنها پرداخت می کند.
ـ افراد خاص مثل معلولان هم شامل این طرح می  شوند وهزینه ایاب وذهاب این افراد و حتی آموزش دهندگان آنها هم پرداخت می شود.
سیاست ها حمایتی دولت برای این افرادچیست؟
ـ علاوه برپرداخت هزینه آموزش به آموزش دهندگان ؛ حدود 20 درصد از هزینه آموزش  که بستگی به هزینه آموزش دارد به سواد آموزانی که موفق به اخذمدرک قبولی  شوند، پرداخت خواهد شد
اکنون چه تعداد افراد بی سواد و در چه رده سنی در استان بوشهر وجود دارد؟
  ـ بر اساس سرشماری سال 90 ؛ براساس خود اظهاری حدود 32 هزار نفر در محدوده سنی 10 تا 49سال در استان از سواد محروم هستند.
 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=43031

نظـــرات شمـــا