کد خبر : 46831       تاریخ : 1394/06/11 12:44:41
نامه‌ای به دزد

نامه‌ای به دزد

چنان که مشهور است، شما جماعت دزد پس از تحقیق و تفحص، زنگ خانه‌ای را به صدا در می‌آورید. اگر کسی بود، مثلاً می‌گویید دنبال منزل یردمقلی خان می‌گردیم. طرف یا می گوید ما چنین کسی توی این کوچه نداریم، یا نیم ساعت معطلتان می‌کند و به مغزش فشار می‌آورد تا بفهمد چنین کسی را می‌شناسد یا نه. دست آخر هم ممکن است همین طور الابختکی بگوید «آها ! یادم اومد، برو کوچه بعدی».

سلام جناب محترم یا محترمه یا هر دو
پس از سلام و احوالپرسی، ملالی نیست سوای دوری شما که آن هم امیدوارم به خیر و خوشی میسر گردد. آمین یا رب العالمین. و اما بعد:
چنان که مشهور است، شما جماعت دزد پس از تحقیق و تفحص، زنگ خانه‌ای را به صدا در می‌آورید. اگر کسی بود، مثلاً می‌گویید دنبال منزل یردمقلی خان می‌گردیم. طرف یا می گوید ما چنین کسی توی این کوچه نداریم، یا نیم ساعت معطلتان می‌کند و به مغزش فشار می‌آورد تا بفهمد چنین کسی را می‌شناسد یا نه. دست آخر هم ممکن است همین طور الابختکی بگوید «آها ! یادم اومد، برو کوچه بعدی». اگر هم کسی در خانه نبود، خیلی راحت تشریف می‌برید داخل و بدون هیچ واهمه‌ای کارتان را انجام می‌دهید.
بر همین اساس (یعنی پاراگراف فوق) و محض اطلاع به خاطر اینکه معطل نشوید، به استحضار آن مقام عالی می‌رساند: یکم ـ زنگ خانه ما یا خراب است یا دو سه تا در میان کار می‌کند. لذا خیلی به زنگ اعتماد نکنید. دُیّم ـ وقتی هم زنگ کار کند، یا نمی‌شنویم، یا کلاً خودمان را به نشنیدن می‌زنیم. یا ممکن است مادر بزرگمان در را باز کند و در جواب سوال شما مبنی بر هویت یردمقلی خان مذکور یا هر آدم دیگری که از مادر نزاییده باشد، حدود سه ساعت برای تعریف خاطراتش با آن مجهول‌الهویه معطل‌تان کند. چه بسا پدربزرگم درِ حیاط را باز کند که واویلا. زیرا گوشش سنگین است و هر اسمی را که شما بیاورید، درجا می‌گوید: «بله، همینجاست... تشریف بیاورید داخل.» لذا (یعنی بر اساس عرایض بنده) اگر خودتان را معطل خانه ما نکنید، مزید امتنان است و موجب صرفه جویی در وقت و انرژی آن بزرگواران می‌گردد.

پاسخ دزد
سلام برادر، خواهر یا هر دو
اولاً شما نگران ما نباشید. دُیّماً نظر به تعهد و احساس مسئولیت جنابعالی و خانواده محترم در قبال دیگران، معروض می‌دارد: راه‌های دزدی فراوان است. حتی اگر دزدی بکنیم و گیر بیفیتم، یک مادربزرگ از نوع خودتان داریم که وقتی پاشنه خانه مالباخته را بچسبد، طرف بدون فوت وقت رضایت می‌دهد. نگران «جنبه عمومی جرم» هم نباشید. محض نمونه به استحضار می‌رساند، فامیل 33 ساله اینجانب، 22 بار سابقه کیفری دارد. الان هم به خیر و خوشی برای بار بیست و سوم دستگیر شده و در فامیل برای خودش کسی است. چرا ندارد، بالاخره یا مالباخته رضایت می‌دهد یا سند جعلی سر هم می‌کنیم و از زندان بیرون می‌آییم. (این هم سندش تا نگویی از خودم حرف درمی‌آورم.)* با عرض معذرت یا طول فضولی، جنبه عمومی جرم هم به شما ربطی ندارد.
لذا (یعنی بر اساس عرایض بنده) اگر خودتان را معطل نگرانی برای ما نکنید، مزید امتنان است. منتها به پاس احترام به نگرانی آن شهروند متعهد و مسئول، زمانی خانه شما را خالی می‌کنیم که مطمئن شویم هیچ کسی در خانه نیست و در خانه اگر کسی نیست، یک حرف بس است. والسلام نامه تمام.

این هم سند مربوطه:
* - http://khabaronline.ir/detail/336373/society/events

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=46831

نظـــرات شمـــا