کد خبر : 5352       تاریخ : 1392/07/09 09:17:00
ای کاش نمایش ها در سالن مناسبی اجرا می شد!

ای کاش نمایش ها در سالن مناسبی اجرا می شد!

زهرا رضایی طرهانی

روز یکشنبه  7 مهرماه سال جاری در مجتمع فرهنگی وهنری به مناسبت بیست وپنجمین جشنواره تئاتراستانی بوشهر نمایش "زوزه" نوشته خانم آذین خیر و به کارگردانی آقای اسماعیل ملاح جوان به نمایش در آمد.

ضمن تقدیر از تلاش این عزیزان برای ارائه کار خوب و با آرزوی توفیق وموفقیت برای آنها از این که بعد از مدت ها به دیدن یک نمایش می رفتم ،به ذوق آمده بودم. فضای مجتمع فرهنگی و استقبال خوب برای دیدن نمایش بسیار عالی و لذت بخش بود. بلیت ها سریع فروخته شد و عده ای پکر و ناراحت برای فراهم نشدن بلیت، و محرومیت از تماشای نمایش که این نشان دهنده عشق و علاقه مردم به این هنر است. انتظار برای اعلام ورود به پلاتو و بعد صفی که هرکس می خواست اول باشد که مثلاً جا گیرش بیاید، خسته کننده شد. رده های سنی متفاوت در صف بودند و یکی از دوستان ما که از شدت خستگی توان ایستادن نداشت ، از ما جدا شد و رفت و ما که به شوق دیدن نمایش آمده بودیم  با صبوری ایستادیم وخوشحال که به پلاتو رسیدیم .پلاتو پاسخگوی حضور تماشاگران نبود و هر کس سعی می کرد سریع تر جایی برای نشستن بیابد. تماشاچیان تازه وارد برای بالارفتن، با کفش تمام سطح نیمکت ها را خاکی می کردند و با تنه زدن و کنار زدن خود را بالا می کشیدند. جمعیت چسبیده به هم نشسته بودند و هوای سالن بسته و تا سه ردیف هم روی زمین نشسته بودند که در واقع در فضای اجرای نمایش بودند. با اعلام این که جا نیست ، در به زور بسته و با تأخیر، نمایش آغاز شد. صدای سرفه و عطسه حکایت از پخش ویروس احتمالی بود و صدای زنگ موبایل ها و بلند صحبت کردن بینندگان و تحلیل هایی که می کردند بر سنگینی فضا می افزود.

آیا بهتر نبود که به اندازه ظرفیت پلاتو بلیت فروخته می شد و به خریدار بلیت این حق را می دادند که با آرامش و بدون دغدغه به دیدن نمایش بپردازد و یا با توجه به استقبال و میزان بلیت فروخته شده فضای بزرگ تری را برای اجرای نمایش در نظر می گرفتند؟

تماشاگر برای دیدن نمایش اشراف کامل نداشت و زوایای چپ وراست از دید بینده خارج  می شد و به ناچار به صدا بسنده می کرد. فاصله بین بازیگر و کسانی که بر روی زمین نشسته بودند خیلی کم بود. کسانی که مشکل تنفسی و آسم داشتند نیز فضا برایشان تنگ شده بود.

بایستی به این نکات حاشیه ای توجه داشت. اگرچه من تا لحظه آخر ایستاده بودم و علی رغم تمام این نکات لذت بردم و در انتظار کاری جدید از این گروه هستم.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=5352

نظـــرات شمـــا