کد خبر : 5577       تاریخ : 1392/08/20 12:12:07
در چارچوب سنت به نوآوری اعتقاد دارم
"عباس محمدی باغملایی" نوحه خوان بوشهری در گفت و گو با پیغام مطرح کرد :

در چارچوب سنت به نوآوری اعتقاد دارم

پیغام:عباس محمدی باغملایی نوحه خوان بوشهری می گوید: علاوه بر این که در چار چوب سنت به نوآوری اعتقاد دارم، از نوحه ها و سبک های قدیمی خصوصاً سبک مرحوم بخشو نیز بهره می گیرم.

پیش آغاز: " عباس محمدی باغملایی"  در سال 1363 در بوشهر ( کوی باغ زهرا) در خانواده یی مذهبی متولد شد. پدر بزرگ وی ضمن پا منبری خوانی، پیش نماز حسینیه ی شهدای باغ زهرا بود و پدرش – حاج محمدرضا محمدی باغملایی- از قاریان برجسته ی قرآن در سطح کشور محسوب می شود.

او سال 1377 با توجه به توانمندی  هایش و نیز علاقه یی که به نوحه خوانی داشت. فعالیت اش را در حسینیه ی شهدای باغ زهرا آغاز کرد. سال 1381 رسماً به مدت چهار سال نوحه خوان مسجد امام سجاد(ع) ( کوی شکری) شد و سپس به مدت پنج سال ضمن فعالیت در این مسجد، مجدداً نوحه خوانی در حسینیه ی شهدای باغ زهرا را پی گرفت. وی از سال 1384 تا1385 نیز در حسینیه ی گلزار شهدا به نوحه خوانی پرداخت . شایان ذکر است که عباس محمدی باغملایی از سال 1385 تاکنون نوحه خوان مسجد امام حسن عسکری(ع) ( مسجد قصاب ها) است. از او آلبومی حاوی قطعات موسیقی مذهبی با عنوان " نیایش" منتشر شده که استقبال علاقه مندان به این نوع موسیقی مواجه را در پی داشته است. گفت گوی ما را با این نوحه خوان ارزنده می خوانید.

از چه زمانی توانمندی هایتان در عرصه ی نوحه خوانی  را دریافتید؟

-  نخستین بار  زمانی که در مقطع ابتدایی تحصیل می کردم با مراجعه به آرشیو پدرم و شنیدن نوحه خوانی زنده یاد جهانبخش کردی زاده ( بخشو) با نوحه های بوشهری آشنا و به این شیوه ی نوحه خوانی علاقه مند شدم. سپس کتاب  ارزشمند عبدالرحیم وحدتیان - که مجموعه یی از نوحه های ارزشمند بوشهری را گردآوری کرده بود- تهیه کردم. با مرور این نوحه ها و با حضور در مراسم سوگواری و سینه زنی در مساجد  با نوحه خوانی و شیوه ها و اصول آن از طریق نوحه خوانان برجسته به ویژه زنده یادان رضا صفایی و باقرآرامی- که از نوحه خوان های مطرح هم محله ای ام بودند- بیش از پیش آشنا شدم . در سال 1377 به پیشنهاد بانی حسینیه ی شهدای باغ زهرا در شب هفتم ماه محرم برای اولین بار به نوحه خوانی پرداختم که با استقبال اهالی محل مواجه شدم و این اجرا ، نقطه ی آغازی برای حضور رسمی من در عرصه ی نوحه خوانی شد.

  در این عرصه ، از کدام نوحه خوان های پیشکسوت تأثیر گرفته اید و رویکردی به شیوه ی اجرای ایشان دارید؟

-  با احترام به تمامی نوحه خوان های ارجمند پیشکسوت شیوه ی اجرای من تأثیر گرفته از نوحه خوان نامدار زنده یاد جهانبخش کردی زاده و نوحه خوان شهیر و برجسته حاج آقا مصطفی گراشی است . البته بجاست یاد کنم از نوحه خوان های مطرح و پیشکسوت دیگری چون آقایان : عبدالحمید دشتی فر، اسماعیل ایران دوست و ابراهیم ملاح زاده که هر یک برای ارتقاء سطح کیفی نوحه خوانی و ثأثیر گذاری بیشتر در مخاطبان آیین های سوگواری در این سال ها نقش مؤثری داشته اند.

 

 

یادی نیزاز نوحه خوان ها و نوحه سرایان بوشهری که بدرود حیات گفته اند داشته باشید.

-  در عرصه ی نوحه خوانی و نوحه سرایی در این زاد بوم نام بزرگانی می درخشد که اگر  امروز در میان ما نیستند، اما در آثارشان و در خاطرات ماندگاری که بر جا نهاده اند ، تا همیشه حضور دارند و مرگی نمی توان برای این بزرگواران متصور شد، زنده یادانی چون: ناخدا عباس دریانورد، محمد شریفیان ، جهانبخش کردی  زاده، سید علی مهیمنیان، اصلاح پذیر، علی دشتی ، رضا صفایی ، باقر آرامی ، عین الملک ،علیباش خرمایی و حسین خرمایی.از دوست ارجمندم زنده یاد صادق ملاح زاده هم یادی کنم که در اوان جوانی بدرود حیات گفت.

آیا در عرصه ی نوحه خوانی به شیوه ی سنتی و بهره گیری از نوحه های قدیمی اعتقاد دارید یا در این زمینه معتقد به نوآوری هستید؟

-  علاوه بر این که در چار چوب سنت به نوآوری اعتقاد دارم، از نوحه ها و سبک های قدیمی خصوصاً سبک مرحوم بخشو نیز بهره می گیرم. معتقدم ضمن این که باید سنت ها را حفظ کنیم، به انتظارات نسل جوان هم باید توجه داشته باشیم ، لذا ضروری ست تلفیق سبک ها ی قدیم و جدید به صورت برنامه یی هدفمند و بلندمدت در دستور کار نوحه خوان های استان خصوصاً نوحه خوان های جوان قرار گیرد.

نوحه خوانی سنتی بوشهری را در مقایسه با دیگر مناطق جنوب چگونه می بینید؟

- این نکته را بدون تعصب مطرح می کنم که سبک های نوحه خوانی سنتی بوشهری با دیگر نقاط کشور قابل مقایسه نیست ، چرا که به باور من نوحه خوانان جنوب کشور ، با توجه به قابلیت های   نوحه خوانی سنتی بوشهر ،تمام تلاش خود را برای بهره و الگو برداری از این شیوه ی نوحه خوانی انجام می دهند و اگر دقت کرده باشید پیشکسوتان نوحه خوانی سنتی بوشهر نه تنها در استان های جنوبی بلکه در تمام نقاط کشور زبانزد خاص و عام اند و این نشان دهنده ی فرهنگ غنی بوشهر است .

ایده ی تولید آلبوم موسیقی آیینی " نیایش" چگونه شکل گرفت، آیا آلبوم دیگری در مرحله ی تولید دارید؟

-  با توجه به این که احساس کردم در بین جوانان این استان ، یک خلاء فرهنگی در زمینه موسیقی مذهبی وجود دارد ، تصمیم گرفتم با آماده سازی و انتشار آلبوم" نیایش" یک اثر ماندگار فرهنگی در این زمینه به جای گذارم . خوشبختانه این آلبوم با استقبال جوانان ارزنده ی این استان و استان های همجوار و حتا صدا و سیمای کشور مواجه شد و در آینده بیشتر از این آلبوم خواهید شنید.در این آلبوم قطعات : بهر جانبازی ، نیایش، بزم عزا، لاله ی خونین، گلزار شهیدان، سرباز یقین و یک قطعه ی بی کلام با اشعاری به ترتیب از محمود موجی ، محمود محمود نژاد ، ناخدا عباس دریانورد، استاد شهریار،بهمن جوکار و غلامعلی رجایی عرضه شده است. آهنگ سازی بر عهده ی عبدالحسین خرمایی، امیر محمود نژاد، بهمن جوکار و عبدالعلی مهندسی بوده ، تنظیم ، میکس و مسترینگ آلبوم  را نیز حسین کاوه خو به انجام رسانده است. گفتنی ست این آلبوم با حمایت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندر بوشهر منتشر شده است. ضمناً در سال آینده شاهد انتشار یک آلبوم متفاوت خواهید بود که امیدوارم ماندگارتر از آلبوم نیایش باشد. اسپانسر این آلبوم، اشعار ، آهنگ ها و سایر موارد مشخص شده و اکنون  مراحل دریافت مجوز را پیگیری می کنیم.

 

 

ارزیابی شما از وضعیت فعلی نوحه خوانی در بوشهر چیست؟

-   استان بوشهر از نوحه خوانان پیشکسوت و شاعران وآهنگ سازان مطرح و بنامی حتی در سطح کشور برخوردار بوده و قطعاً همه ی دوستان دغدغه ی حفظ سنت ها و فرهنگ غنی نوحه خوانی سنتی بوشهری را دارند ، البته در این مسیر کار دشواری پیش رو دارند که به حول قوه ی الهی یقین دارم این راه را با موفقیت پشت سرخواهند نهاد. لذا آینده ی درخشانی درانتظار نوحه خوانان بوشهر خواهد بود. برای این عزیزان آرزوی سربلندی دارم.

 از "کانون مدیحه سرایان اهل بیت " بگویید. گویا  ایده ی شکل گیری آن از سوی شما بوده و در حال حاضر مدیریت این کانون  را نیز بر عهده دارید.

درآغاز این گروه در فضای مجازی شکل گرفت. اکنون در حال پیگیری مراحل ثبت "کانون مدیحه سرایان اهل بیت "  هستیم که امیدوارم به زودی انجام پذیرد . این کانون از  مداحان مطرح استان بوشهر و نیز برخی از شهرهای دیگر استان های کشور نظیر آغاجاری ، آبادان ، شاهین شهر تشکیل شده و همچنان در حال عضو گیری است. از اهداف مهم این کانون ، ترویج فرهنگ آیینی – مذهبی بوشهر در نقاط دیگر کشور و تربیت مداحانی است که ضمن آموختن اصول صحیح  نوحه خوانی،رویکردی به سمت مطالعه  داشته باشند و از آثار گرانسنگ مرتبط با این حوزه در راستای ارتقاء سطح دانش و بینش شان بهره گیرند. بی تردید این ویژگی ها ما را از کانون های مشابه، متمایز می کند.بجاست از استادان حسن توزی ( مداح برجسته ی گناوه ای ) و استاد محمد جواد جعفری همت ( شاعر و آهنگساز مطرح ) یاد کنم که  حضورشان در کانون مایه ی افتخار ماست . از مهندس جلال محمدی باغملایی و مهندس عباس شیر ولی پور که بزرگوارانه یاری و حمایت شان را در راستای تحقق اهداف متعالی کانون دریغ نکردند سپاس گزارم.

کلام ناگفته؟

-  از همه ی جوانان هم استانی که با حضور مستمرشان در مراسم سوگواری،ضمن حفظ گرامیداشت فرهنگ غنی سنتی بوشهر در اعتلای نام این دیار کهن به مثابه مهد نوحه خوانان پیشکسوت و ترویج این فرهنگ گران مایه گام های بلندتری بردارند. بجاست پایان این گفتگو، طرح سپاس من باشد از پدر ارجمندم که دستشان را به پاس حمایت های بی دریغ و ارزشمندشان با افتخار می بوسم، مادر بی همتای که همواره در کنارم است و نام و یادش در ذهن و قلبم ارمغان الهی است و همسر گران ارجم که برایم مأمنی ساخت تا دغدغه های هنری و آیینی ام را با آرامش دنبال کنم .    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=5577

نظـــرات شمـــا