کد خبر : 5733       تاریخ : 1392/08/26 15:01
نگاهی به سوگواری آیینی در بوشهر

نگاهی به سوگواری آیینی در بوشهر

عبدالرحمن برزگر

توجه به پیشینه تاریخی عزاداری سنتی بوشهر چه در فرم و ریتم و حتا چه در ساعات برگزاری و انگیزه‌های فرهنگی‌ آن خصوصاً در ایام سوگواری محرم و صفر نکاتی‌ بسیار مهم را پیش روی ما قرار می دهد.

هیأت های مذهبی‌ و مساجد قدیمی‌ بوشهر هم اکنون با روش‌های گوناگون سعی‌ در جذب مخاطب دارند. این هیأت های مذهبی‌ با دعوت از مداحان خارج از استان و اجرای عزاداری غیر سنتی گوی سبقت را از مساجد قدیمی‌ ربوده اند و در جذب مخاطبین موفق تر خود را نشان داده اند، هرچند که این شیوه و اجرای سبک‌های جدید نمی‌تواند حضور قشر جوان را همیشه در هیأت‌های مذهبی‌ تضمین کند، چرا که این گونه اجرا‌ها شاید در مقطعی جذاب باشند، ولی در سیر تاریخی‌ جایگاهی در بین مردم که سال ها با ابزار و نواها و ریتم خاصی به عزاداری پرداخته اند، ندارند .مساجد قدیمی‌ نیز با همان شکل و شیوه گذشته در جذب مخاطبین جوان و اثر گذاری فرهنگ عاشورا از قافله حسینی‌ عقب مانده اند. یکی‌ از دلایل مهم و قابل لمس آن اضافه شدن تعداد تماشاچیان در هنگام مراسم سنتی سینه زنی‌ و دمام زنی است. البته نباید پیش داوری کرد؛ می توان این طور تعبیر کرد که کسانی‌ که در بیرون مراسم  حضور دارند، عزاداری را با چشم‌ها،گوش‌ها و احساس شان انجام می دهند، اما این کافی نیست. این آسیب ها سال هاست که مراسم عزاداری در بوشهر و دیگر شهر های کشور را نشانه گرفته است. گاهی از لحظه ها و دقایق حرمت بسیار دارند، می بایست با برخورد صحیح اقدام به تصحیح آن نمود، این برخورد ها شاکله و تجسم عینی آیندگان است. کمی واقع بین باشیم و بیهوده به دنبال مقصر نباشیم؛ به هم و به دستگاه های متولی،همچون هیأت های مذهبی و امور فرهنگی مساجد کمک کنیم تا در هر سال بیش از پیش با قافله امام حسین (ع) همراه شویم. نیاز جامعه، اکنون نه فقط القای شور حسینی است، بلکه تبیین جایگاه و حماسه ی عاشوراست . این نکته ی مهم در تمامی سخنان بزرگان به صراحت آمده است. دشمن در عصر ارتباطات نافذ‌ترین و مؤثر‌ترین ابزار را برای ارتباط با نسل‌های گوناگون انتخاب می‌کند که توانسته تا حدودی نیز موفق شود، اما ما ابزاری به مراتب قوی تر و رساتر داریم؛ منبر‌ها و سخنرانی‌‌ها و نیز اشعار بی‌ بدیل و حماسی که بدون واسطه‌  به گوش شنونده می‌رسند، همه می توانند جهانی‌ را به آرامش برسانند.

تکایا، مساجد و هیأت‌های مذهبی‌ باید همه ی مراسم ویژه محرم وصفر را با هم ببینند، از پذیرایی مختصر گرفته تا منبر و عزاداری و روضه خوانی‌ و به لحاظ جوان بودن جمعیت در جلب و به ویژه اثر گذاری همت مضاعف داشته باشند . فرصتی را که هر سال به وجود می آید باید مغتنم شمرد و در برخورد با مخاطبین، ارزش گذاری برای حضور مردمی، آموزش‌های گوناگون مذهبی‌، خصوصاً  نشر مفاهیم قرآنی و حماسه حسینی‌ گام های بلندی برداشت.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=5733

نظـــرات شمـــا