کد خبر : 5736       تاریخ : 1392/08/26 15:05
 یاد بادِ سه نوحه خوان پرآوازه ی بوشهر

یاد بادِ سه نوحه خوان پرآوازه ی بوشهر

یاد بادِ سه نوحه خوان پرآوازه ی بوشهر

1) زنده یاد ناخدا عباس دریانورد

ناخدا عباس دریانورد  فرزند ناخدا احمد در سال 1255 ه. ش در بوشهر متولد  شد .او از سال 1267 در 12 سالگی به همراه پدرش به دریانوردی پرداخت  و در این رشته ، مهارت چشم گیری به دست آورد . گفته می شود وی به شش زبان ِ عربی، هندی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و ژاپنی افزون بر زبان مادری خود ، آگاهی داشته و تکلم می کرده است.  شادروان دریانورد  در هنگام سکونت در بوشهر ، بیشتر در مسجد  محله ی شنبدی و گاهی در مسجد « زیارتی ها » ی محله ی جبری به نوحه خوانی می پرداخت . اسماعیل رایین درباره سروده های ناخدا عباس نوشته است : « او نه تنها چند هزار بیت از اشعار شعرای فارسی زبان را  از حفظ داشته بلکه خود نیز شعر می گفت و بسیاری از مرثیه ها و نوحه های مذهبی او در سرتاسر خلیج فارس مشهور است».

شادروان ناخدا عباس دریانورد بعد از سال ها زندگی در بوشهر به خاطر شرایط کاری به خوزستان منتقل شد و سرانجام در 78 سالگی در 13 فروردین 1333 روی در نقاب خاک کشید و در اهواز به خاک سپرده شد.

2)زنده یاد محمد شریفیان 

محمد شریفیان در سال 1303 در محله ی ظلم آباد ( صلح آباد شمالی)  به دنیا آمد. در خانواده ی او، موسیقی و آیین های مذهبی بسیار مورد توجه بود.

شادروان شریفیان به دلیل نوحه سرایی ، نواسازی و نیز تسلط بر بداهه خوانی و کنترل مراسم سینه زنی شهرت فراوانی کسب کرد. تعداد قابل توجهی از نوحه های بوشهر از آثار او بوده و هنوز برای دوستداران اش تازگی  دارد.

 او هرگز مایل نبود که علاقه مندان از اندوخته ها و یافته های هنری اش بی بهره بمانند. زنده یاد جهانبخش کردی زاده معروف به « بخشو» از تجربه و شیوه های مرحوم شریفیان استفاده کرده است.

شادروان محمد شریفیان در روز 20 بهمن ماه 1350 بدرود حیات گفت.    

3)  زنده یاد جهانبخش کردی زاده

 جهانبخش کردی زاده  ( بخشو) در سال 1315 در محله ی «باغ ملا» ی بوشهر متولد شد. وی از کودکی  همراه پدرش – مرحوم مفتاح-  به مسجد امام زاده می رفت و به نوحه خوانی روان و آهنگ های دلنشین  مرحوم استاد « سید علی مهیمنیان» گوش می داد و همین مسئله باعث شد تا اولین جرقه های علاقه به نوحه خوانی در وجود او زده  شود. موسیقی مذهبی بوشهر – به خصوص نوحه خوانی و مرثیه سرایی- بخش مهمی از شهرت و رواج خود را مدیون صدای دلنشین و فراگیر بخشو می باشد. گفتنی است : "ناصر تقوایی" – کارگردان نامدار-  از مراسم نوحه خوانی او فیلم مستندی تهیه کرد که با نام " اربعین" به اکران گذاشته شد. جهانبخش کردی زاده سرانجام در روز 19 مرداد ماه 1356 دور از دیار خود هنگام بازگشت از شیراز دار فانی را وداع گفت.

یاری نامه:

اهل ماتم / محسن شریفیان


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=5736

نظـــرات شمـــا

اهل دشتى گفت:
اگر به جاى سه تن، چهار تن نام برده مى شد _ شادروان سيّد على مهيمنيان كه شاگرد ناخدا عبّاس واستاد محمّد شريفيان بود._چه مى شد؟ خدايا زين معمّا پرده بردار!
1392/09/05