کد خبر : 71879       تاریخ : 1395/04/26 08:26
آخرین نمایشگاه خوشنویسی در بوشهر را به یاد نمی آورم/بی مهری مسئولان به هنر خوشنویسی
مدرس خوشنویسی استان در گفتگوی اختصاصی با پیغام؛

آخرین نمایشگاه خوشنویسی در بوشهر را به یاد نمی آورم/بی مهری مسئولان به هنر خوشنویسی

سالهای اخیر(10 سال) گذشته به دلیل کشمکش های سیاسی و نزاع های جناحی متاسفانه تلخ ترین دوران هنر در این استان بوده است.عزل و نصب مدیرانی که عمدتاً یا از اهالی هنر نبودند و یا اصلاً اهل هنر نبودند و از اهالی سیاست بودند خیلی هنر و هنرمند را رنج داده است. تعطیلی خیلی از انجمن های هنری و نیمه تعطیل شدن بقیه انجمن ها خود گواه این مدعاست.

پیغام: سعید میمنی متولد شب یلدای ۱۳۴۵در محله جبری بوشهر.دوران تحصیل خود را  به ترتیب در مدارس باقری(ابتدایی) امیر کبیر(راهنمایی) نواب صفوی( دبیرستان) گذراند. پدرش فرهنگی بود و معتقد، دوستدار کتاب و مطالعه. سعید نیز به تبع پدر از سنین نوجوانی شروع کرد به مطالعه و از سال ۵۴ کتابخانه کوچکی برای خود ترتیب داد و الان بیش از هزار جلد کتاب باارزش در آن نگهداری می شود. در سال ۹۲ موفق به اخذ لیسانس در رشته علوم ارتباطات اجتماعی گردید و هم اکنون دانشجوی ترم ۳ کارشناسی ارشد است.

خبرنگار پیغام ، گفتگویی را با سعید میمنی مدرس خوشنوسی استان انجام داده که در ادامه آمده است:

اولین باری که نی قلم در دست گرفتید چه وقت بود؟

عاشق و رند و نظر بازم و میگویم فاش                                      تا بدانی که به چندین هنر آراسته ام

اولین باری که دست به قلم نی بردم در پی شور و اشتیاقم به نقاشی و نوشتن خط زیبا بود. این اتفاق در سال ۱۳۶۶روی داد تا سال ۱۳۶۸ با تاسیس انجمن خوشنویسان بوشهر جزو اولین نفراتی بودم که در انجمن عضو شدم و در سال ۱۳۷۳موفق به اخذ مدرک فارغ التحصیلی (دوره ممتاز) شدم و عملاً از همان سال مدرس انجمن خوشنویسان و در سال ۱۳۸۰ موفق به اخذ مدرک مدرسی انجمن خوشنویسان گردیدم.

آیا خانواده هم به هنر علاقه مند بودند؟

در خانواده ی ما پدرم خیلی خط زیبایی داشت. شاید چشمگیر بودن خط ایشان ، بیشترین تاثیر را در خوشنویس شدن من داشت. البته خودم اولین بار در زمینه نقاشی ذوق آزمایی کردم و موفق هم بودم ؛ اما سلسله ی خط با قدرت خود مرا اسیر خود کرد.

به غیر از خوشنویسی به چه هنری علاقه دارید؟

اصولاً بنده به تمام هنرها علاقه دارم اما اگر بخواهم انتخاب کنم نگارگری، موسیقی و هنرهای نمایشی را ترجیح می دهم.

وضعیت انجمن خوشنوسان استان را چگونه می بینید؟

انجمن خوشنویسان هم متاثر از وضعیت اسف بار هنر در استان است. اینکه ما نتوانستیم این هنر را توسعه داده و قدم به قدم با استان های دیگر پیش برویم، بخشی کوچک از آنِ من خوشنویس است. ولی عمده ی این عدم موفقیت را می توان در بی مهری مسئولان یا شاید ناکارآمدی آنان دانست؛ این در حالی است که استان همجوار ما فارس، محیطی کاملاً متفاوت را تجربه می کند و در سال حداقل سیزده نمایشگاه اثرگذار را با حمایت مسئولان برپا می کند. شاید باور نکنید آخرین نمایشگاه خوشنویسی در بوشهر را بنده به یاد نمی آورم. باز با این وجود می کوشیم با چنگ و دندان شمع این هنر شریف را با سوختن خودمان روشن نگه داریم.

بهترین و بدترین خاطره زندگی تان؟

بهترین خاطره زندگیم برمی گردد به سال۸۵ ، که متوجه شدم خداوند از روی احسان و لطفش، دختری به من عطا کرده و خاطره های خوشتر از آن این بود که بعد از تولد دخترم، خانه ی ما پر از برکت های الهی شد. بدترین خاطره هم بر می گردد به سال ۷۶ که بزرگترین سرمایه زندگی ام یعنی پدرم را از دست دادم.

بهترین مدیرکل ارشاد از گذشته تا کنون کدام است ؟ چرا؟

بهترین سال های انجمن خوشنویسان و شاید انجمن های هنری دیگر در زمان تصدی گری جناب آقای بلادی و آقای ابطحی بود. این دو عزیز واقعاً در آن سال ها باعث رقم خوردن بهترین اتفاقات برای انجمن خوشنویسان بودند.

سالهای اخیر(۱۰ سال) گذشته به دلیل کشمکش های سیاسی و نزاع های جناحی متاسفانه تلخ ترین دوران هنر در این استان بوده است. عزل و نصب مدیرانی که عمدتاً یا از اهالی هنر نبودند و یا اصلاً اهل هنر نبودند و از اهالی سیاست بودند،خیلی هنر و هنرمند را رنج داده است. تعطیلی خیلی از انجمن های هنری و نیمه تعطیل شدن بقیه انجمن ها خود گواه این مدعاست.

عملکرد مدیرکل کنونی را چگونه می بینید؟

عملکرد مدیر کل کنونی نیز تحت تاثیر کاهش بودجه های دولتی در امر فرهنگ و هنر، آنطور که باید و شاید نبوده و ما امیدواریم که فرجی بشود تا چرخ هنر بار دیگر در این استان به گردش درآید.

کمبودهای استان در زمینه هنر خوشنویسی؟

یکی از بزرگترین کمبودهای انجمن، فضای آموزشی مناسب می باشد. در سنوات قبل فضای آموزشی انجمن خیلی خوب بود، اما این مکان به ناحق از انجمن خوشنویسان با بالاترین آمار هنرجو در اختیار انجمن های دیگر قرار گرفت که در ماه حتی یک جلسه هم آنجا برگزار نمی نمودند . ولی اخیراً با مساعدت های سرکار خانم ماحوزی دوباره این فضا در اختیار انجمن قرار گرفت. اما بزرگترین کمبود در زمینه ی گالری تخصصی برای برگزاری نمایشگاه برای هنرهای تجسمی است. واقعاً برای من و خیلی ها سوال شده که استانی با این همه ثروت ، فاقد یک گالری تخصصی برای برپایی نمایشگاه است. از دیگر کمبودها؛ عدم توانایی انجمن برای دعوت از اساتید طراز اول جهت برگزاری کارگاه های آموزشی است. متاسفانه هیچ ارگانی برای حمایت های این چنینی اقدام نمی کند. اداره فرهنگ و ارشاد نیز در زمان تصدی گری مدیران قبلی هر وقت برای این مورد مراجعه می کردیم قبض های پرداخت نشده ی آب و برق ارشاد را جلوی ما می گذاشتند.

یکی دیگر از کمبودها؛ عدم حمایت از خوشنویسان خوب این استان برای دریافت مدرک استادی است. گرفتن این مدرک نیاز به صرف هزینه های بالایی دارد و چقدر برای مرکز استان بد است که نتواند زمینه حمایت از هنرمند خوشنویس را برای رسیدن به افتخار استادی در کشور فراهم آورد .

کمبود دیگر نیز؛ عدم اختصاص بودجه به انجمن ها برای خرید کتاب از نمایشگاه بین المللی کتاب، برای کتاب های تخصصی هر انجمن است . متاسفانه کتاب های خوشنویسی جزو گرانترین کتاب ها هستند و خود انجمن از خرید آنها عاجز است.

کلام پایانی:

سپاسگزار از پیغام به جهت اهمیت به هنر خوشنویسی .

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=71879

نظـــرات شمـــا