کد خبر : 7643       تاریخ : 1392/10/12 16:42
داریوش قنبری: دولت نسبت به کارشکنی‌ها بی‌توجه است

داریوش قنبری: دولت نسبت به کارشکنی‌ها بی‌توجه است

مقام معظم رهبری توصیه کردند که همه به دولت کمک کنند و به نظر من پیام این سخن رهبری بیشتر معطوف به اصولگرایان بود که در حال انتقاد از دولت هستند.

دولت یازدهم با مسایل مهم داخلی و بین المللی دست و پنجه نرم می‌کند و گروهی که پیام مردم در انتخابات را درک نکرده‌اند، همچنان اصرار به کوک کردن ساز مخالف هستند.

 «نه تنها کمک نمی‌کنند، بلکه به طور دائم یا به فکر حاشیه سازی هستند و حتی به خود این اجازه را می‌دهند تا با شایعه سازی کاری کنند تا اذهان عمومی را در قبال دولت تحت تاثیر قرار بدهند.» داریوش قنبری نماینده سابق محلس ضمن گفتن این مطلب البته اذعان دارد که دولتی‌ها به قدری باتجربه هستند که به چنین مسایلی توجه نشان ندهند.

گفت و گوی نواندیش با این فعال سیاسی اصلاح طلب در پی می آید:

 این روز‌ها شایعه سازی و هجمه‌های زیادی علیه دولت دیده می‌شود. چرایی این تحرکات را در چه چیزی می‌بینید؟

قبل از پاسخ دادن به سئوال این را می‌گویم که رهبری تعریف خوبی از کابینه داشتند و آن‌ها را صاحب تخصص و توانایی نامیدند. همچنین مقام معظم رهبری توصیه کردند که همه به دولت کمک کنند و به نظر من پیام این سخن رهبری بیشتر معطوف به اصولگرایان بود که در حال انتقاد از دولت هستند. با وجود چنین حمایتی و البته فعالیتهای مثبتی که دولت یازدهم در همین مدت زمان کوتاه از خود به نمایش گذاشته است، با این حال مشاهده می‌شود که عده‌ای اصرار به این دارند تا کارشکنی کنند و تمام انرژی خود را صرف تخریب دولتی‌ها می‌کنند و این ابهام وجود دارد که واقعا با چه هدف و استدلالی به خود اجازه می‌دهند تا دولتی را که با رای بالای مردم انتخاب شده است را با چنین وضعیتی مواجه کنند.

البته انتقاد مخالفان دولت یک حق  طبیعی برای آنها است.

بله، اما انتقادات و رفتارهای آن‌ها در حالی است که «دولتِ مورد وثوق» آن‌ها با وجودی که پردرآمد‌ترین دولت ایران بود، کشور را با شرایط بدی تحویل مجموعه فعلی داد. بحران اقتصادی و محدودیتهای گسترده مالی، اختلافات و چالش‌های فضای سیاسی داخلی و همچنین تنش‌هایی که جمهوری اسلامی در این هشت سال با دنیا تجربه کرد، همه نشان از این دارد ، طیفی که امروز انتقاد و تخریب را اصلی اصولی می‌دانند، خود دچار ضعف مفرط مدیریتی هستند و ندانم کار به عادتی همیشگی برایشان تبدیل شده است. آن هم در شرایطی که دولت یازدهم با رای قاطع مردم روی کار آمده و یکی از ویژگی‌هایش این است که اصل را بر صداقت گذاشته است، مساله ای که حلقه مفقوده این چند سال بود که اتفاقا خیلی از چهره‌های اصولگرایی هم معترف به آن هستند. پس باید گفت مجموعه‌ای که صادقانه در تلاش برای کاهش مشکلات چیزی کم نمی‌گذارد، شایسته توجه و یاری است تا بتواند امیدواری بیشتری برای بالا بردن رضایتمندی عمومی داشته باشد.

 با این حال آن‌ها همچنان درحال فعالیت تخریبی هستند.

درست است، متاسفانه نه تنها کمک نمی‌کنند، بلکه به طور دائم یا به فکر حاشیه سازی هستند و حتی به خود این اجازه را می‌دهند تا با شایعه سازی کاری کنند تا اذهان عمومی را در قبال دولت تحت تاثیر قرار بدهند.

 دولت چه واکنشی باید نشان بدهد؟

اتفاق خوب، این است که دولتمردان فعلی چهره‌هایی کارنامه دار و سرد و گرم چشیده هستند که کمترین توجهی به بدرفتاری‌های اینچنینی نشان نمی‌دهند و دقیقا به همین دلیل است که انرژی و پتانسیلهای موجود را به جای صرف مواجهه با چنین تحرکاتی، در خدمت اجرایی کردن برنامه‌ها می‌گذارند و به همین خاطر است که در همین ماه‌های اولیه شروع به کارشان قدم‌های مثبتی برداشته‌اند و موجب شده‌اند تا در جامعه بعد از هشت سال ناامیدی و سرخوردگی، نوعی امیدواری و اطمینان به آینده به وجود آید و همچنین تصمیماتی با تاثیرات مثبت در مسایل داخلی و همچنین دستگاه دیپلماسی گرفته شود.

 اذهان عمومی چه وظیفه‌ای در قبال دولت دارند؟

باید برای توقع داشتن از دولت یرای اینکه بتواند با مدیریت شرایط مشکلات را به پایین‌ترین حد ممکن خود برساند، این را در نظر گرفت که دولت روحانی در شرایطی مسئولیت را به عهده گرفت که حتی برخی از مدافان سرسخت دولت قبلی اعتقاد داشتند که مشکلات متعدد کشور را به سمت پرتگاه برده است.
تشخیص اینکه اجرایی کرن برنامه‌ها در شرایط کسری بودجه و درگیر بودن کشور با بحران‌های داخلی و بین المللی کار دشواری است، تشخیص راحتی است که اذهان عمومی با توجه به این مساله باید انتظاراتی از دولت مطرح کند که منطبق بر منطق و واقعیتهای موجود باشد. طرح مطالباتی که خارج از چارچوب منطق باشد، دشواری‌های زیادی را به دولت و البته جامعه تحمیل می‌کند و اجازه فعالیت در فضای آرام و به دور از تنش را حتما سلب خواهد کرد. پس مطلوب این است که همه واقع گرایی پیشه کنند تا از این طریق شرایط برای کاهش فضای مخدوش فعلی و مطلوب شدن وضعیت جامعه و البته مردم باشیم.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=7643

نظـــرات شمـــا