کد خبر : 88771       تاریخ : 1396/05/02 11:42:04
آقای استاندار؛ آیا عزمی برای برخورد دارید؟

آقای استاندار؛ آیا عزمی برای برخورد دارید؟

شاه بیت انتقادات آقای استاندار اما به بی تفاوتی بخشی از فعالین اقتصادی و دوستان رسانه ای آنان در مقابل فساد اداری بود، جاییکه تلویحا گفتند کی و کجا شما از ما درخواست کردید که با فلان مفسده برخورد کنید و ما نکردیم؟

خضر خلیلی

استاندار بوشهر اخیرا در جلسه بررسی مشکلات بانکی صنایع، مجددا عصبانی شدند و دفعتا ضمن طرح گلایه هایی از بخش خصوصی و به گفته ایشان یکی دو مدیر دولتی - احتمالا - اصلاح طلب که در کار مردم کارشکنی می کنند ولی به بخش خصوصی و رسانه ها رشوه می دهند تا فساد و نقاط ضعف آنها را بیان نکنند، همگان را به صداقت فراخواندند.

یکی از گلایه های ایشان سکوت بخش خصوصی در قبال جوسازی محیط زیستی علیه منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بود که من این گلایه به علاوه انتقاد قبل تر ایشان از عدم همراهی موثر تشکل های بخش خصوصی در دفاع از برنامه مبارزه با قاچاق کالا را می پذیرم و قبول دارم که وظیفه ماها بود که پاسخی منطقی به فانتزی بازی بعضی از مثلا طرفداران محیط زیست و جوسازی آنها علیه احداث پتروشیمی در شمال استان میدادیم و همچنین از طرح تشدید مبارزه با قاچاق کالا در فضای عمومی هم بهتر دفاع می کردیم تا فشار زیاد افکارعمومی در شهرهای بندری علیه این طرح و جوسازی صاحبان منافع قاچاق و ته لنجی، احیانا منجر به عقب نشینی دولت در این اقدام مفید نشود.

شاه بیت انتقادات آقای استاندار اما به بی تفاوتی بخشی از فعالین اقتصادی و دوستان رسانه ای آنان در مقابل فساد اداری بود، جاییکه تلویحا گفتند کی و کجا شما از ما درخواست کردید که با فلان مفسده برخورد کنید و ما نکردیم؟ در این بخش از جلسه آقای استاندار اتهامات تندی هم علیه بعض افراد بیان کردند و تاکید هم کردند که این حرفها غیررسانه ایست و من هم به جزئیات فرمایشات ایشان اشاره نمی کنم ولی نمی دانم چه طور می شود در حضور ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن از مدیران استان به چند شخص حاضر و غایب حمله کرد و با بدترین عبارات آنها را متهم کرد ولی این صحبت ها را غیر رسانه ای عنوان داد تا متهمین حتی فرصت پاسخگویی هم نداشته باشند؟

گذشته از قید بی انصافانه غیر قابل انتشار بودن و تضییع حق پاسخگویی متهمین، اصل انتقاد و درخواست استاندار بسیار به جا و شایسته است و لازم است که به فوریت و دقت این انتقاد پذیرفته‌ شده و پاسخ داده شود.  در اجابت این درخواست، دو مورد از ابهامات مالی خدمتشان اعلام می کنم و امیدوارم دستور دهند موضوع پیگیری شده و نتیجه را هم به عموم مردم اعلام نمایند تا جلو هرگونه شبهه ای گرفته شود.

۱- در یکی از روستاهای تنگستان برای احداث یک فقره جاده دسترسی به طول ۳۰۰ متر قراردادی به ارزش بیش از یک میلیارد تومان منعقد شده است. در حالیکه به نظر تعدادی از کارشناسان خبره و بعضی از اعضا شورای روستا ارزش موضوع قرارداد در بالاترین برآوردها ۳۰۰ میلیون تومان است‌. خرد و کلان مردم هم از جزئیات خبر دارند و بارها به مراجع مختلف از بخشداری دلوار تا فرمانداری تنگستان و استانداری و بازرسی و … مراجعه و اعتراض کرده اند و کار به مطبوعات و رسانه ها هم کشیده شده است. نحوه پرداخت سخاوتمندانه مبلغ قرارداد هم جای شگفتی دارد که هنوز ۴۰ درصد کار انجام نشده، بیش از ۷۰ درصد آن پرداخت شده است. احتمالا آقای استاندار یا مسئولین مربوطه هم میدانند که اعتبار این پروژه از سفره‌ی کم رونق جاشوها و لنجداران کم زبان منطقه و به اسم عوارض ورود و خروج لنج ها برداشت شده است و این نکته به تلخی و زشتی ماجرا می افزاید. رسیدگی فوری به این ابهام آزار دهنده باعث جلب اعتماد مردم منطقه و جلوگیری از اتلاف بیشتر حق و حقوق عمومی در آستانه تغییر و تحول شوراها و دهیاری ها می شود.

۲ - دوم اینکه دقیقا یک روز قبل از سخنان استاندار قراردادی به ارزش ۵۱۱،۳۳۴،۸۰۹،۰۰۰ ریال (تقریبا ۵۱ میلیارد تومان) بین شرکت گاز عسلویه و یک شرکت خاص منعفد شده است که شکلا و ماهیتا اشکالات زیادی دارد و اطلاع موثق دارم که بعضی افراد صاحب نفوذ در جهت گیری آن دخالت مستقیم داشته اند. رسیدگی به کم و کیف این ماجرا هم می تواند جدی بودن مدیران در مراقبت از حقوق مردم را نشان دهد.

در اینجا لازم است از خواننده عزیز این مطلب که همواره از نوشته و صحبت بنده انتظار شفافیت و صراحت لهجه دارند بابت ایهامات این نوشته و تحفظ در ذکر دقیق نامها عذرخواهی کنم ولی چنانچه استاندار محترم یا مراجع نظارتی بخواهند می توانم در هر دو مورد اطلاعات کامل تری ارائه دهم.

استاندار محترم عجالتا به این دو مورد دستور رسیدگی بفرمایند تا انشالله موارد دیگری هم تقدیم کنم.

آقای سالاری همچنین امروز هم اهالی اقتصاد را از کار سیاسی و سیاسی کاری پرهیز دادند. انتظار داریم اول خودشان به این توصیه نیکو عمل کنند و به انتقادات اقتصادی پاسخی اقتصادی دهند، نه سیاسی. همچنین امیدوارم سخنان استاندار بوشهر که بلافاصله بعد از انتقادات بنده و چند تن از نمایندگان بخش خصوصی از عملکرد به شدت ضعیف بانکها در تامین سرمایه مورد نیاز صنعت ایراد شد و در واقع واکنشی منفی نشان دادند، نزد مدیران بانکها به معنای حمایت دولت از آنها تلقی نشود که بازنده اصلی جلسه امروز در واقع بخش نحیف و ضعیف صنعت و تولید استان خواهد بود.

«خلیج فارس» حق پاسخگویی مجموعه هایی که نام شان در این یادداشت آمده محفوظ می داند.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=88771

نظـــرات شمـــا