کد خبر : 90325       تاریخ : 1396/05/17 12:18:07
یک پای کار خبرنگاری می‌لنگد

یک پای کار خبرنگاری می‌لنگد

تا زمانی که همه مسئولان خود را ملزم به پاسخگویی به رسانه‌ها ندانند، همچنان یک پای کار خبرنگاری می‌لنگد.

سعید رضایی -خبرنگار

 خبرنگار به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسئولان نقش بسیار مهمی بر عهده دارد. این ارتباط اگر به حل و فصل مشکلات و تامین نیازهای مردم منجر شود ارزشی دو چندان پیدا خواهد کرد.

ایجاد ارتباط بین مردم و مسئولان دارای دو قسمت است؛ اولی ارتباط با مردم و دومی ارتباط با مسئولان است که این دو مکمل همدیگر در موضوع اطلاع‌رسانی هستند.

حضور خبرنگاران در جامعه و ارتباط با مردم باعث می شود تا خبرنگاران بخش اول کار را به خوبی داشته باشند و البته توسعه و گسترش فراگیر شبکه‌های اجتماعی باعث شده تا خبرنگاران به خوبی دغدغه‌ها و مشکلات و نیازها و سوالات مردم را پیش روی خود داشته باشند.

اما قسمت دوم ارتباط و بخش دوم این پل مربوط به ارتباط با مسئولان است که این قسمت در بسیاری از مواقع با چالش جدی روبرو است و در دسترس نبودن مسئولان و یا عدم پاسخگویی و گاها پاسخ‌های نامناسب باعث می‌شود تا یک پای کار خبرنگاری بلنگد.

پای لنگ خبرنگاری باعث می‌شود تا فعالیت اطلاع‌رسانی با مشکل و چالش جدی روبرو باشد و نیاز است که ارکان مختلف فعالیت خبرنگاری از جمله گرفتن پاسخ سوالات افکار عمومی به خوبی برای مسئولان تشریح و به صورت عملی اجرا شود.

بارها و بارها از زبان مسئولان شنیده‌ایم که خبرنگاران پل بین مردم و مسئولان هستند ولی همین افراد مسئول گویا به خوبی به حرف خود اعتقاد ندارند و یا در عمل به خوبی به آن توجه نمی‌کنند.

برخی مسئولان، ارتباط با رسانه‌ها را منوط به بیان عملکرد و برنامه‌های خود می‌دانند که عمدتا همراه با غلو و یا بدقولی است و اعتقاد چندانی به پاسخگویی به افکار عمومی ندارند.

خبرنگاری امروز به‌روز و به‌لحظه است و هر موضوعی می‌بایست در سریع‌ترین زمان اطلاع‌رسانی شود که در دسترس نبودن مسئولان و یا پاسخگو نبودن آنها باعث می‌شود تا اطلاع‌رسانی صحیح انجام نشود و گاها بازار شایعات داغ شود.

در حالی که رسانه به عنوان یکی از ارکان اساسی توسعه محسوب می‌شود، عدم همکاری مسئولان با رسانه‌ها روند اطلاع‌رسانی را وارد چالش اساسی می‌کند. پاسخگویی به‌موقع، کامل و جامع مسئولان و عدم فرافکنی و فرار از پرسش‌ها وظیفه مسئولان است.

در استان بوشهر شاید شرایط از دیگر نقاط کشور کمی بحرانی‌تر نیز باشد؛ در شرایط عادی دسترسی به اغلب مسئولان بسیار سخت است و باید از هفت خوان رستم گذشت. در شرایط بحرانی هم که اطلاع‌رسانی اهمیتی دو چندان می‌یابد، بسیاری از مسئولان یا غیب می‌شوند و یا خبرنگاران را دعوت به سکوت می‌کنند.

البته نباید کتمان کرد که برخی مسئولان(البته انگشت‌شمار) هم هستند که تلفن و دفتر آنها به روی خبرنگاران باز است و همواره در دسترس بوده و معمولا پاسخگوی رسانه‌ها و افکار عمومی هستند.

تا زمانی که همه مسئولان خود را ملزم به پاسخگویی به رسانه‌ها ندانند، همچنان یک پای کار خبرنگاری می‌لنگد.


  منبع: مهر
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=90325

نظـــرات شمـــا