کد خبر : 111555       تاریخ : 1398/09/13 18:41:22
مسئولیت خسارات جانی و مالی مردم و کشور به عهده کیست؟
نامه وکلای کشور و استان بوشهر خطاب به رئیس جمهور:

مسئولیت خسارات جانی و مالی مردم و کشور به عهده کیست؟

پیغام: شماری ازوکلای کشور و استان بوشهر در نامه ای خطاب به دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان درخصوص گرانی نرخ بنزین و قطع شبکه اینترنت در کشور اعتراض کردند.

پیغام: شماری ازوکلای کشور و استان بوشهر در نامه ای خطاب به دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان درخصوص گرانی نرخ بنزین و قطع شبکه اینترنت در کشور اعتراض کردند.

به گزارش «پیغام»؛ در بخشی از این نامه آورده شده است:«آیا فرایند افزایش قیمت بنزین به استناد مجوزهای مبهم و کلی مجلس، مطابق قانون اساسی است یا خیر و در هر حال چرا و به چه انگیزه ای این اقدام در نیمه شب عید میلاد حضرت رسول (ص)  و بدون اطلاع قبلی انجام گرفته  و در حالی که شوک آور بودن اعلام یکباره و وقوع حوادث متعاقب آن، قابل پیش بینی بوده است مسئولیت  خسارات جانی و مالی مردم و کشور به عهده کیست؟»

در ادامه متن کامل نامه را آورده شده است:

جناب دکتر روحانی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

 «احتراما با توجه به اینکه مردم جنابعالی را بر اساس شعارها و برنامه های انتخاباتی به ریاست جمهوری برگزیده اند  و مطابق  اصول 113 و 121 قانون اساسی و مفاد سوگند ریاست جمهوری ، متعهد  به پاسداری  از قانون اساسی  جمهوری اسلامی ایران و حقوق مندرج در آن برای ملت شده اید ، تقاضا دارم مواضع دولت را در امور زیر تبین فرمائید:

آیا فرایند افزایش قیمت بنزین به استناد مجوزهای مبهم و کلی مجلس، مطابق قانون اساسی است یا خیر و در هر حال چرا و به چه انگیزه ای این اقدام در نیمه شب عید میلاد حضرت رسول (ص)  و بدون اطلاع قبلی انجام گرفته  و در حالی که شوک آور بودن اعلام یکباره و وقوع حوادث متعاقب آن، قابل پیش بینی بوده است مسئولیت  خسارات جانی و مالی مردم و کشور به عهده کیست؟ و در شرایط فعلی ، بیان طنز آمیز جنابعالی مبنی بر عدم اطلاع از زمان اعلام افزایش قیمت ، چه محملی می تواند داشته باشد؟

به نظر حضرتعالی  به عنوان شخصی که به تعبیر خود ، سرهنگ نیستید، آیا تهدید افراد توسط رئیس جمهور منتخب با " سیستم مانیتور و دوربین"  با راسالت مندرج در اصل 113 و سوگند مندرج در اصل 121 قانون اساسی و شعارهای انتخاباتی سازگار است؟

متعاقب مشکلات امنیتی ناشی از اقدامات فوق ، شاید اعمال محدودیت نسبت به برخی شبکه های  اجتماعی قابل درک بوده، اما قطع کامل دسترسی به شبکه  اینترنت موجب توجه خسارات غیر قابل جبرانی به مردم شد. به علاوه  این اتفاق  ثابت کرد که علیرغم ادعای قبلی حضرتعالی که تحول در اینترنت ملی را دستاورد بزرگ دولت معرفی فرمودید ، اینترنت ملی قابل اتکاء که بتواند بستر تعاملات بین المللی مردم را نیز فراهم کند وجود ندارد. در چنین شرایطی تصمیم مذکور چه نسبتی با مسئولیت های قانونی حضرتعالی دارد؟

با وجود این که برخی دیگر از مسئولان ، هیاتی را مامور نظارت بر نحوه برخورد با افراد بازداشت شده در حوادث اخیر نمودند، حضرتعالی که با رای مستقیم مردم انتخاب شده اید و تدوین منشور حقوق شهروندی را از افتخارات دولت خود می دانید، چه اقدامی در راستای حفظ حقوق  دفاعی و شهروندی آنان انجام داده اید؟

با توجه به اینکه اصول حقوقی ، مقتضی مسئولیت دولت  در قبال اقدامات فوق است، چه تمهیدی  برای جبران  خسارات هنگفت وارده به مردم و در نتیجه تصمیمات فوق الذکر اتخاذ کرده اید؟

توجه به این پرسشها حداقل توقع شهروندی است که برای حل مشکلات کشور چشم امید به صندوق های رای  دارند.»

 

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=111555

نظـــرات شمـــا