کد خبر : 124618       تاریخ : 1399/12/05 12:58:46
محیط زیست:علت مرگ ماهیان، آلودگی نفتی و شیمیایی نبوده است+فیلم
شیلات: نشت مواد نفتی در دریا علت تلف شدن ماهیان در ساحل عسلویه

محیط زیست:علت مرگ ماهیان، آلودگی نفتی و شیمیایی نبوده است+فیلم

پیغام: در پی انتشار فیلمی از تلف شدن ماهیان در ساحل عسلویه سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر نشت مواد نفتی را علت تلف شدن ماهیان عنوان کرده در حالی که مدیرکل محیط زیست استان بوشهر می گویدعلت مرگ آلودگی نفتی و شیمیایی نبوده است وهیچ‌گونه آلودگی نفتی‌ در این محدوده تاکنون گزارش نشده است.

پیغام: سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: براساس نتایج بررسی‌های اولیه حجم زیادی از گونه تن ماهیان (زرده و هور) سطح زی سواحل عسلویه و نخل تقی این استان براثر نشت مواد نفتی و آلاینده‌های شیمیایی دچار مسمومیت و تلف شده‌اند.

به گزارش «پیغام»؛ بهزاد حیدری درگفت و گو با ایرنا می گوید: هم اکنون نمونه‌برداری از ماهیان تلف شده انجام و برای تشخیص علل و عوامل دقیق وقوع این حادثه به مراکز آزمایشگاهی ارسال شده‌است.

وی ادامه داد: به دلیل پراکندگی مرگ و میر این ماهیان در ساحل عسلویه و نخل تقی برآورد دقیق از میزان این آبزیان تلف شده وجود ندارد.

حیدری اظهار کرد: توسعه و گسترش مراکز شیمیایی و پتروشیمی مرگ و میر و انقراض آبزیان را به دنبال داشته و همیشه مجموعه شیلات نسبت به این امر معترض بوده‌است.

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: هرچند این اداره کل نسبت به موضوع آلودگی عوامل شیمیایی و صنعتی در استان بوشهر هشدار داده اما همچنان اقدام موثر و بازدارنده‌ای در این زمینه  صورت نگرفته است و همچنان مرگ و میر آبزیان در سواحل این استان بویژه سواحل جنوبی رخ می‌دهد.

وی تاکید کرد: از مسئولان ذیربط در استان بوشهر و کشور انتظار می‌رود با اتخاذ تدابیر موثر و پیشگیرانه علمی و بازدارنده‌ در این  زمینه این معضل را برطرف کنند تا این منابع که جزو انفال عمومی و متعلق به نسل‌های آینده است  این‌ چنین نابود نشوند.

 توضیحات مدیرکل محیط زیست استان درخصوص مرگ ماهیان در ساحل عسلویه

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر همچنین در خصوص فیلم منتشر شده در فضای مجازی از لاشه ماهی‌ها در کنار ساحل عسلویه توضیحاتی داد.

 فرهاد قلی‌نژاد در خصوص فیلمی که در فضای مجازی، مرگ ماهی‌ها را در ساحل منطقه ویژه اقتصادی پارس نشان می‌داد، بیان کرد: دیروز پس از گزارش مرگ ماهی‌ها در محدوده سایت عسلویه همکاران ما به همراه کارشناسانی از شیلات و منطقه ویژه اقتصادی پارس در محل حاضر شدند و به بررسی موضوع پرداختند.

 بررسی‌ها نشان می‌دادند ماهی‌ها تلف شده همگی از یک نمونه خاص و از گونه تن ماهیان بوده‌اند.

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر عنوان کرد: نمونه‌های از این ماهی برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده و مشخص شد که علت مرگ آلودگی نفتی و شیمیایی نبوده است.

قلی‌نژاد تاکید کرد: هیچ‌گونه آلودگی نفتی‌ در این محدوده تاکنون گزارش نشده است البته آزمایش‌ها برای علت فوت مرگ ماهی‌ها ادامه دارد.

او گفت: چون تنها لاشه یک گونه ماهی در ساحل دیده شده است احتمال داده می‌شود علت این حادثه یا بیماری خاص در این نوع ماهی بوده و یا ریختن این ماهی به دریا پس از صید از سوی صیادان غیر مجاز باشد چرا که این گونه ماهی ارزش ریالی پایینی دارد.

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: اینکه در فیلم گفته می‌شود که لاشه ماهی‌ها تا ساحل شیرینو پراکنده شده است درست نیست و لاشه ماهی‌‌ها تنها در محدوده ساحل عسلویه مشاهده شده است.

قلی‌نژاد گفت: اکنون لاشه ماهی‌ها از ساحل جمع‌‌آوری و دفع بهداشتی شده است. 

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=124618

نظـــرات شمـــا