کد خبر : 111484       تاریخ : 1398/09/09 08:52:12
 ۳۰ هزار تن  گوجه فرنگی در بخش ارم در دست برداشت است

۳۰ هزار تن گوجه فرنگی در بخش ارم در دست برداشت است

پیغام: سرپرست مرکز جهاد کشاورزی تنگ ارم دشتستان گفت: امسال در سطح ۵۰۰ هکتار مزارع گوجه فرنگی خارج از فصل این بخش ۳۰ هزار تن محصول تولید شده که در دست برداشت است.

به گزارش «پیغام»؛ نوشین غلامی در گفت و گو با ایرنا، افزود: برداشت گوجه فرنگی پاییزه از مزارع بخش ارم از اواسط آبان ماه آغاز شده و تا پایان آذر ادامه دارد.

وی اضافه کرد: بدلیل شرایط مناسب آب و هوایی این بخش از محدود جاهایی است که گوجه فرنگی بصورت پیش کار و خارج از فصل از ابتدای مردادماه کشت و از اواسط آبان نیز برداشت آن آغاز می‌شود.

وی یادآور شد: ارقام گوجه فرنگی کشت شده در بخش ارم شامل کوانتی، افرا، جم، رها، سانسید، یتوپراید و پارسیان است که نشاء مورد نیاز مزارع از گلخانه‌های تولید نشاء موجود در بخش و شهرستان‌های همجوار تامین شده‌است.

غلامی اظهار داشت: امسال به منظور مبارزه بیولوژیک با آفات گوجه فرنگی در سطح ۲۰۰ هکتار از اراضی رهاسازی حشرات مفید از جمله زنبور براکون و تریکو گراما انجام شد که باعث کاهش مصرف سموم شیمیایی و تضمین سلامت محصول شده‌است.

وی بیان کرد: محصول با کیفیت این فصل علاوه بر بازارهای داخلی کشور برای صادرات نیز بارگیری می‌شود.

یکی از کشاورزان و تولیدکنندگان گوجه فرنگی خارج از فصل در بخش ارم نیز به آبیاری این مزارع بصورت نوین و قطره‌ای و اهمیت آن در کیفیت و کمیت محصول تولیدی اشاره کرد و گفت: محصول امسال بسیار خوب و رضایت بخش است تنها مسائل مربوط به تورم تا حدودی کشاورز را برای تولید بیشتر محدود کرده‌است.

جوکار ادامه داد: علت بالا بودن قیمت گوجه فرنگی در بازار نیز قیمت بالای مواد اولیه، سموم، کود و وسایل مورد نیاز بسته بندی از سویی وپایین بودن سطح زیر کشت این محصول در محدود نقاطی از کشور بدلیل شرایط خاص آب و هوایی این فصل است.

 

براساس تقویم کشاورزی زمان کشت گوجه فرنگی درکشور فصل بهار است اما این محصول در استان بوشهر بدلیل شرایط آب هوایی گرم و مرطوب در اواخر تابستان کشت و برداشت محصول آن در فصل‌های پاییز و زمستان و ماه‌های اول فصل بهار سال بعد است به همین دلیل به آن گوجه فرنگی خارج از فصل گفته می‌شود.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=111484

نظـــرات شمـــا