کد خبر : 129238       تاریخ : 1400/05/13 11:49:56
سرنوشت نیک از مسیرِ اندیشه نیک

سرنوشت نیک از مسیرِ اندیشه نیک

دکتر عباس عاشوری نژاد

داستانکی سرخپوستی می گوید: سرخ پوست پیری برای نوه اش از حقایق زندگی چنین گفت: در وجود هر انسانی همیشه مبارزه ای جریان دارد مانند مبارزه دو گرگ كه یكی از گرگ ها سمبل بدی هاست مثل: حسد غرور، شهوت، دروغ، تكبر و خودخواهی. و گرگ دیگر سمبل پاکی هاست مثلِ مهربانی، عشق، امید و حقیقت. سخنان پدربزرگ، كودك را به فكر فرو برد، تا اینكه پرسید: پدربزرگ كدام گرگ بالاخره پیروز می شود؟ پدر بزرگ لبخندی زد و گفت: گرگی كه تو به آن غذا می دهی!

شاعرِ انسان گرا، فریدون مشیری هم مرتبط با این موضوع سروده است:

گفت دانايي که: گرگي خيره سر
هست پنهان در نهاد هر بشر...!
هر که گرگش را در اندازد به خاک
رفته رفته مي شود انسان پاک
وآن که با گرگش مدارا مي کند
خلق و خوي گرگ پيدا مي کند
در جواني جانِ گرگت را بگير!
واي اگر اين گرگ گردد با تو پير
روزِ پيري، گر که باشي هم چو شير
ناتواني در مصاف گرگِ پير
مردمان گر يکدگر را مي درند
گرگ هاشان رهنما و رهبرند...
وآن ستمکاران که با هم محرم اند
گرگ هاشان آشنايان هم اند
گرگ ها همراه و انسان ها غريب
با که بايد گفت اين حال عجيب؟

انسانی که می خواهد سرنوشت نیکی داشته باشد می کوشد تا نیک بیندیشد به عبارتی دیگر سرنوشت نیک فقط از مسیرِ اندیشه نیک می گذرد. مولا علی (ع) به زیبایی هر چه تمام تر، اهمیت مراقبت از اندیشه را این گونه بیان کرده است: مواظب افکار و اندیشه ات باش که گفتارت می شود، مواظب گفتارت باش که رفتارت می شود، مواظب رفتارت باش که عادتت می شود، مواظب عادتت باش که شخصیتت می شود، مواظب شخصیتت باش که به سرنوشتت تبدیل می شود، پس مواظب افکار و اندیشه ات باش تا انسان خوبی باشی و شرافتمندانه زندگی کنی و سرنوشتِ نیکی داشته باشی.

انسان شرافتمند چون می داند که انسان در حقیقت همان است که می اندیشد " ای برادر تو همه اندیشه ای..."  (جلال الدین محمد بلخی) بنابراین برای اندیسیدن ارزش فوق العاده قائل است و در جهت استفاده حداکثری از ظرفیت عقلانیت تلاش می کند. امیرالمومنین علی (ع) می فرماید: " لا عِبادَةَ كالتَّفكُّرِ في صَنعَةِ اللّهِ عَزَّ و جلَّ "( امالي لطوسي : ۱۴۶/۲۴۰) / هيچ عبادتى مانند انديشيدن در آفرینش خداوند عزّ و جلّ نيست.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=129238

نظـــرات شمـــا