کد خبر : 158207       تاریخ : 1402/06/22 12:25:14
ثبت اولین اثر جهانی استان بوشهر در انتظار پایان اجلاسیه یونسکو

ثبت اولین اثر جهانی استان بوشهر در انتظار پایان اجلاسیه یونسکو

پیغام: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر خبر داد: ثبت جهانی کاروانسرای مشیرالملک برازجان در انتظار پایان اجلاسیه شورای یونسکو در ریاض عربستان است.

به گزارش «پیغام»، اسماعیل سجادی منش اظهار داشت: شورای جهانی یونسکو در شهر ریاض عربستان، تشکیل جلسه داده که با تلاش‌های وزارتخانه تعدادی از کاروان‌سراهای کشور برای ثبت جهانی کاندید شده‌اند که کاروانسرای مشیرالملک برازجان نیز در این فهرست می باشد. امیدواریم تا چند روز دیگر و پس از رأی‌گیری اعضای یونسکو و پذیرش کاروانسرای مشیرالملک برازجان این خبر خیر و مهم را به هم استانی‌های عزیز اعلام نمائیم.

سجادی منش اظهار داشت: ثبت جهانی کاروانسرای مشیرالملک برازجان بدون شک در معرفی و جذب گردشگر و معرفی اصالت مردم استان بوشهر و شهرستان دشتستان تأثیر بسزایی خواهد داشت.

این کاروانسرا که تا قبل از انقلاب اسلامی به عنوان زندان کاربری داشت، در سال ۱۳۶۲ به شماره ۱۶۳۸ به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده‌است.

  

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرده: برای اجلاس یونسکو، ایران پیشنهاد روستای ماسوله به علاوه ۵۶ کاروانسرا از ۲۴ استان کشور (از جمله مشیرالملک برازجان) ارائه کرده است. درباره ویژگی کاروانسراهای پیشنهادی آمده است که «هیچ‌یک از آن‌ها نقشه تکراری ندارند، بنابراین مشهود است که کاروانسراها نتیجه و محصول خلاقیت و نبوغ معماران ایرانی در طول تاریخ است.»

26 اثر ایران در یونسکو کدامند؟

تاکنون ۲۶ اثر تاریخی و طبیعی خود را در یونسکو ثبت کرده که شامل چغازنبیل، تخت جمشید، میدان نقش جهان اصفهان، تخت سلیمان، چشم‌انداز فرهنگی ارگ بم، پاسارگاد، گنبد سلطانیه، سنگ‌نبشته بیستون، مجموعه آثار رهبانی ارامنه، سازه‌های آبی شوشتر، بازار تاریخی تبریز، آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، باغ ایرانی، مسجد جامع اصفهان، برج گنبد قابوس، کاخ گلستان، شهر سوخته، چشم‌انداز فرهنگی میمند، شوش، قنات ایرانی، دشت لوت، شهر تاریخی یزد، چشم‌انداز باستان‌شناسی ساسانی منطقه فارس، جنگل‌های هیرکانی، راه‌آهن سراسری ایران و چشم‌انداز فرهنگی اورامانات است.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=158207

نظـــرات شمـــا