کد خبر : 159293       تاریخ : 1402/06/30 14:44:15
کشت موز گلخانه ای در بوشهر

کشت موز گلخانه ای در بوشهر

جنوب کشور به‌ویژه استان بوشهر یکی از مهم‌ترین مناطق تولید میوه‌های گرمسیری در کشور است. موز با سطح زیر کشت حدود ۴۰۰۰ هکتار رتبه دوم از لحاظ سطح زیر کشت و با تولید سالانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تن مقام اول از نظر تولید بین سایر میوه‌های گرمسیری را در کشور دارد.

به گزارش «پیغام»؛ مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: امروز دو طرح پایلوت موز از ارقام ازمان (پابلند) و کاواندیش (پاکوتاه) در دو شهرستان استان بوشهر به صورت پایلوت کشت شده بود که خوشبختانه با مدیریت فنی این دو سایت هر دو طرح به مرحله برداشت با عملکرد بالا رسیده اند.

ابراهیم دانا اظهار نمود: سطح گلخانه های استان بوشهر ۴۰۰ هکتار می باشد که در سنوات گذشته تاکنون عمدتا اقدام به کشت سبزی وصیفی شده و با توجه به نوسانات قیمت سبزی وصیفی بخصوص گوجه فرنگی وخیار و همزمان بودن با کشت خارج از فصل استان درمرحله برداشت اکثر بهره برداران ما متضرر می شدند و نیز بعلت عدم تقاضا دربازار داخلی و همچنین به علت عدم ثبات صادرات و بالا رفتن تعرفه های صادراتی که این عوامل طی دو سال گذشته باعث خارج شدن گلخانه از چرخه تولید شده بود که به همین رو ، اجرای الگوی کشت درگلخانه ها سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اقدام به کشت گیاهان استوایی و دارویی از جمله پاپایا، آناناس، آپونتیا و موز نمود که اکثر گیاهان باعملکرد بالا برداشت شده است.

 دانا افزود: باتوجه به عدم راه اندازی کارخانه های فرآوری دراستان از توسعه کشت پاپایا و اناناس منصرف و توسعه کشت موز بدلیل تقاضای بازار استان و کشور بصورت مشروط (با مدیریت فنی بالا در گلخانه ها) در دستور کار توسعه قرارداده شد و پیش بینی می شود درسال جاری ۳۰ درصد ازگلخانه های استان زیر کشت این محصول برود.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=159293

نظـــرات شمـــا