کد خبر : 159295       تاریخ : 1402/06/29 15:25:14
صادرات ۳۰ هزار تن خرما استان بوشهر به خارج از کشور
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر:

صادرات ۳۰ هزار تن خرما استان بوشهر به خارج از کشور

پیغام: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به برداشت ۱۷۰ هزار تن خارک، رطب و خرما از نخیلات استان بوشهر گفت: سالانه حدود ۳۰ هزار تن از محصول خرما تولیدی استان عمدتاً به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر می‌شود.

به گزارش «پیغام» به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان، کبری توکلی با اشاره به آغاز برداشت خرما در نخلستان‌های استان بوشهر، اظهار داشت: خرما در استان بوشهر به دلیل گرمای هوا حدود یک هفته زودتر از سال‌های قبل در شهرستان‌های دشتستان، برخی نقاط تنگستان و دشتی آغاز شده است.

وی با اشاره به برداشت 60 هزار تن خارک و رطب از نخیلات استان بوشهر، خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌شود امسال 170 هزار تن محصول از نخلستان‌های استان برداشت شود که از این مقدار 15 هزار تن خارک، 45 هزار تن رطب و مابقی خرما هستند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تصریح کرد: عمده خرما تولیدی استان بوشهر از نوع کبکاب و زاهدی است که در خارج از استان بازار مناسب و فراوانی دارد.

توکلی با بیان اینکه 85 هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه مرتبط با خرما در استان مشغول به فعالیت هستند، تصریح کرد: استان بوشهر با 16 هزار و 700 نفر بهره‌بردار 9 درصد کل بهره‌برداران خرما کشور را دارا است.

وی افزود: سالانه حدود 30 هزار تن از محصول خرما تولیدی استان با داشتن کمیت و کیفیت بسیار مطلوب زمینه صادرات به کشورهای هدف و عمدتاً روسیه، قزاقستان، افغانستان، عراق، هند و اروپا برخوردار هستند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اضافه کرد: با توجه به شرایط آب و خاک در استان بوشهر لزوم حفظ منابع پایه در نخیلات، اصلاح و جایگزینی ارقام پر بازده، مکانیزه کردن فرآیند احداث باغات و اصلاح شیوه آبیاری با هدف افزایش بهره‌وری و تولید اقتصادی در نخیلات اهمیت فراوانی دارد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=159295

نظـــرات شمـــا