کد خبر : 113395       تاریخ : 1398/11/30 10:14:04

"تل (تپه) تهماچی" در دیلم ثبت ملی شد+عکس

«تل (تپه) تهماچی» شهرستان دیلم به عنوان تنها اثر پیش از تاریخ در کرانه‌های خلیج فارس به ثبت ملی رسید.

به گزارش «پیغام»، چندی پیش بود که اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر اعلام کرد: آثاری سفالی در محوطه تل یا تپه تهماچی در فاصله سه کیلومتری غرب روستای عامری و در جوار روستای شاه عبدالله شهرستان دیلم کشف شده که نشان از وجود یک تمدن بزرگ و قدیمی در این منطقه دارد.

تل تهماچی در دشتی وسیع و هموار، واقع شده است. در این منطقه تپه‌هایی بزرگ وجود دارد با ارتفاع ۵ تا ۶ متری از سطح زمین‌های اطراف که لایه‌های تاریخی و فرهنگی آن قابل دیدن است.

  

یافته‌های تاریخی و فرهنگی سطح تپه‌ها شامل ظروف سفالی نخودی رنگ با نقوش هندسی به رنگ قهوه ای، سبز تیره و سیاه است که نمونه‌های آن در چهار روستایی شهرستان گناوه و تل سوز و تل قاشی در روستای خلیفه‌ای شهرستان دشتستان یافت شده و همزمان با فرهنگ دوره باکون در استان فارس است.

همچنین علاوه بر سفال منقوش، ابزار‌های سنگی و استخوان‌هایی نیز در محوطه پیدا شد.

بررسی‌ها نشان داد که این محوطه مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد است.

حالا مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی بوشهر از ثبت ملی تل یا تپه تهماچی خبر داده است.

محمد حسین ارسطو زاده گفت: تل تهماچی متعلق به هزاره پنجم قبل از میلاد و تنها اثر پیش از تاریخ است که در کرانه‌های خلیج فارس قرار دارد.

او افزود: ثبت این اثر شرایط و پشتوانه قانونی را برای نگهداری بیشتر از آن فراهم می‌کند.

مدیر کل میراث فرهنگی بوشهر بیان کرد: تل تهماچی پس از تل سرخو، دومین تپه تاریخی شهرستان دیلم است که در چند روز اخیر در فهرست آثار ملی به ثبت می‌رسد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=113395

نظـــرات شمـــا