کد خبر : 153126       تاریخ : 1402/02/18 11:25:34
كراوات آقايان،حجاب بانوان

كراوات آقايان،حجاب بانوان

٤٤ سال بر حجاب اجباري نواخته شد نتيجه آن را امروز گواهيم و انكار آن و نسبت دادنش به تهاجم بيگانه صرفا شان خالي كردن از نتيجه مديريت خود و فرار به جلو است..!؟ بايد يك جا بايستيم و به اشتباهات خود واقف و پاسخگو باشيم و بيش از اين متحمل هزينه هاي خود كرده نگرديم.

  

  رسول سعادت نيا- وكيل پايه يك دادگستري  

   مدتي است كه با دريافت خبرهاي ناميمون سكوت و خموشي، بيش از قلم فرسايي آرامم مي كند زيرا         هرگز به باور نمي نشيند ناروايي هايي كه روا مي دارند بي تامل و غرض باشد.شايد پرده نشينان خوب       دريافته اند که اگر قرار است به روند نارضايتي موجود سرعت ببخشند بايد بدان سان عمل كنند.!؟؟؟

  مگر مي شود ره آرود فرهنگي ٤٤ ساله را به ديگران نسبت داد و باز بر كوس اجبار و تحّكم نواخت؟! آيا   آنچه امروز شاهد آن هستيم ره آورد اغيار است!؟ يا آنكه كشته ي خويش درو مي كنيم؟! مگر بگير و   ببندهاي گذشته و هزينه هاي سرسام آوار مراكز متعدد تبليغي و ارشادي وانتظامي وانضباطي ره آوردي غير   آنچه امروز شاهد آن هستيم داشته است؟!

٤٤ سال بر حجاب اجباري نواخته شد نتيجه آن را امروز گواهيم و انكار آن و نسبت دادنش به تهاجم بيگانه صرفا شان خالي كردن از نتيجه مديريت خود و فرار به جلو است..!؟ بايد يك جا بايستيم و به اشتباهات خود واقف و پاسخگو باشيم و بيش از اين متحمل هزينه هاي خود كرده نگرديم.

دختركان دهه هشتادي ونودي، نه تحصيل كرده آن ور آبي هستند و نه زاده ي دوران كشف حجاب اجباري، بلكه فرزندان و نوادگان پدران انقلابي ديروزند و در گام دوم انقلاب به روند موجود معترضند. اعتراضي كه نه نشان از ناآگاهي بلكه بيانگر پختگي و دانايي آنان است.

همان پختكي كه نسل ديروز در پاسداري از عرض و ناموس اين خاك، وراي هر نگاهي، نگهبان ايران زمين بوده اند. همان نگاهي كه وراي تفاوت ديدگاه ها دست در دست هم داشتند و در برابر سانسور و انسداد سياسي قد برافراشتند.

نمي دانم بگويم يا نه !؟ ازكه بايد بپرسم به چه حكمي و قانوني به بهانه ي پوشيدن كراوات توسط تعدادي از وكلاي دادگستري، افتتاحيه چهل و هشتمين همايش اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران (اسكودا) ديرپاترين نهاد مردم بنياد را با قطع برق سالن به تعطيلي كشانده شده است آن هم در ديار مردماني خون گرم كه بر بستر نفت خفته و فقر ونداري بر خوانشان بيداد مي كند ؟! رفتاري كه خبر آن ايران را بر صدر خبر رسانه هاي بيگانه نشاند…!؟

آيا مشكلات ايران اينك كراوات است؟! يا اينكه نه، عواملي مي كوشند نارضايتي عمومي ايجاد نمايند؟! و وظيفه ي تهيه خوراك رسانه هاي بيگانه دارند و ما نمي دانيم ..!؟

هرچند درباب رعايت حجاب شرعي تبصره ماده ٦٣٨ قانون مجازات اسلامي حاكم است اما وراي اين ماده عمل نمودن خود قانون شكني است كه شوربختانه خبر از نقض قانون به دستاويز اعمال اين ماده بسيار شنيده مي شود و اما كراوات زدن كه نه منع قانوني دارد و نه حرمت شرعي ونه رفتاري غيراخلاقي است؟! ولي بعضي ها دايه دلسوز تر از مادر و كاتوليك تر از پاپند، كاسه داغشان آش سوز شده و با كج سليقگي يا به شيطنت درپي آشفتگي اذهان جامعه اند.

بي مناسبت نيست اگر ضمن ارائه عكس كراواتي پدر، يادي كنم از او، اويي كه در زمان عزيمت به جنگ در همان روزهاي نخست حمله تحميلي صدام به خرمشهر، در پشت عكس سياه سفيد سه درچهار خود، تنها در چهار خط وصيت نوشت : « اگر جسمم گير آمد محل دفن را بين غلامرضا دانا و پدرم باشد از قبر پدرم بلندتر نباشد. »

  

اويي كه پيش از سقوط خرمشهر خود را به خيابان هاي تفتيد خرمشهر رساند و غيورانه با همرزماني جان بر كف چون شهيد حيدر يزداني، شهيدسيد محمدهاشم بحرالعلوم و شهيد فتح الله محمدي در مقابل حمله بعث جنگيد.

اويي كه دغدغه اش دفاع از مهين ، دفاع از ارزش هاي اصيل انساني بود.

اويي كه اگرچه با زحمت بنايي نان آور خانواده بود و دستاني پر از پينه داشت در شيك پوشي و خوشبويي زبان زده دوستان و همنشين صاحبان منابر و مجالس مهتران بود.

اما شوربختانه امروز بعضا ديده مي شود عكس هاي كراواتي شهدا به خلاف حقيقت دستكاري مي شود و شهدا را از جامعه ي زمان خود جدا مي كنند. و با تغيیراتي واقعيت عكس شهدا را مطابق با خواست خود در قاب مي نشانند.حال آنكه تاريخ نگاران بويژه عكاسان مستند اجتماعي، هرگونه دخل و تصرف و ويرايش در عكس هاي مستند اجتماعي را غير حرفه اي و رد مي كنند زيرا سنديت اسناد تاريخي به اصالت آن است. و اتفاقا مستند عكس ها بهترين و رساترين زبان گوياي به جا مانده از حال و روزگار و انديشه هاي سبز پركشيدگان جاده ي رشادت و ايثار است كه مي بايست فارغ از هرگونه دخل و تصرف به نسل فردا اين خاك برسد .

پانوشت:

١- به نقل از پايگاه اطلاع رساني وخبر جماران در روز ١٤ ارديبهشت ١٤٠٢ : جویجری نائب رییس کانون وکلای استان خوزستان با اشاره به جلوگیری از برگزاری مراسم افتتاحیه همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری‌ ایران در اهواز به جماران گفت: نیروی حراست محل برگزاری مراسم درخواست کرد که وکلا کروات نزنند و به همین دلیل از برگزاری مراسم افتتاحیه همایش جلوگیری کردند.

٢- شهيد حسين سعادت نيا (خرماكار) جز نخستين گروه ٣٠ نفره اعزامي رزمندگان از شهرستان برازجان كه از طريق كميته انقلاب اسلامي مجهز به اسلحه برنو، ام يك و ژ٣ شدند و به سرپرستي زنده ياد ماشاء الله كازروني در ١٢مهرماه ١٣٥٧ وارد خرمشهر شدند و مشهور به گروه كازروني بودند. در سومين نوبت حضور خود در جنگ؛ در دوم فروردين ١٣٦١ نيز در عمليات فتح المبين شركت نمود و در دفاع از كيان كهن اعتبار ايران زمين نقد جانِ خويش تقديم مهين كرد .


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=153126

نظـــرات شمـــا