یادداشت
یادداشت

منوچهر آتشی، متخیل‌ترین شاگرد نیما

منوچهر آتشی، بر این باور بود که توصیفِ طبیعت در شعر شاعران گذشته بیشتر از پشت عینکِ سنت بوده و ارتباطی میان طبیعت و شاعر وجود نداشته است. او از نیما آموخت که با چشمِ خودش و نه با چشمِ گذشتگان دنیا را نظاره کند.
1402/08/29

مرا عاشق...

برای خوبانِ زندگی ام؛(پدر و مادرم)
1402/08/20

"طوفان لحیمر"

«طوفان لحیمر» «لحیمر، لیمر، لهیمر، لحمیر» به معنی باد سرخ و از عربستان می آید.
1402/08/14

در پاسداشت یاد دکتر غلامرضایی

دکتر غلامرضایی تنها سی و هفت- هشت سال داشت با آن میزان سختگی و متانت در سخن، در تقسیم نگاه، در قدم زدن در کلاس و حجب و حیا و با آن تسلط قابل قبول علمی در دروس پایه‌ای ادبیات و دریغا که او هنوز «برای مرگ جوان بود.*»
1402/08/09

رفتار ناپسند نماینده‌؛ محصول ردصلاحیت‌هاست

در انتخابات رقابتی با مشارکت بالا و با نقش آفرینی احزاب و فعالان سیاسی امثال علیرضا منادی سپیدان شاید بختی برای راه‌یابی نداشته باشند. از این رو توصیه به شورای نگهبان برای سخت گیری خطاست چون اگر امکان انتخاب از بین گزینه‌های متنوع‌تر فراهم
1402/08/08

صلح پس از جنگ

امروز بیش تر جهان ماهیت ستم کار اسرائیل را می شناسد وبه تنهایی مردم غزه باور دارد. فرماندهان یاغی اسرائیل سرانجام مهار خواهند شد و صلح پس از جنگ به سرزمین فلسطین بر خواهد گشت.
1402/07/23

گذری بر تاریخ بوشهر

یکی از مکان هایی که نیروهای بومی بوشهری در آن فعالیت می کرده اند کنسولگری انگلیس در بوشهر بوده است. هر دو ساختمان کنسولگری انگلیسی ها چه در محله کوتی و چه در محله سبزآباد از نیرو‌های بومی بوشهری بهره می برده اند. افراد و شخصیت های گمنامی که
1402/07/17

بیداد؛ نغمه ای که تاریخ را نواخت!

تو گویی بیدادِ مشکاتیان خطّ به خطّ، نت به نت سروده ای ست تا موسیقی این بار چون حکیم طوس و زبان پارسی، موسیقیِ ایران را نگاه دارد و بسپرد به دستانِ آیندگان... برومند فرزندان ایران...
1402/07/15

دولت هیچ برنامه ای جز حذف قانون همراه ملوان ندارد

وزیر کشور در سفرش به بوشهروعده داده است که دولت، برای توسعه تجارت و اقتصاد دریا در استان های جنوبی برنامه دارد! و البته ما می دانیم که دولت هیچ برنامه ای جز حذف قانون همراه ملوان ندارد! که اگر برنامه ای بود باید همزمان با حذف تدریجی قانون
1402/07/15

‍ هر روز باد می‌برد از بوستان گلی

برای من که همیشه از وجود جوانانی اهل دانش و فرهنگ از دیار جنوب و زادگاهم به وجد می‌آیم - حتی اگر آنها به‌دلیل دورافتادگی، به زادگاه خود یا پدرانشان تعلق خاطری هم نداشته باشند- مرگ زنی چنین دانشی و فرهیخته، بسیار اندوه‌بار است.
1402/07/08

جای خالی کتابخانه مرکزی در میان پروژه‌های هفته دولت در استان بوشهر

دستاورد هفته دولت برای حوزه کتابخوانی استان بوشهر تنها افتتاح یک کتابخانه عمومی در شهر بوشهر است و باز هم ساخت کتابخانه مرکزی این استان به وقتی دیگر سپرده شد، این در حالی است که بوشهر فقط یک کتابخانۀ عمومی استاندارد دارد.
1402/06/04

صندوق ذخیره فرهنگیان گوشت قربانی نیست

شما و هیچ مقام دولتی و خصوصی، در جایگاهی نیستید که اموال خصوصی تعدادی افراد مشخص با شناسنامه مشخص و سپرده گذاری مشخص را به حراج بگذارد. چرا می‌خواهید اموال فرهنگیان بصورت غیر قانونی بستانید؟ مگر می‌شود حق و حقوق منِ معلم و خانواده‌ام را شما
1402/06/01

آقای استاندار؛ پیشگیری بهتر از تنبیه است

شما را به عنوان مدیر ارشد استان منصوب کرده‌اند تا بر کار بقیه مدیران نظارت کرده و با مسئول کاهل و روزمره‌زده برخورد کنید. تنبیه و توبیخ و عزل، کار شماست نه رسانه. شاید این هم بخشی از پروژه مردمی‌سازی دولت است!
1402/05/30

هوش مصنوعی و آموزش

چه بايد كرد تا پس از تبديل آموزش حضوري در كلاس درس به آموزش مجازي و از راه دور كيفيت آموزش كاهش نيابد؟
1402/05/28

6 نکته درباره انتخاب رشته کنکور

برای انتخاب رشته صحیح و آگاهانه داوطلبان باید تنها از نظرات افرادی استفاده کنند که دارای اطلاعات کافی در زمینه انتخاب رشته باشند. همچنین می‌توانند از منابعی که جهت بالا بردن آگاهی در زمینه انتخاب رشته توسط سازمان منتشر شده است، بهره‌برداری
1402/05/21

سمفونی شگفت‌انگیز شب و شیدایی

پیرزن که سال‌هاست از صدای استخوان و درد مفصل زانوانش رنج می‌برد، با وجود ضعف و بیماری هرروز با دشواری از پله هاي ایستگاه پايين می‌آید و برای دیدار تنها فرزند دلبند، دلاور و رعنایش لحظه‌شماری می‌کند.
1402/05/18

اندکی سکوت؛ بگذارید گفت‌وگو شکل بگیرد

مطالبه گری و فریاد خواهی به خاطر رسیدن به یک حق، بسیار با ارزش و ضروری است؛ اما کاش ثبات جامعه به جایی می رسید که گاهی سکوت می کردیم و از آن لذت می بردیم تا نطفه گفت‌وگو شکل بگیرد.
1402/04/04
در حاشیه تغییر دوباره ساعت کار در بوشهر

کارمندان؛ عدد نیستند

آقای دولت،کارمند عدد نیست که او را لای چرتکه له کنید. همین که با بازی عددها در میان نمودارهای نرخ ترم و حقوق کم، سفره‌هایمان را گرفته‌اید، کافی‌تان نیست که حالا می‌خواهید با بازی ریاضی، باز هم بازی‌مان دهید؟
1402/03/28
به بهانه انتشار کتاب انگلیسی‌ها در بوشهر اثر "ایرج صغیری:

انگلیسی‌ها در میان بوشهری‌ها

استاد صغیری با قلم شیوا، روان، گرم و جنوبی‌اش چنان داستان را از زبان راوی به پیش برده که ترس، اضطراب، شور و هیجان و خنده و گریه درهم آمیخته می‌شود.
1402/03/02

سرمایه ملی که بر باد می رود

میلیاردها دلار ارزآوری کشور در زمستان به خاطر قطعی گاز صنایع و پتروشیمی ها بر باد می رود، از طرفی هم، سالانه حدود ۵ میلیارد دلار عدم‌النفع کشور به خاطر مشعل سوزی است. این طنز تلخ را تا کی باید داشته باشیم؟
1402/02/18

آوایِ بدرود!

وَ چه شنیده ها که رفته و‌ چه ناشنیده ها که مانده از آن همه سوز و صدا زیر درختانِ بابل و گل ابریشم قبرستانِ شِکِری!
1402/02/09

فالِ سعدی...

این که زندگی را با زیارت حافظ و سعدی بگذرانی و در جوارشان بخوانی، بدانی و بیاندیشی که چه گفته اند و چه از حال دوران می خواستند و طلب می کرده اند و نیز راه و رسم شان را بیاموزی چه خوش است!
1402/02/01

آقای رئیس جمهور؛ لطفاً به استان بوشهر سفر نکنید!

آقای رئیس جمهور! لطفاً به استان بوشهر سفر نفرمائید  چنانچه پروژه و طرح های مهم و بزرگی نیز مسئولین محترم استان برای افتتاح و یا آغاز عملیات اجرائی در استان آماده نموده اند می توانید از طریق ارتباط تصویری آنان را افتتاح و یا دستور عملیات اجر
1401/12/02
ارشیو

اخبــار استـان

عناوین بیشتر

اخبـار ایران و جهان

عناوین بیشتر